G.R.R.Martin: Rytíř sedmi království

Rytíř sedmi království
Autor: George Raymond Richard Martin
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 272
Rok vydání: 2014
Jakmile jsem se dozvěděla, že je na pultech tahle kniha, začala jsem strašně nadávat:D „Co si o sobě ten chlap myslí? Jakej Rytíř? Koho to zajímá? Já chci další díl Písně a to hned!“ Ale pak pochopitelně převážila radost. „Tak hele, Georgi, uděláme takovou dohodu, jo? Já si koupím tuhletu věc, slíbím, že nebudu prskat, když by se mi třeba nelíbila a ty budeš pěkně rychle psát, dohodnuto?“ Nevím, co na to pan Martin, ale já kniu koupila mamince pod stromeček, úhledně ji zabalila do novin, aby se jí nic nestalo a že si teda aspoň kousek přečtu. Trvalo to dva dny a za jakoukoli skepsi se předem omlouvám, protože knížka je boží:)

Tohle slovo do profi recenze nepatří, ale já nejsem profi recenzent a ještě pořád ve mě doznívá silný čtenářský zážitek, takže nechť outlocitní čtenáři prominou. Rytíř sedmi království se odehrává asi 80 let před tím, než se rozeběhne Hra o trůny a je úžasné, že hlavní hrdina několikrát narazí na pár známých tváří ze série Píseň ledu a ohně. Mluví se tam o šíleném králi Aerysovi, který je ale malým chlapcem, a také mistru Aemonovi, který se teprve začal učit na mistra v Citadele. Nejzajímavější asi bylo setkání s protivným čtyřletým chlapcem – budoucím Lordem Walderem Freyem.
Ale to potěší fanouška – a co potěší normálního fantasáka a čtenáře? Ser Duncan Vysoký, nebo spíš Dunk, co vypil truňk a je hloupý jak lenochův meč a pomalý jako pratur, začne svou rytířskou dráhu velice smutně a neslavně. Smrtí starého pána, kterému dělal panoše a který ho na poslední chvíli pasuje na rytíře. Má jenom svou halenu, starý štít, starcův meč tři koně, z nichž jeden nestojí ani za pár stříbrňáků a starou zbroj, která je mu malá, protože měří skoro sedm stop.
A tak ho nenapadne nic lepšího, než se vydat na turnaj, zkusi své štěstí na kolbišti. Může přijít o všechno a nebo vyhrát. Nemít nic, na to je zvyklý, sirotek z chudinské čtvrti a pozdější panoš toulavého rytíře. Ale může přijít ještě o mnohem víc, než staré harampádí – buď o život nebo o čest.
V knize najdeme tři více méně samostatné příběhy sera Dunka a každý je o něco více martinovštější, než ten předchozí. Všechno se zamotává a Dunk zjišťuje, že vlastně není tak strašně hloupý, jak si celý život myslel a že intriky jsou někdy blíže, než by člověk čekal, zvlášť když máte za panoše holohlavého chlapce s modrofialovýma očima.
Kniha je napsaná lehčím jazykem, než celá sága a je příjemně odpočinková a přitom strašně živá, hrdina je tak plastický, jak jen může být, vidíte ho přímo před sebou a jako mozaika se skládající příběhy zase o kus dál posunují barevnost celého Martinova světa. Na zpříjemnění zimního večera je to úplně ideální fantasy. Lehké a přitom silné jako pořádně kořeněný svařák.
+ napínavé, velice čtivé, skvělí hrdinové
– místy trochu moc venkovské:)
Hodnocení:7/10

3 komentáře “G.R.R.Martin: Rytíř sedmi království

  1. když jsem tu knížku viděla v obchodě… prskala jsem asi ještě víc než ty 😀 ale myslím že jsi mě nalákala, jinak na další díl písně ledu a ohně se opravdu moc těším 😀

  2. [1]: prskat byste měly raději nad tím, že autoři nevkládají do knihkupectví nové odborné knihy (nejlépe učebnice) z oblasti magie a jiných duchovních záležitostí. Románů je všude hodně, ale odbornou literaturu jsem už v podstatě já osobně vykoupil (chodím už celý rok měsíc po měsíci po velkých městech jako je Brno a stále nic nového)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.