G.R.R.Martin: Píseň ledu a ohně IV. – Hostina pro vrány

George R. R. Martin – Hostina pro vrány (Píseň ledu a ohně – čtvrtá část heptalogie)
Nakladatelství: Talpress
Počet stran: 860
Rok vydání: 2005 (anglický originál), 2006 (česky)
Tuhle knihu jsem dočetla už před skoro čtrnácti dny, ale pořád jsem se nějak nedostala k tomu o ní porecenzovat. Nepopírám, že v tom nehraje roli i fakt, že Hostina pro vrány zatím byla z celé série nejslabší a mám strach, co můžu čekat od dalšího dílu, protože čtyřka byla rozvleklá a místy dokonce až nudná, což se mi u Martina dosud nestalo, přestože jsem celou první a druhou knihu už viděla jako seriál.
Nevýhodou této knihy je dost možná to, že v ní nesledujeme (tak jako doposud) děj všech postav, ale autor nás pustí jen k několika z nich, zatímco ty zbylé nás očekávají až v páté knize. K tomu všemu se další postavy, které jsme dosud neznali, přidají a děj podle mě spíše zbytečně zauzlí, než ho rozvinou.

Začínám si říkat, zda má smysl stále shrnovat děj knih, který je tak složitý, že jej ani nepovyprávím pořádně a vy, co jste ještě nečetli, doufám obsah ani nečtete, ať si nekazíte zážitek. Nicméně k recenzi to patří, tak tedy – co nás čeká ve čtverce.
!POZOR SPOILER!
Jaime Lannister bez ruky už není vůbec to pravé ořechové, ale i tak dokáže Králokat, že má stále v sobě hrdou krev a v hlavě chytrý mozek. Zato jeho sestra pokazí, co může a její pletichy ji nakonec způsobí více problémů než užitku. Obklíčená nepřáteli a ne úplně vhodnými přáteli se pokouší Cersei vládnout za pomoci své krásy a vagíny, což ne úplně vychází a království je tak ještě ve větších troskách, než za kráké vlády Joffreyho.
Kde se neválčí, tam se potulují bandy psanců a rebelů, v čele s utopenou Catelyn Stark, která hledá svoji pomstu. Brienne, ošklivá válečnice, zase hledá její dcery, ale neúspěšně a nakonec skončí s oprátkou kolem krku – zda se ale utáhne, to kniha neprozradí. Přesto obě Starkovic děvčata žijí, Sansa se vydává za nemanželskou dceru Malíčka, který s ní má velké plány a Arya se ukrývá v Braavosu a kuje pomstu. Tam náhodou narazí na Sammwella, který přepravuje do mistrovské Citadely nejen sebe a svou moudrost, ale i dítě Manceho Nájezdníka a svoji milovanou Fialku. Mistr Aemon mluví o dracích a není jediný. K drakům se začíná upínat naděje Západozemí a z daenerys daleko za mořem je náhle žádanější nevěsta, než jakákoli jiná – někdo ji ale chce uloupit a ovládnout, jiný milovat a dosadit na trůn.
!KONEC SPOILERU!
Na jednu stranu je děj strašně zajímavý a strhující, jako u všech předchozích knih, na stranu druhou ale Martin povolává do děje nové vypravěče, třeba kněze ze Železných ostrovů nebo jižanskou princeznu, kteří sice vnášejí do děje nový styl vyprávění a novou linii příběhu, ale tři knihy jsme s někým žili a prožívali osudy Západozemí a pro mě osobně bylo velmi těžké a nepříjemné si zvykat na nové charaktery, které mi ani nijak nepřirostly k srdci.
Celková zápletka z Dorne a ze Železných ostrovů byla strašně zajímavá, důležitá a dobrá, ale stejně mi tak nějak spíš rušila čtení a já bych ji nejradši přeskočila. Což jak jsem zjistila někteří lidé dělají – prostě určité charaktery přeskakují. To je ale podle mě hloupost, protože děj navazuje komplexně a pochopení toho, o co se snaží Vraní oko nebo princ z Dorne je stejně důležité, jako co cítí Cersei Lannister a o čem sní Brienne.
Knihu bych ale stále hodnotila jako nadprůměrnou a celý děj posunuje dopředu, takže se nemůžu dočkat dalšího dílu – což bude vlastně až šestý, protože v pátém autor dožene příběhy chybějících hrdinů. A protože na pátý díl stále čekám a doma ho ještě nemám, dám si na nějakou dobu snad konečně od téhle složité a náročné ságy pauzu.
+ napínavý děj, rozuzlování starých zamotaných příběhů, famózní zvraty
zdlouhavost některých částí, příliš mnoho nových jmen a tváří
Hodnocení: 7/10

4 komentáře “G.R.R.Martin: Píseň ledu a ohně IV. – Hostina pro vrány

  1. Celou čtvrtou knihu jsem četla prakticky jen kvůli Jaimiemu, který se svou rukou přišel i o značnou část své protivnosti a stal se z něj poměrně fajn člověk.
    Tanec s draky je něco úplně jiného než Hostina pro vrány. Zatímco čtvrtý díl jsem četla přes měsíc, pátý jsem přelouskala za tři dny. Opravdu, Tance s draky se neboj a hurá do čtení 🙂
    Tahle recenze se mi vážně líbí. Přesně jsi tu knížku vystihla.

  2. Jsem tvůj článek neměla číst dál. Mám zatím přečtené první tři díly a na další dva nově vyšlé pořád čekám. O to víc jsem díky tvým spoilerům natěšený. Sakryš, hádám, že tyhle bichličky budou až na Vánoce…ááá, fňuk. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.