G.R.R.Martin: Píseň ledu a ohně III. – Bouře mečů

George R. R. Martin – Bouře mečů (Píseň ledu a ohně – třetí část heptalogie)
Nakladatelství: Talpress
Počet stran: 1198
Rok vydání: 2000 (anglický originál), 2002 (česky)
Na třetí díl Písně ledu a ohně jsem se těšila, jako příslovečný malý Jarda na první anál. A není se čemu divit – první a druhou část už zvládla zfilmovat HBO, takže jsem děj (bohužel/bohudík, jak kdy:)) vlastně znala. Zatímco první díl byl vlastně stejný jako seriál, druhý se v mnoha detailech lišil. Na trojku zatím fandové televizní zábavy stále čekají, ale já jsem vždycky byla fandou pravé nefalšované fantazie a vůně papíru, takže jsem si nemohla nechat ujít knižní podobu příběhu a na seriál pak už kouknu jen pro atmosféru. A musím se bez mučení přiznat, že Bouře mečů byla patrně nejtlustější knihou, kterou jsem kdy četla (nepočítaje pár encyklopedií a atlas světa, co mi leží doma:)) Přesto jsem tohle veledílo pokořila asi za tři dny, když jsem hlídala nemocného kocourka. A musím říct – super!

Zatímco dvojka mě místy vyloženě nudila, trojku jsem hltala jako dobře usmažený řízek. Nejlepší řízek! Každá stránka přinášela zvrat a v noci se mi skoro pokaždé zdálo o rytířích a válkách, o Starcích a Lannisterech.
!POZOR SPOILER!
Opět žádná pauza a děj navazuje přesně tam, kde jsme naše hrdiny opustili. Do Králova přístaviště se vrátil Tywin Lannister, aby se pustil do pobočníkování svého vnuka Joffreyho. Jeho zásnuby se Sansou Stark zruší a namísto ní si Joff má vzít Margaery Tyrrel, vdovu po zabitém „králi“ Renlym. Sansa je donuce provdat se za Tyriona, z čehož ani jeden nejsou nadšení. Co čert nechtěl, na Joffově svatbě mladý král umírá, otrávený jedem a z vraždy je obviněn nebohý Tyrion a Sansa. Tyriona zavřou do žaláře a v božím soudu se má rozhodnout, zda je vinnen nebo ne. A Sansa prchá za pomoci Malíčka ke své tetě na Orlí hnízdo.
Mezitím Catelyn z hrůzou zjistí, že její syn se oženil, ačkoli přislíbil lordu Freyovi svatbu s některou z jeho dcer. Pokusí se s Freyem vyjednávat a domluví sňatky jeho dcer se svými vazaly, ale ani tahle svatba nedopadne dobře a všichni Starkovi muži i sám Robb a jeho matka umírají, zavražděni proti všem zákonům pohostinnosti Walderem Freyem.
U toho je Arya, kterou po mnoha peripetiích s psanci unese Ohař. Od Dvojčat musí prchnout a potulují se nějakou dobu spolu, než je Ohař těžce raněn a Arya ho nechá svému osudu a zamíří za voláním železné mince do Braavosu.
Daenerys dobývá východní země pomocí najaté armády otroků a lid ji zve neje Matkou draků, ale i matkou svojí. Dobývání se odehrává i na Severu, kde Mance Nájezdník chce napadnout Zeď a v zádech mu kráčí armáda Jiných, kteří se probudili a lační po krvi. Jednoho z nich zabije zbabělec Sam a díky němu se Noční hlídka dozvídá tajemství obsidiánu. Ale Mance na takové věci kašle, chce přelézt Zeď a jediné, co mu v tom brání je Jon Sníh a hrstka mužů. Naštěstí náhle dorazí král Stannis a zachrání jim všem zadky.
Nepozorován pode Zdí projde ještě někdo – Jonův nevlastní bráška Bran, který na Hodorových zádech míří na sever za tříokou vránou…
!KONEC SPOILERU!
Jednoznačně nejlepší kniha celé série. Tedy zatím, protože čtyřku mám teprve rozečtenou. Co stránka, to zvrat, pořád se něco děje, člověk se nikdy nenudí. O Krvavé svatbě se mi zdálo celou noc. Prostě bomba, nářez, pecka! Nemůžu si pomoci, ale proti téhle knize nemám co namítat. Snad by jen mohla být trochu tenčí, protože ležet v posteli a držet tu váhu v rukách je fakt namáhavé:)
Tentokrát si moje srdce získala hlavně Brienne a Jaime Lannister, jejich linie byla úžasná. Tyrion mě trochu zklamal, ale na druhou stranu se nedivím, že se z žoviálního trpaslíka stal zlomený muž, ještě znetvořenější než předtím. A Samwell perlil jako vždy, ba ještě víc, jeho dějovou linku jsem milovala, stejně jako Jonovu, kterého jsem do teď moc nemusela, ale tady mě příjemně překvapil. A Daenerys, lidi, tak Daenerys je největší hrdinkou knihy, smekám před ní.
+ strhující děj, do detailu propracované charaktery, zamilujete si každého hrdinu:)
– zase takové množství jmen, že se z toho točí hlava; váha knihy:)
Hodnocení: 9,5/10 (ty desítky fakt nedávám ze zásady, jinak by tu byla!:))

2 komentáře “G.R.R.Martin: Píseň ledu a ohně III. – Bouře mečů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.