E.A.Sund: Vraní dívka

Slabost Victorie Bergmannové I. – Vraní dívka
Autor: Erik Axl Sund (pseudonym autorské dvojice)
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 328
Rok vydání: 2014 (česky), 2010 (originál)
Tahle kniha mě v knihkupectví upoutala svým obalem, z kterého přímo čiší něco naturálního a děsivého, tedy přesně to, co od druhu literatury s podtitulem „thriller jen pro silné povahy“ očekávám. A i když silná čtenářská povaha jsem a kniha mě nijak výrazně nevyděsila, hodně mě pohltila a já se velice těším na další díly napínavé severské trilogie.

Jeanette Kihlbergová je silná žena – a ono jí ani nic moc jiného nezbývá, když pracuje u policie mezi samými muži a vlastně neustále bojuje o to, aby ji brali jako sobě rovnou. Když se objeví případy mrtvých chlapců, jen těžko se jí daří objevovat stopy a spojovat nitky důkazů a ještě těžší je přesvědčovat nadřízené o tom, že má smysl vraždy řešit, ačkoli většina chlapců jsou bezejmenní uprchlíci.
Něco je ale přece jen spojuje – osoba psychoterapeutky Sofie Zetterlundové, která má co do činění jak z jedním z podezřelých pedofilů, tak s jedním mrtvých chlapcem, který trpěl traumatem z války v Sieře Leone a k Sofii docházel na sezení.
Jeanette a Sofie si padnou do oka, ale to, co ze začátku vypadá, jako skvělé přátelství, tiká jako časovaná bomba. A vír událostí smetá vše, co mu přijde do cesty…
Hodně lidí popisovalo v recenzích tuhle knihu jako složitou a nezáživnou, ale já se do ní ponořila a přečetla ji v podstatě jedním dechem. Líbí se mi hluboké vhledy do lidí, preciznost popisů, to, jak se jemné nuance děje splétají v celek, který nakonec čtenáře praští do očí a donutí ho lapat po dechu. Jsem neuvěřitelně zvědavá, jak to nakonec dopadne.
+ napínavé, čtivé, výborné popisy
– složitá švédská jména
Hodnocení: 8/10

4 komentáře “E.A.Sund: Vraní dívka

  1. čítal som si recenziu na knihu a nebola to žiadna sláva, avšak nechcel som to nechať len tak, nebudem sa predsa ovplyvňovať názormi iných, keď si to môžem prečítať aj ja sám. Tak teda sa išlo na čítanie po internete a zatvoril som to ani nie v polovici. neprišlo mi to nijak zaujímavé, ani napínavé, nič. švédske mená mi problém nerobili (čo som bol prekvapený), jednoducho mi vadil štýl písania ktorý ma nijak neupútal. :/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.