Ch.Chance: Carabanchel

Carabanchel – Poslední Brit v nejstrašnějším evropském vězení
Autor: Christopher Chance
Nakladatelství: Volvox Globator
Počet stran: 270
Rok vydání: 2008
Tato kniha mě dokázala překvapit hned dvakrát. Poprvé, kdy jsem ji uviděla na regálu v knihovně, jsem čekala, že se pod tímto titulem bude skrývat historický román. Jaké tedy bylo mé překvapení, když se kniha odehrávala v současnosti. Podle anotace pak kniha popisuje život ve strašlivém, dnes již zrušeném vězení Carabanchel a vy čekáte ubohého vězně, trávícího čas na marodce. Opak je pravdou – Christopher je mlátička, co si nedá nic líbit a nepočítaně víc zranění způsobí, než dostane.

Podle všech dostupných informací na internetu obal knihy nelže a příběh v ní je podle skutečných událostí – a autor Christopher Chance v onom neblaze proslulém španělském vězení skutečně byl. A pokud se mu tam dařilo tak, jak píše v knize, pak klobouk dolů. Ponořen do tajů bušida a dalších asijských bojových umění, dává dohromady skupinu vězňů a společně pak čelí šikaně španělských muklů i dozorců. Díky schopnosti získat vlivné přátele a léty nabyté praxi při obchodování s drogami se pobyt ve vězení stává nejen bojem o holý život, ale i zajímavým podnikatelským prostředím.
Až do zavření Carabanchelu se Christophem a jeho přátelé ze všech koutů světa zvaní Mezclados proplétají světem plných naostřených zbraní z jehněčích kostí, smradlavými záchody, poplivaným dvorem a feťáky. A docela se mají k světu.
Pokud je kniha skutečně podle reálného příběhu, pak se divím, že autor stále žije, když místy prozrazuje velmi zajímavé informace o pašování drog, o uplácení ve vězení a dalších nekalých praktikách. Na druhou stranu o to více příběhu důvěřuji, protože ukazuje, že vězení je plné korupce, protekce, drog a pančovaných lihovin.
Kniha se čte poměrně dobře, ačkoli v polovině pomalu začne nudit, když Mezclados posté zmlátí španělské cikány, posté vymůžou svoje dluhy a Chris potisící vytasí bojové techniky z karate. Pokud ale máte rádi příběhy plné křivých charakterů a neobvyklého prostředí, pak je Carabanchel dobrá volba.
+ zajímavé reálie
místy na jedno brdo
Hodnocení: 6/10

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.