Etymologické okénko: právo a pravda

V dalším etymologickém okénku se pojďme zaměřit na slovo právo a výrazy s ním spojené. Mám ho už dlouho v plánu a úplně prvním impulsem, který mě přiměl nad tímto slovem přemýšlet, byla kniha Josefa Svátka Paměti kata Mydláře, díky níž mi došla jedna zásadní věc – poprava, popravit, totiž vychází ze základu po právu, tedy že se něco děje podle práva, odtud už se mi mozek rozjel na plné obrátky a rozhodla jsem se, že tomuto denně užívanému slovu musím přijít na kloub;)

Právo – když toto slovo rozebereme, zjistíme, že podobný základ má mnoho dalších slov. Nejzajímavějším z nich je pravda. Tou je něco, co je pravé a teď to začíná být zajímavé. Protože máme pravou ruku, která určuje stranu, ale to, co je pravé není jen na opačné straně těla, než máme srdce, ale také to bereme jako opravdové, skutečné, reálné a správné. Kde se tohleto vzalo?
Musíme hledat hluboko v naší minulosti, v dávné slovanské historii, protože toto slovo má většina slovanských jazyků společné. Slovo právo, pravda a pravý mají společný základ, který je podle všech bádání ve slovíčku pro, které v dávných dobách označovalo směr vpřed. Ta pravá cesta je tedy přímá cesta a odtud se dostáváme k tomu, že člověk, který je důvěryhodný, mluví pravdu, je přímý, upřímný, zato ten, který lže a podvádí je křivák nebo na nás dělá levoty.
Vlastně by se dalo říci, že kdyby se nám dnes dostala do ruky pár tisíc let stará navigace a poslala nás doprava, nikam bychom nejspíš nezatáčeli, ale šli rovně, přímo.
Spojení pravé ruky, přímého směru, pravdy a práva je obvyklé i v dalších, nejen slovanských jazycích – recht označuje pravdu i pravou stranu v němčině, right máme v angličtině.
Proč se nakonec směr přímo zaměnil s pravou rukou bude možná souviset s tím, že pravá ruka byla většinu historie u lidstva dominantní (a i dnes praváci tvoří většinu populace), hlavní, důlěžitější a měla tedy pro lidi větší význam, než „slabá“ levá. Nehledě na to, že kdo byl přímý, tedy měl zdravou, rovnou postavu, byl nejspíš i zdravý, naopak ten, kdo byl křivý trpěl dětskou obrnou, neboli křivicí, dříve mnohem rozšířenější, než dnes a tedy byl i churavý a slabší.
Ale zpět k právu, protože jsme ještě zdaleka neskončili;)
Základ slova právo tedy vychází z pravdy, která označuje to, co je pravé. A teď si vzpoměňte, co všechno z toho ještě vychází. Když někdo něco praví, vyřkne nějakou pravdu, resp. v to tedy aspoň doufáme:) I slovo zpráva vychází z tohoto základu – někoho o něčem zpravit znamená říct někomu pravdu – jak dalece se od toho dnešní žurnalistika odsunula, to nechť posoudí laskavý čtenář sám:)
Pokud něco opravujeme, tak to uvádíme na pravou míru, do správného stavu, v podstatě se dá v přeneseném významu říci, že když něco opravujeme, tak napravujeme, narovnáváme, to, co bylo křivé. Svoji snahu si můžeme ověřit na pravítku. A konečně slovo poprava, které za celý tento článek může – vykonání práva, po právu někoho potrestat.
Konečně i slovo pro vychází ze stejného prazákladu, takže když jste pro něco, tak s tím vyjadřujete souhlas, máte to za pravdu.
Tady bych to dnes utla, ale slibuji, že se k tématu ještě vrátím, protože je velice zajímavé a já našla mnoho dalších věcí s právem souvisejících, které stojí za to prozkoumat, jmenovitě je to třeba slovo exekuce a exekutor nebo povinnost, protože jejich původ sahá do daleké minulosti a i na dwlších výrazech je možno zjistit, jak moc je právo v našem jazyce zakořeněno a že tedy již naši velmi dávní předkové se snažili udržovat si nějaký řád. Mimochodem – řádný a správný, vnímáte to?:) Etymologie je boží:)

11 komentáře “Etymologické okénko: právo a pravda

 1. A podle Véd pochází slovo pravda ze starobylého slova PRAV, které označovalo vyšší svět bohů, tedy duchovní svět. Pod ním stojí SLAV (slavit, sláva, oslava, Slavjan, původní pojmanenování pro Slovana) a ještě níže JAV, což je výraz používaný pro náš hmotný svět (dnes pozůstatky jako jev, jevit se, zjevit, vyjevit apod.)

 2. bulharsky "rovně" se taky řekne "prav"… dost veselý, on řekne prav, vy myslíte, že řekl doprava a když se ujistíte ukázáním doprava, pokýve hlavou, jako "ano" xD

 3. [6]: Kdyžtak se porozhlédni po webu starověrců – vedy.in, narazíš tam na opravdu hodně původních významů slov 🙂

  Dám sem takovou ochutnávku:

  Z – zem, (po)znanie
  D – dom, dobro
  RA – Slnko, Svetlo
  VA – варганить, vytvoriť

  RADOSŤ:(„RA“ – slnko, „DOSŤ“ – dostatok).

  KASTA
  Spoločenská skupina ľudí, ktorí sú na rovnakej úrovni evolučného vývoja; bratstvo majstrov špecifického druhu činnosti (z Árijskej Runiky: „ka“ – zväz, bratstvo; „sta“ – spoločné ciele).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.