Nightwish – můj příběh

Nightwish jsou kapela, k nimž je jen málokdo lhostejný. Jsou metalisti, kteří je nenávidí a považují je za příšernou měkotu. A pak jsou metalisti, kteří na ně nedají dopustit a bránili by je vlastním tělem. A pro mě jsou NW jedna z mála kapel, která se mi hodně hluboko otiskla do mého metalového srdce. To, že už tam nejsou je věc jiná. Čtěte a možná pochopíte…

Bylo mi patnáct let a vzpamatovávaje se z rozchodu se svojí první láskou, začínala jsem zase poslouchat metal. Byl to hlavně klasický heavy – Manowar, Iron Maiden, Scorpions, Helloween atd. Pak jsem se dala dohromady s Alešem, mým bývalým přítelem a začala objevovat další a další kapely. Jednou přitáhl CD mptrojek a na něm všechna alba NW, která do té doby vyšla. A já se zamilovala.
Poslouchala jsem je tehdy pořád dokola, moc jiných CD jsem doma ještě neměla a tak Nightwish hráli stále a znova. Ty fantasy motivy, operní hlas Tarjy a k tomu melodie elektrických kytar, to všechno mi učarovalo. Nikdy předtím a ani nikdy potom jsem nenašla kapelu, která by spojovala jemnost ženského hlasu a symfonických nástrojů s tvrdostí kytar a bicích tak dovedně jako právě Nightwish.
Když jsme pak po roce poslouchání zjistili, že NW přijedou do České republiky na Masters of rock, samozřejmě jsme s bývalým a s kamarády museli vyrazit. Byl to famózní. Ano, bolely nás nohy, záda, ruce, hlava, ale viděli jsme je naživo. Tarja ve žlutých šatech poletovala po pódiu jako královna a my byli tehdy v naprosté extázi.
MoR roku 2005 skončili a já začala poslouchat spíš tvrdší věci – power metal, industrial, pagan, vracela jsem se k heavy metalovým kořenům a na NW už nezbývalo tolik místa. Přesto mě na podzim 2005 zpráva o tom, že Tarja odchází hodně zasáhla. Nejdřív jsem tomu nevěřila a vzápětí začala doufat, že nová zpěvačka bude přinejmenším stejně dobrá jako Tarja. Jenomže…
Nejkrásnější píseň od Nightwish – Elvenpath
Stargazers – další srdcovka
Trvalo to rok a půl, rok a půl za který jsem na svou kdysi oblíbenou kapelu skoro zapomněla. Nová hudba, noví kamarádi, nový partner, znáte to. A tak mě zpráva o Anette Olzon skoro minula. Pak jsem viděla pár jejích fotek a říkala si, že ta holka má šmrnc a vypadá dobře. Doufala jsem, že bude i dobře zpívat, ale čas letěl a přišel podzim roku 2007 a s ním nové album Nightwish. Nových Nightwish, Nightwish bez Tarji.
Jako první jsem slyšela písničku Master Passion Greed a říkala si, že je to super, že NW přitvrdili a určitě i další písničky budou nářez. Prostě jsem byla spokojená – Marco má skvělý hlas a upřímně jsem si ve chvíli poslechu této písně řekla, že patrně se vykašlali na nějakou zpěvačku a nadále budou jen v chlapské sestavě.
Master Passion Greed – že by NW přitvrdili? Ale kdeže…
To jsem se ale spletla. Kámoš mi přes icq poslal mp3 s názvem Eva a tvrdil, že je to super písnička. Hm, líbila se mi, krásný text, melodie, něžný hlásek a tak jsem se ho zeptala, jestli jsou to Within Temptation. Odpověď, že jsou to přece Nightwish mě odzbrojila. Nemohla jsem tomu věřit. Kam se poděla ta fantasy originalita? Kam se poděl operní školený hlas Tarjy? Kam se poděl celý ráz kapely, která mě navedla na mou cestu power metalem?
Eva – nádherná píseň, ale kam se poděly charakteristické rysy Nightwish?
V té době jsem si začala říkat, že asi nebude něco v pořádku. Že nová zpěvačka asi nebude Tarja přes kopírák, jak jsem si to naivně představovala a že kapela, která měla svůj nezaměnitelný zvuk se změnila na obyčejný symfonic metalový mainstream. Když jsem pak slyšela Amaranth poznala jsem ty staré kytarové ryfy, ty nádherné bicí, ty klávesy, co mě vždycky dostaly do úplně jiného světa. Ale když začala Anette zpívat, nemohla jsem poslouchat dál. Pořád jsem tu melodii slyšela nazpívanou Tarjiným hlasem, pořád jsem čekala, kdy tam konečně zazní ona. Ale Tarjin hlas se neozval a v tu chvíli pro mě hudba NW ztratila své kouzlo.
Amaranth – klasické kytary, klávesy, ale cizí hlas. Tohle už nejsou „moji“ Nightwish
Uběhlo pár měsíců a začaly se blížit Masters of Rock 2009. Když jsem se dozvěděla, že tam budou Nightwish, našla jsem to staré CD plné jejich písniček a zase ho strčila do notebooku. Během týdne se na last.fm stala z NW má druhá nejposlouchanější kapela. Chyběli mi, o tom žádná. O to horší šok pak pro mě byl, když jsem si na youtube našla staré písně NW zpívané Anettou. S Finnem jsme na to zírali s otevřenou pusou, neschopni slova.
Snad je vám jasné, že to bylo strašné. Tón, který Tarja táhla půl minuty Anette doslova vyhýkává. Písně jsou zpívané falešně a popově průměrný hlas Anette tam prostě nesedí. Pořád jsem jí ale dávala šanci, říkala jsem si, že se třeba změní. Když jsem ale před MoR na netu zjistila, že se Anetta obarvila na blond a pak jsem shlédla fotky, byl konec s jakoukoli tolerancí.
Na letošních MoR jsem si už byla naprosto jistá, že NW vidět nechci. Bohužel jsem je slyšela. Možná je to neuvěřitelné, ale Anette zkazila i své vlastní písně, vše bylo falešné, nedotažené, ukvičené. Se slzami v očích jsem ten večer pohřbila Nightwish. Ta kapela pro mě od té doby neexistuje. Je mrtvá, jako by všichni členové umřeli nebo se nenávratně rozešli. Od podzimu roku 2005 Nightwish jací byli už neexistují, ale pro mě umřeli před pár dny, kdy jsem definitivně ztratila iluze o Anettiných pěveckých kvalitách.
Anette vs. Tarja:
Everdream
Nemo :,-((
Wishmaster :,-((((
Možná řeknete, že je nesmysl srovnávat Anette s Tarjou, když každá má jiný hlas. Ano, je to nesmysl, ale pro tedy ten blázen Tuomas vzal do kapely někoho, kdo je pěvecky někde úplně jinde, než bývalá zpěvačka? Proč z desítek ženských, co se draly o to, aby mohly zpívat s Nightwish vybral právě Anette? Podprůměrnou, nevýraznou zpěvačku, která má poloviční hlasový rozsah než Tarja?
Možná si myslíte, že Anette není tak špatná. Nevím, já ji neznám, já se s ní nebavila, možná ji štve, že ji všichni srovnávají s Tarjou, ale co čekala? Její zpěv je mizerný, starou tvorbu NW nezvládá zazpívat ať dělá co dělá a naživo se hodně dře i s novými songy.
Já si nemůžu pomoct, ale od příchodu Anetty už pro mě NW nejsou to, co bývali. Je to průměrná kapela, jakých je na trhu dvanáct do tuctu – Evanescence začínaje a Within Temptation konče. Přesně to, co si trh žádá, lehce stravitelná hudba pro masy. Puberťačky jsou spokojené a bravíčko má o čem psát. Nic víc, nic míň.
Hudba, co měla duši, spád, náboj a kouzlo odešla spolu s Tarjiným hlasem. Je to možná kruté, je to možná nefér odsouzení Anetty, ale je to tak. Co ale zmůže fanoušek, když se členové kapely neshodnou? Nic. Může jen tiše plakat nad hrobem, který si jeho milovaní interpreti sami vykopali a u starých desek vzpomínat na krásné časy, které se už nikdy nevrátí.
Sbohem, Nightwish. Odpočívejte v pokoji.

42 komentáře “Nightwish – můj příběh

 1. Je celkem smutné, že se to dostalo už i sem…

  Lúmenn, věřím že sis všimla, že tuhle tématiku probírám dost často. Tolik jsem chtěla dát Anette šanci, že jsem přestala řešit její nevkus, její blond a její "rockové kecy" – ale nepomohlo to. Chystám o MORu článek a věřím, že co se NW týče, budeme mít velice podobný názor (i když jeden velký rozdíl v našich článcích rozhodně bude..)

 2.    Směrem k Nightwish mě to nikdy netáhlo. Celá rodina je poslouchá, ale já popravdě znám jen pár písní. Ale jen Moondance mě zaujala natoli, že ji mám nastálo v PC.
     Ale jiná moje oblíbená kapela prošla něčím podobným. Odešel kytarista, který ten původní punk-rock pozdvihoval svými výkony na něco víc. Líbil se mi ten tvrdší vývin, ale on potom odešel a kapela se vrátila ke kořenům, z kterých už jsem jaksi vyrostl. Ale zase nezavrhuji celou kapelu hned. Pořád si občas poslechnu starší alba…takže mě trochu mrzí tvůj přístup "Odpočívejte v pokoji"
     BTW proč Tarja vlastně odešla? Ví to někdo?

 3. Byl jsem zvědavý, kam to své vyprávění zavedeš, jestli NightWish upadnou v nemilost nebo se na Masters vykoupili. Nevykoupili. Tarja je Tarja, moc dobře to vím. NightWish byli na mém žebříčku TOP BEST velmi dlouhou dobu, ale ani já jsem nevstřebal tu novou zpěvačku, a to jsem se vážně snažil. Před rokem jsem byl na koncertě Tarji ve Zlíně, na Novestě, kde přijela propagovat své solové album – My winter storm. Byl jsem se svojí gotickou priatelkou v první řadě. Tarja jen pár metrů od nás, famózní zážitek. Zažehl jsem první zapalovač na stadionu, krátce poté byl celý stadion jako vánoční stromeček.
  Rozloučila se s námi slovy – "You.., you are my winter storm."
  Tarja tvoří dál, možná je tam o něco více operního zpěvu a méně hry a práce s nástroji, ale stejně se mi to velmi líbí. A Nightwish? Ti jsou bez Tarji mrtví.
  Tak jsme si zavzpomínali. Teď už si jen pustit Dead boys poem.
  Díky ti.

 4. Pro mě Nightwish také skončili odchodem Tarji. Někteří známí pořád tvrdí, že stačí Anette naposlouchat a dá se to snést, ale já ji nechci naposlouchávat. Proč? není důvod. Tarja tvořila Nightwish a sama bez nich má skvělou sólovou dráhu, ale Nightwish bez Tarji? jen další produkt komerce. Jen mě mrzí, že jsem nebyla na žádném koncertě NW ještě s Tarjou, ale Tarju si rozhodně ujít nenechám…

 5. Přesně tak…když Anetta začínala, řekla jsem si, není to Tarja, má to jiný hlas…ale, je to nový a docela to ujde…pak přišel Amaranth..dokonalá hudba, klip..zpěv trochu horší, ale přežila jsem to, jediná píseń, která se jí povedla je Bye Bye Beautiful…
  Ale pak přišli liuve přenosy z koncertů…mám dojem, že na CD to zpívá někdo jiný…Marco musí mluvit, když ona zpívá, nebo zpívat s ním..ona to prostě nedá…
  A pak šla na blod…to byl šok dne, týdne! Panebože…

  Tarja byla Nightwish..Nightwish byla Tarja….a tak to mělo být…měli se rozpadnout…

  Evanescence si ráda poslechnu, sem tam i WT, ale Nightwish (Nightwish v pravém slova smylu s Tarjou…) to prostě..je špica… 🙂 spolu s Edguy :-), Helloween atd…prostě metal…zajímavý hlas…Tarjin hlas je jediněčný, nikdy si ho nezpleteš…zato Anett bych si spletla i s Lindsay Lohan…

 6. Hmm….
  Já pohřbila Nightmare(neoNW).
  Nightwish se někde ztratili a Tarju tu naštěstí zapomněli…..
  Mě odradil už Amaranth. Poté, co jsem zjistila, že si jej broukám stejně jako cokoliv popíkového, co náhodou zaslechnu…..
  Pořád dokola až do zblbnutí…..a dál.

  Tarja 4ever! <3

 7.     Zas tak často se to tu neobjevuje, ale nechápu jak někdo jako JEDEN z důvodů může napsat…"No a pak se obarvila na blond a tím to úplně dorazila" V komentářích i článku je samozřejmě nejdřív posuzován zpěv, ale ani jako druhý, ani jako předposlední by mě nenapadlo hodnotit sympatie podle barvy vlasů. Nemám rád když někdo hudbu až moc nebo automaticky spojuje s módou. To se pak nedá divit, když někdo uvidí dlouhé vlasy a řekne si "To je jasnej metalista" přitom to není vůbec pravda. Zpěvák od Billy Talent vypadá jak teplouš, ale poslouchám jeho hudbu, od Breaking Benjamin vypadá zas jak mrtvola a Serj Tankian, Daron Malakian nebo Till Lindemann….to se prostě nedá hodnotit. A´t si každý nosí co chce, kdyý udělá dobrou hudbu, je mi to fakt jedno. A když někdo vypadá hrozně a ještě špatně zpívá? No tak ho prostě nebudu poslouchat, ale nebudu to nijak dávat do spojitosti…Nějak jsem se rozkecal, ale nemám rád povrchnost.

 8. Nightwish jsem měla kdysi hodně ráda, sice to bylo Once, které mě k nim dostalo, ale i tak. Dneska si pomalu neposlechnu nic kromě toho prvního. Je lepší to brát tak, jakože se ta kapela rozpadla, než si přiznat, že tam kvílí Anetta…

 9. Lúmenn, ty mi nejenže čteš myšlenky (během odpoledne jsem rozepsala článek na stejné téma, ale mám pomalý internet, takže ho dopíši a zveřejním až zítra), ale mluvíš mi z duše – nemůžu ti vytknout jediné, souhlasím naprosto se vším.
  Jediné co nám ted zbývá je Tarjin projev.

 10. [9]: S tím souhlasím, přece není třeba, aby všichni fanoušci [nebo v tomhle případě zpěvačky] určitého žánru vypadali podle nějaké dané šablony.
  Jinak nemám co dodat, Tarja je opravdu úžasná zpěvačka a bez ní už to nebude ono. Kdyby aspoň našli někoho jakž takž srovnatelných pěveckých kvalit – ale to tedy Anette rozhodně není.  

 11. Lúmenn,vzala jsi mi slova! Napsala jsi to přesně tak, jak si myslím,že to je! Pro mě též NW už nejsou to co bývali:-( A víte co vůbec nechápu? Proč se Anetta cpala k NW, když údajně řekla,že NW nikdy předtím neposlouchala!!O co jí tedy šlo??? Proč se hlásila ke kapele,kterou nikdy neposlouchala? Šlo jí o zviditelnění? o peníze? či o co?

 12. Sirius: jasně, šablona není nutná, ovšem nechápu proč to udělala. Zpívat neumí a tak jediné, čím seděla do NW byla aspoň ta image. Ovšem teď už nemá ani tu, takže proto.

 13. Jo asi máš pravdu puberŤačky(já) jsou spokojené a bravíčko má o čem psát… jako pvní písničku od NW jsem slyšela právě Amaranth, na který jsem narazila náhodou, a po pravdě líbil se mi a líbí se mi i teď… jenomže když jsem shlédla na youtube video, kde jí Anette zpívá naživo docela jsem se zhrozila.A když jsem si pak pouštěla písničky které ještě nazpívala Tarja.. prostě jednodušše řečeno ta je o mnohem, mnohm lepší než Anette.. přesto si ráda poslechnu i písničky od ní, ale nesmí být naživo.

 14. jsem dalsi v poradi, ktere mluvis z duse:D jelikoz jsem v dobe meho osobniho hudebniho "rozvoje" tihla k punku, tak jsem metal poznala az s prichodem nynejsiho pritele a prvni co mi vlastne pustil byli prave NW a taky jsem si je na prvni poslech zamilovala..nanestesti to bylo prave uz v dobe kdy Tarja odesla:(..ale to bylo uplne jedno protoze i tak pro me byla s NW spojena prave ona..a taky jsem cekala co vyleze z te nove a po poslechu prvnich skladeb s Anettou sem byla taky nemile prekvapena….vedela sem ze Tarja je nenahraditelna, ale ze  to bude az tak jiny sem necekala..nicmene sem si rikala, ze to neni az tak priserny, ta deska se dala poslechnout uz jenom kvuli te hudbe, ktera zustala stejna….co mi vadi, je ze by nemela zpivat Tarjiny pisnicky (to uz bych to zazpivala lip i ja:D)… v podstate by udelali nejlip kdyby klidne hrali v teto sestave a at si to posloucha, komu se to libi, ale meli zmenit nazev, protoze tohle Nightwish proste nejsou…no a k Anettinymu zpevu, na desce to celkem este ujde, ackoli ma takovy prumerny popovy hlasek, ale zatim jsem ji este na zadnym videu z jakyhokoli koncertu neslysela zpivat ciste,…proste to holka neudejcha…a na tom videu co bylo v predchozim clanku vypadala jak lacina stetka (a to bezne vzhled nehodnotim ale myslim, ze takhle dela kapele ostudu jeste vic(pokud to vubec este de), kdyz uz to kazi zpevem, mohla aspon hezky vypadat:D)

 15. jo a co me dozralo nejvic bylo, kdyz sem zjistila, ze jedna kamoska, takova trochu barbina mela prave novy NW v MP3ce a spoluzak(takovej sampon az trochu narcis) se s ni o tom bavil, jak je Amaranth dobra pisnicka a pritom ani jeden nevedel nic o jejich historii, nic o Tarje…pro ne to byl proste takovej novej objev na hudebni scene….proto by se taky meli jmenovat jinak, tohle jen potvrzuje, ze to je proste jina kapela, mozna se stejnymi cleny jako NW ale NW to neni:( pro me taky umreli a to v podtate este driv nez jsem je vubec stacila poznat:(

 16. Presne, presne, presne, naprosto presne jsi vystihla vsechno, co jsem si o NW zacala myslet, jakmile jsem slysela jejich prvni skladbu s Anette a po uslyseni live nahravky Wishmastera par let tomu – to byl proste konec…
  NW jsem poslouchala dlouhe roky, byla jsem na nich v Nemecku, coz byl fakt paradni koncert, s vystoupenim na MORu s Tarjou ve zlutem se v podstate ani neda srovnavat… takze jsem rada, ze jsem je videla kdysi v plne sile, ackoli to bylo uz po vydani Once, coz je dle meho album, ktere docela dost signalizovalo "popikareni"… to co je z nich ted, jak pises, je jen dalsi davova tuctova kapelka s ujecenou zpevackou, ze ktere me boli moje esteticke bunky…

 17. Jeste chci doplnit, ze jsem Tarji nikdy nemela rada, kor v poslednich letech ze sebe delala rozmazlenou hvezdicku, soustredovala se vic na image nez na vystupy, delala si co chtela, a taky v podstate nebyla nijak kreativni v te kapele. Toho si urcite vsiml nejeden z vas, a k tomu, ze ji vyhodili, meli urcite dobre duvody..
  To ale nemeni nic na tom, ze jsem ji uznavala jako opravdu profesionalni zpevacku a svym stylem zpevu dodavala NW smrnc, ktery tam ted chybi. V podstate prinesli do metaloveho sveta zensky operni hlas, ktery se stal pro mnoho dalsich formaci vzorem, ale nikomu se ho nepodarilo napodobit. Metalove kapely, kde zpivaji zeny, at uz je to Tristania, Beseech ci Within Temtation, maji ty vokaly do jiste miry samozrejme taky kvalitni (ackoli zrovna u WT je mi kvalita ukradena, pac mi ten vokal trha usi), ale je to uplne jiny typ zpevu, Tarja je proste v tomto smyslu unikat.

 18. Kámšo byl taky na MoRu a říkal přesně to samé, každý je po tom festu odsoudil, říkala jsem si že je to blbost že to nebylo tak hrozný snad ale po tom co jsem s ekoukala na youtubko jsme musela přiznat že mají pravdu. . už to nejsou nightwish…

 19. Vážně bych si přála, aby to nepřezpívala.
  Vážně bych si přála, abych se s jedním člověkem neshodla na tom, že to album by s Tarjou bylo famózní.
  Vážně bych si přála slyšet je naživo s Tarjou.
  Vážně bych si přála, aby to nebyl důvod (byť jediný), proč jsem ráda, že jsem nenavštívila MOR.
  Ale tohle splnitelné není..

  Jinak vzpomínám, jak jsme se u vás bavili.. Finn říkal, že je na ni zvědavý, zklamal se asi podobně, že? A jak vidím, nebyli jste sami.

 20. NW jsem měla ráda asi tak jeden měsíc a to s Tarjou i bez Tarji. Pak mě to nějak přešlo. Možná i proto, že moje sestra neusttále básní o NW a Tarje a mě to už jaksi lezlo krkem. Nepochybně to byla kvalitní kapela, ale svůj zlatý věk už přešla.

 21. tak a teď sem se definitivně rozrečela…co to jako mělo bejt?? nemo…moje oblíbená od nightwish takhle zmrvená vod tý nový čúzy…tak tohle je fakt už na hovno…=(

 22. No jo, Nightwish. Kampak se nám ti čerchmanti schovali? Neschovali se, děti. Umřeli! 😀

  S vyzněním tohoto článku zcela souhlasím. V době, kdy se hledala nová zpěvačka, jsem se náhodou dostal k nahrávkám několika uchazeček. A musím říci, že byly po hlasové stránce velmi kvalitní! Jistě, Tarja je jenom jedna, ale kdyby za ni našli alespoň trochu obstojnou náhradu, vesele bych Noční přání poslouchal i nadále. Dokonce by ta nová primadona ani nemusela být klasicky trénovaná, stačilo by, aby ovládala základy zpěvu!

  Je mi líto, že to musím vyjádřit takto hrubě, ale Anette zpívá jako někdo, komu právě zavazují vaječníky na mašli. 🙁 Po složitých zvukových úpravách z toho na albu vznikl aspoň slabší průměr, naživo potom silný podprůměr. Proč vybrali zrovna ji, to je mi záhadou dodnes. Možná jako rafinovanou pomstu Tarje ("Podívej, ty divo, snažíš se zbytečně, lidi budou jásat, i když na ně vypustíme falešně skřípající bánší!"), možná si na konkurzu prostě jen padli do oka, případně do jiné části těla… kdoví. 😀 Každopádně je to jejich rozhodnutí, že si ji vzali do kapely. A moje rozhodnutí zase je, že to prostě neposlouchám. Jediným výrazným minusem tudíž zůstávají agresivní fanoušci Anette… ovšem s těmi nakládám podobným způsobem, jako třeba s agresivními fanoušky hip-hopu. ("…když včerejšího podvečera nalezli v řece lidský trup, zohavený natolik, že jej nebylo možné identifikovat. A nyní ke sportovnímu zpravodajství…") 😀

 23. Anette nenávidím. Zpívá opravdu příšerně a někdy si říkám, že kdyby do skupiny přijali mě, poslouchalo by se to líp (a to je co říct, protože ve svých čtrnácti nesahám Tarje ani po kotíky). Když jsem poprvé slyšela Nemo přezpívané Anette, chtělo se mi brečet a řvát zároveň, tak odpudivé to bylo. Já jsem Nightwish poznala v době, kdy už měli Anette, ale poznala jsem je s Tarjou. Když jsem se dozvěděla o nové zpěvačce a že Tarja je už pryč, netušila jsem, jak je to s Anette hrozné. Nightwish ale pro mě bude dál žít s Tarjou v čele, bez ohledu na to, kdo je tam teď.

 24. Je to trošku mimo mísu, ale musíme zahnat chmury a trochu se taky pobavit… Nedávno sem viděla na youtube nějakej rozhovor s Tuomasem a Anette a někdo tam napsal komentář: "I think they are fucking together.. Just for fun!"  
  Tak co, myslíte že spolu spí? 😀

 25. Nightwish jsem poznala víceméně náhodou v roce 2004, tudíž v dobách, kdy Tarja byla ještě ve skupině. Když jsem si r. 2007 pustila "Evu", jako onu premiéru nové zpěvačky, první, co ze mě vypadlo – "Co je to za popovou sr**ku?! To nemohou být Nightwish!"… Tak prostě Nightwish poslouchám jenom ty staré, dobré, pravé – s Tarjou! Anette bych kopla do pr…zadnice a flákla lopatou… Už jsem toho napsala dost, radši nebudu pokračovat. Byla bych už sprostá. Takže – Anette do hnoje!

 26. Já jakožto nezaujatý tvor mám podobný názor. Sice jsem nikdy Nightwish nějak moc neposlouchala, ale když jsem teď nedávno brouzdala po YT, našla jsem písně z dob, kdy ještě zpívala Tarja. Upřímně, nejvíc mne za srdce chytila předělávka Fantom of the opera. Pak jsem klikla na další video a tam byla ta Anetta. Její hlas se k tomuto druhu hudby absolutně nehodí. Ona by možná vynikla v nějakém popovém dívčím bandu, ale můj soukromý názor je, že se od této hudby měla držet v co největší vzdálenosti.

 27. Jinak, ještě mně k tomuhle tématu napadlo, že mám vlastně podobný zážitek. Z mé oblíbené kapely odešel zpěvák a o rok později zemřel bubeník. Tehdy podle mně měli skončit. Měli se rozpadnout a nechat fanoušky v nádherných vzpomínkách.
  Jenže oni pokračovali. Našli si nového zpěváka, který se hlasově tomu prvnímu nemohl rovnat. Pozměnili styl hudby a ani vizuálně už nebyli to co bývali. Zesnulého bubeníka sice nikým oficiálně nenahradili, ale tato verze mých oblíbenců už mi nic neříkala. O několik let později se stejně rozpadli, ale já pořád dokola poslouchám tu éru, která je mi nejbližší.

 28. Nighwish jsem poslouchala jen krátce, když jsem na něj náhodou narazila…to byly písničky s Tarjou, které mě učarovaly…nebo spíš její hlas. Později jsem si poslechla ale i ty nové s Anette…Anette jako zpěvačku neodsuzuji, ale možná se neměla dávat k téhle skupině, možná jít do jinýho stylu…
  Staré Nighwish si poslechnu už je občas…ale od doby, co Tarja vydala svoji sólovou desku, tak Nighwish jsem skoro už ani neslyšela…

 29. Právě jsi mi promluvila z duše. Přesně tak to cítím já. I když já Nightwish začala poslouchat už když v kapele byla Anette (to ale byla na YT přemíra starých videí a já na žádnou novou písničku nenarazila. Potom jsem se začala o kapelu zajímat hloubějš, historie, členové atd. Nejdřív mě to nijak neodradilo, z DPP jsem poslouchala jen pár dobrej písniček a jinak starý dobrý (jako třeba Oceanborn) Pak jsem se ale v rozchodu s Tarjou začala piplat a jako mávnutí proutku se z mojí jedničky stala nula. Byla jsem prostě na ostaní členy naštvaná, že Tarju vykopli. Já třeba ke kapele musim něco cejtit, abych jí mohla poslouchat (např. se mi skoro až příčí poslouchat Ska-P, i když hrajou skvělou muziku, ale já jsem prostě pravičačka)
  Jinak, hodláš napsat i o tvorbě Tarji bez NW? Docela by mě tvůj názor zajímal.

 30. Jak tak čtu, je nás hodně (Nightwisháků a nightwisek :-D). Napsalas to moc pěkně, Lúmenn. Nightwish opravdu byli nejlepší s Tarjou. Mám všechna jejich alba, než tam přišla Anette. Ale musím uznat, že Amaranth se mi taky líbí, i když ne tak moc jako třeba The Escapist, Ever dream nebo třeba Nemo. Existuje velmi málo písní od Nightwish (s Tarjou), které skoro neposlouchám. ALe mám aspoň desítku nejoblíbenějších.
  Taky mi vadí, že Tarja odešla. Zajímalo by mě, jestli ty důvody, které se uvádějí, jsou pravdivé. Jak jí mohli dát dopis? Zdá se mi to dětinské – dopis…
  Nicméně ať se bude Anette snažit jak chce, na Tarju nikdy mít nebude.
  A všichni nightwisháci budou rádi vzpomínat na těch devět let, kdy tam Tarja byla!

 31. Přijetím Anette si kapela vykopala svuj hrob.Stále poslouchám Nightwish,ale jenom Nightwish = s Tarjou. To jsou opravdoví Nightwish!!!  Vím asi o 2 písničkách s Anette které ještě trochu jdou, ale když jsem slyšela, jak Olzonka zpívá písně, které zpívala tarja, bylo mi do breku. Tarju poslouchám stále. A ten dopis… nevěřím, že by byla Tarja taková – Shodou okolností rodinný kámoš dirigoval letos na MoR Tarju s jejím orchestrem. Tak jsem se tam taky vypravila. Stála jsem na pódiu a byl to neuvěřitelný zážitek. přijel i Tuomas… byl ostříhaný, vxypadal jako starý chlap… Po koncertě jsem se díky kámošovi-dirigentovi dostala do její šatny pro podpis a fotku. Trochu jsme pokecaly. Tarja byla ještě před koncertem úplně vystresovaná a po konci brečela. Já taky. Kecalo se dobře, je moc milá i přes její vyčerpání a stres. Když jsem jí řekla, že miluju její hlas, objala mě… Ale Tuomas – jak to, že tam vůbec byl a hrál? Vždyt spolu s tarjou nekomunikují… A skoro nikdo ho nepoznal…

 32. Annet a Tarja jsou strašně odlišné zpěvačky. Nightwish poslouchám, ale určitě nejsem takový odborník jako ty. Tarju mám raději. Možná i proto, že párkrát vystupovala s mými oblíbenými Scorpions. Annet bych však také nezatracoval. Zpěvačka je to výborná, ale k Nightwish se prostě a jednoduše asi nehodí. Avšak v Amaranth je úžáasn 😛

 33. Promiň, ale nesouhlasím. Za prvé- Anette nemůže za to, že tam přišla takhle blbě. Není její vina co bylo… Je prostě jiná. Myslím, že změna Nightwish už byla na čase. Za druhé- Tarja má sice nádherný operní hlas ALE TO JE VŠECHNO! Takových zpěvaček je na světě miliony. Jenom nezpívají metal. Mimochodem… podle Nightwish to prý byla pěkná kr*va.. Za třetí- Anette nemůže za to, jak se oblíká, to dělají ty stylistky…  Za čtvrté- Celá kapela  si to užívá i s Anette… Ale nelze soudit jenom z pár videi… Mě se Anettin zpěv líbí, je to pro Nightwish změna. Za páté- Musím uznat, že Anette byla… jak to jenom říct, lepší průměrnou zpěvačkou ale zkoukni koncert z Prahy. Byl úžasnej… Anette už začínala dávat i Písničky Tarji, jako třeba Come Cover me. Nightwish s Tarjou by stejně už neměli budoucnost.Pořád dokola to samé…Nezačalo by tě to nudit?  Navíc se s Anette pustili také do Irské hudby, což byl pro mě rozhodně krok kupředu. Za šesté- Na to jaký měla nátlak od ''starých'' fanoušků Nightwish se vypracovala na dokonalou zpěvačku.  Je zkutečně dokonalá. Za sedmé- Tarja bez Tuomase by nikdy neuspěla… Vždyť se podívej… Tarja si k sobě hodně nových fanoušku nepřihnala… To zvládla spíš Anette… S tou se Nightwish třeba podívali prvně do Izraele… Jak řekl sám velký mistr Holopainen, bez kterého by teď Tarja vystupovala za pár korun v divadle… V tý době ještě neměla ten instink a ten získala až díky Tuomasovi.  Navíc, když jsem jí slyšela zpívat Rusalku, trhalo mi to uši…   Posílám odkaz na pár videi z Prahy 2012… Tehdy prohlásili: ,, Projeli jsme za tohle turné už hodně míst, ale žádné nebylo takové jako bylo tohle! Děkujeme!"   Douám, že se už lidi ( tím myslím i tebe ) přestanou do Anette narážet… Víš ono na mastrech 2012 s dítětem v břiše se nazpívá dobře… A ano, dneska ( 27.3. 2013.) šla pod císařskej řez. Díky.

  *nezpívá    – odkazy- http://www.youtube.com/watch?v=ohrUyMOaxYw
  http://www.youtube.com/watch?v=YCEFojzQlYQ
  Pokud tomuhle říkáš slaboučký hlásek…tak už nevím..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.