Lúmennčina TOP 5 – metal

http://www.gymnct.cz/~halo/index.php?option=com_content&view=article&id=57:styly-metalu-a-f&catid=49:styly-hudby&Itemid=39
Dneska jsem poslocuhala po cestě autobusem mp3jku a začala jsem přemýšlet, které kapely bych mohla zařadit do nějakého svého „nej“ žebříčku a tak jsem si v hlavě škatulkovala a přesouvala, až se mi zrodil nápad celý tento žebříček sepsat.
Zatím jsem dala dohromady své milované metalové kapely a časem se chci dostat i k gothickým a punk-rockovým. Doufám, že až se na to za pár let podívám, nebudu se mlátit do hlavy, ale spíš se usměju a řeknu si – jednou byli v mém srdci a zůstali tam napořád.
Takže – co mám nejdradši, když mi duní do uší a které kapely se staly mými „top fajv“ v oblasti hudby nejtvrdší, kovové, metalové?

1. – Manowar
http://www.nmnl.cz/zurnal/66-manowar_tracklist_nadchazejicicho_alba_je_na_svete
Sestava: Joey DeMaio (basa), Eric Adams (zpěv), Karl Logan (kytara), Donnie Hamzik (bicí)
Nejoblíbenější songy: Master of the Wind, Heart of steel, Gods of War,
Black wind, fire and steel, Warriors of the world, Carry On, Metal warriors
Srdcová kapela, kterou jsem již měla tu čest dvakrát vidět naživo – poprvé ve Vizovicích na Masters of Rock 2005 a podruhé tamtéž, o pět let později. A pokaždé to byl zážitek, na jaký se nezapomíná. Heavy metaloví Manowar mi přirostli k srdci už dávno a stali se tak jednou z prvních kapel, díky níž jsem se v pubertě vrátila ke tvrdé hudbě.O Manowar už tu mám dva články, takže se o nich více rozepisovat nebudu a co o nich ještě nevíte, se můžete dozvědět v Poprvé, naposled a navždy s ManowarHistorie Manowar (přejatý článek, zdroj zapomenut).
Můj názor ve zkratce: Nejhlučnější kapela na světě, namyšlení egoisti a zároveň ti nejmilovanější borci. Na atmosféru jejich písní se nedá zapomenout. Hail!
Hail and kill z alba Kings of metal (1988)
2. Rammstein
http://cejn.bloger.cz/_/Rammstein
Sestava: Till Lindemann (zpěv), Richard Kruspe (kytara), Paul Landers (kytara),
Oliver Riedel (basa), Christop Schneider (bicí) Christian „Flake“ Lorenz (klávesy)
Nejoblíbenější songy: Engel, Du hast, Rammlied, Klavier, Mein herz brennt,
Pussy, Sonne, Reise reise
Dlouho jsem přemýšlela, koho umístit na druhé místo a nakonec jsem chtě nechtě musela zvolit Rammsteiny. Je to jedna z mála kapel, na níž jsem byla naživo několikrát – dvakrát v ostravské Čez aréně, poprvé v roce 2005, podruhé loni v únoru. Jejich show je dokonalá a nezapomenutelná. Samé plameny, kov a tvrdá hudba, Flake plující na člunu mezi lidmi, jedna pecka střídající druhou, šok za šokem. A protože je poslouchám už nějakých patnáct let, druhé místo si v mém tvrdém žebříčku rozhodně zaslouží.
Rammstein je německá industrial metalová kapela, vzniknuvší v roce 1994. Richard, Oliver a Christoph chtěli založit kapelu a Tillův hlas, který náhodou Richard zaslechl, byl pro ně to pravé. Ještě toho roku vyhráli soutěž pro začínající kapely a nahráli několik písní. Vzápětí přibrali zbývající dva členy a ve stejném složení hrají dodneška. Na svém kontě už mají šest studiových alb a dvě remixová a živáková alba. S většinou alb v Německu úplně rozmetali hitparády a protože stále zpívají (až na pár výjimek) ve svém rodném jazyce, jsou v Německu velice populární.
Můj názor ve zkratce: Místy až strojová hudba, drsná a bez příkras, vhodná na depky i na nakopnutí. Drsná němčina škrábě v krku a z některých textů se obrací žaludek. Rammstein provokují, nasírají i rozněžňují a pro jejich nevyzpytatlenost je nelze nemilovat.
Feuer Frei z alba Mutter (2001)
3 – In Extremo
http://www.hotdog.hu/user_prof.hot?user_id=511510
Sestava: Das letzte Einhorn, Der Lange, Die Lutter, Der Morgenstern,
Dr. Pymonte, Flex der Biegsame, Yellow Pfeiffer
Nejoblíbenější songy: Herr Mannelig, Spielsmanfluch, Vollmond, Totentanz,
Omnia sol temperat, Nymphenzeit, Die Flut, This Corrozion
Další němci v téhle metalové skvadře a hned takhle „extrémní“. A to folk-pagan metaloví In Extremo vskutku jsou, je jich jak psů, hrají na neobvyklé nástroje a snoubí metal s historickou hudbou. Tohle spojení vzniklo v roce 1995, kdy se bezejmenní hudci na středověkých trzích rozhodli založit kapelu. Oficiální datum vzniku tohoto na svou dobu neobvyklého projektu je ale až rok 1997, v té době vzniklo také jejich první album, po němž se vyloženě zaprášilo.
Hudbu a texty často čerpají ze starých archivů a spojují staré s novým. Jejich vystoupení jsou plná zvláštních kontrastů (obří svalovec hrající na lyru) a pyrotechnických efektů. Já je viděla v roce 2008 na Mastrech a bylo to super, bohužel za světla nevynikly jejich efekty tak, jak by mohly. Každopádně tuhle kapelu naprosto zbožňuju a jejich písničky poslouchám už něco přes pět let. Učaroval mi mekot dud, latinské chraplavě zpívané verše a do toho rachot tvrdých kytar a tak téhle kapele opravdu patří třetí místo.
Můj názor ve zkratce: Miluju středověkou hudbu. A miluju metal. Není tedy divu, že miluju In Extremo. Co víc k tomu dodat?:)
Spielmannsfluch z alba Verehrt und Angespien (1999)
4 – Freedom Call
http://musforest.ru/tag/Freedom%20Call/
Sestava: Chris Bay (zpěv, kytara, klávesy), Daniel Zimmermann (bicí), Samy
Saemann (basa), Lars Rettkowitz (kytara)
Nejoblíbenější songy: Pharao, Hymn to the brave, Warriors,
Flame in the night, Freedom Call, Warriors of light
Tady jsem taky byla na rozpacích, ale nakonec čtvrté místo přece jen obsadila tahle německá power metalová grupa. Jejich historie se začala psát v roce 1998 a od té doby se několikrát změnilo složení. Já je poslouchám asi dva roky a za tu dobu si mě hodně získali. Jejich písničky jsou správně našlapané a krásně powerově melodické.
Freedom Call už za sebou mají šest alb a několikrát již navštívili Českou republiku. Já je bohužel naživo ještě nikdy neviděla, ale určitě se na to chystám.
Můj názor ve zkratce: Moje nejoblíbenější power metalová banda vůbec, jejich písně v sobě spojují to nejlepší, co mám z tohoto žánru ráda. A nejsou tolik ohrátí, jako třeba Rhapsody nebo Blind Guardian a proto si je tolik užívám:)
Eternal Flame z alba Circle of life (2005)
A teď jsem hodně váhala, pokud někoho vyberu, na nikoho dalšího se už nedostane a to si můžu vzít na triko jen těžko. Která metalovka je mi tak strašně blízká, že tu musí být a která naopak dostane jen kratičkou zmínku v poznámce pod čarou? Nakonec jsem se rozhodla pro lidi, co mě znají, asi nepřekvapivě a to takto:
5 – Tobias Sammet’s Avantasia
http://www.metallum.cz/viewtopic.php?f=22&t=57
Sestava: celou metalovou operu zkomponoval Tobias Sammet, který ji i z většiny nazpíval, na nahrávání spolupracovali např. Jens Ludwig, Timmo Tolki, Michael Kiske a Alice Cooper
Nejoblíbenější songy: Farrewell, Inside, In quest for, Seven angels,
Twisted mind, Scarecrow, Toymaster, Sign of the cross
Avantasia není kapelou jako takovou, jedná se ve skutečnosti jen o projekt, který má na svědomí právě Tobi, zpěvák z kapely Edguy. Tahle metalová opera má nejen svou neopakovatelnou hudbu, ale taky celý příběh, na jehož rozuzlení netrpělivě čekáme celou dobu. Temný příběh z dob inkvizice, ale také plný fantazie a lásky. První dvě části Avantasie (podle slov Avalon a Fantasia) s tímto příběhem vznikly v roce 2001 a 2002.
Další část s názvem Scarecrow vyšla v roce 2006 a nenajdeme v ní pokračování příběhu, ale příběh nový, o lidském nitru a dětských snech. Poslední projekt s názvem Avantasia vyšel loni a to hned na dvou CD.
Já poprvé slyšela tuhle hudbu někdy v roce 2004 a hned mě dostala. Stala se mojí múzou i hudbou pro snění, vynášela mě do výšin i strhávala do hlubin. je jednoduše krásná… Více o Avantasii i Tobim se můžete dočíst v mém staším článku Tobias Sammet.
Můj názor ve zkratce: Není to kapela jako taková, ale stejně má v mém metalovém srdci obrovské a nikdy ničím jiným nezaplnitelné místo. Power metal navždy!!!:)
The story ain’t over z alba Lost in space (2006)
…a mohla bych pokračovat dál a dál. A zmínit Iron Maiden, Twisted sister, Lordi, Apocalypticu, Eluveitie, Nightwish, Dark Moor, Dragonforce, Arkonu, Rhapsody of Fire či Theatres des Vampires.
A mnohé další. Ale tenhle článek je příliš krátký na to, bay mohli být vyjmenováni všichni a tak jsem vskutku popsala jen ty, které mám nejradši. Asi to bylo předvídatelné a všichni to věděli i bez toho, abych se dvě hodiny namáhala s článkem, ale což:) Dobré hudby není nikdy dost a skvělých hudebníků jakbysmet (nebo jak by sammet?:)).
A jak by vypadala vaše metalová TOP 5? Pochlubte se!

21 komentáře “Lúmennčina TOP 5 – metal

 1. Ještě před pár lety bych se s tebou prakticky shodla, jen bych Manowar vyměnila za Irona Maiden .)

  In Extremo a Rammstein zůstanou u mě nostalgickou záležitostí, co já se jich naposlouchala… A Avantasie jakbysmet, jen Freedom Call se mi vždycky vyhýbal, takže ho vlastně ani hudebně neznám a Manowar jsem nikdy moc nemusela, až na pár písniček, Warriors of the War je ale pecka ,)

 2. koukám, že jsme už dvakrát měly možnot se potkat- byla jsem v ostravě na Ramsteinech a na Mastrech 2005 taky. Na  Rammstein se shodneme vkusově dokonale, ovšem Manowar ráda nemám, protože mi ten jejich egoismus a namachrovaná póza, odrážející se i v muzice, silně vadí 🙂
  Ostatní kapely jsou pro mě spíš okraj, který znám, ale nepouštím si..
  no můj žebříček (dávám dohromady metal a hard rock, bo nejsem toliko metalová)
  Rammstein
  Marilyn Manson
  Motley Crue
  Black Sabbath a Ozzy celkově
  Panthera
  A pak mám ještě obsáhlejší žebříčky indies kapel a růuzných ne-hard rockových žánrů…

 3. [5]: rozhodovala jsem se mezi nimi a Avantasií a nakonec jsem si řekla, že Edguy jsou přece jen málo metaloví a víc rockoví, tak je do toho žebříčku ani nebudu cpát;)

  [6]: dají no, ale s tím co hrají dneska už těžko. Ale dřívější tvorba je spíš power metal:) Montley crue ani neznám, co to je za žánr?

 4. Rammstein jsou taky moje srdcovka…co já jsem se jich naposlouchala jak v depresi a vzteku tak s dobrou náladou u piva v jukeboxu 🙂 Nejradši mám klasický živák Live aus Berlin…snad je taky někdy uvidím live.
  A texty jsou naprosto dokonalé.
  To In Extremo si musím sehnat, v poslední době taky ujíždím na tomhle folk/pagan/metalovém stylu.

 5. Mám ráda jak Avantasiu tak i Tobiho a Edguy. Musím též doporučit zpěváka Andreého Matose, který s ním i zpíval písničku Indside (mám dojem) Promiň mám plno chyb, ale za A spěcháma  za B není midobře…

 6. haaail 😀
  namachrovaní egoisti v každým případě, ale po loňské autogramiádě k nim připisuju další vlastnosti – milí, přátelští, usměvaví( až na Karla :-P) a ochotní… viz podpis páně DeMaia 😀

 7. Rammstein byla jednou z mých prvních oblíbených kapel. Tuhle šílenou německou partičku mám hodně rád, i když dnes, s odstupem let, jsem zaměřen na trošku jinačí muziku, hlanvě ze 70. a 80. let. I tak jsou pro mě Rammstein jednou z novějších kapel, které se mi líbí. Dnešní muzika plná techna a hip hopu je pro mě naprosto o ničem.

  Co se týče toho metalu. Metallicu neposloucháš?

 8. [19]: Metallica je dobra i kdyz ji taky uplne neposloucham. Ale skladby jako Enter Sandman, Sad But True nebo Unforgiven jsou uzasny. Co se tyce metalu, tak vetsi prostor davam Iron Maiden, ti jsou vyborni.

 9. rammstein nemá s ortodoxním metal pranic společnýho. Je to možná tak metal pro děti, tento komerční paskvil. Pravej metal jako jsou kapely Disconformity, Dehumanized, Pyrexia, Torturous Inception, Kevlar Skin atd. Ani sem nejmenoval skupiny z oldschool éry, to fakt nejde vyjmenovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.