L’amme Immortelle

Známá, žánrově těžko zařaditelná rakouská kapela L’amme Immortelle, je čím dál oblíbenější nejen na české, ale i světové gothické scéně. Má na kontě 20 alb, včetně remixů a reedicí, a její členové jsou zakladateli dalších zajímavých hudebních projektů v gothickém žánru – Persephone a Nachtmahr. Tak se jim pojďme podívat na zoubek…
Napsáno pro cavern.cz

Členové kapely:
Sonja Kraushofer (narozena 6.12 1978, vystudovala vysokou školu hudby a divadelního umění ve Vídni, ke kapele L’amme Immortelle se přidala brzy po jejím vzniku v roce 1996 a od té doby v ní působí jako zpěvačka. V roce 2001 se souběžně s působením v kapele vydala i na sólovou dráhu jako Persephone. V tomto projektu naplno rozvíjí své hlasové možnosti a také využívá mnohé akustické nástroje, které by do tvorby L’amme Immortelle nezapadly. Mimoto také hraje v muzikálech.)
Thomas Rainer (narozen 8.února 1979, od mládí se věnoval hudbě, hraje na klávesy a na elektrickou kytaru. V kapele L’amme Immortelle, kterou založil spolu s Hannessem Medwenitschem (opustil kapelu v roce 2002), působí zejména jako skladatel hudby a zpěvák. S L’amme Immortelle si chtěl splnit sen, a to skládat hudbu nabitou emocemi bez jakýchkoli žánrových hranic. Kromě toho v roce 2007 rozjel vlastní elektro-industriální projekt Nachtmahr.)
Doprovodní muzikanti: Ashley Dayour (kytara), Francis (basová kytara, kontrabas), Martin Parzer (klávesy) a Markus Adamer (bubny).
Historie a diskografie kapely:
Přeloženo z oficiálních stránek kapely www.lai-music.com
1996
Jako je tomu u životopisů mnoha kapel i historie L’amme Immortelle se začala psát na jedné párty se spoustou alkoholu a tlachání. Zde Thomas Rainer potkal Hannese Medwenitsche a po pár dalších setkáních se tito dva mladí ambiciózní muzikanti rozhodli pracovat společně. Z této spolupráce vzešla jejich první píseň „Final Oath“, která však nevyšla dříve, než na singlu z roku 2001 „Judgement“.
Z roku 1996 také pochází píseň „Life will never be the same again“, která byla pro oba hudebníky prvotním impulsem k tomu, aby se poohlédli po ženském vokále, který by zapadl do současného zvuku kapely. A tak přizvali Sonju Kraushoferovou, bývalou spolužačku Thomase, jíž se písně nově se rodícího projektu nejenom zalíbily, ale už po prvním poslechnutí je dokázala doplnit svým skvělým hlasem. Thomasi i Hannessovi bylo jasné, že právě tohle byl ten chybějící kousek skládačky s názvem L’amme Immortelle.
1997
Tento rok začal posíláním hromady kopií jejich demo nahrávky „Lieder die wie Wunden bluten“ do vydavatelství po celé Evropě. Prvním, kdo projevil zájem bylo malé nezávislé vydavatelství MOS Records z Lichtenštejnska a po prvním živém koncertu L’amme Immortelle na jaře 1997 kapela podepsala smlouvu na vydání alba „Lieder die wie Wunden bluten“, které se natáčelo ve Švýcarsku.
Tohle debutové album vyvolalo doslova bouři na německé darkwave/gothic scéně a to nejen kvůli hitu „Life will never be the same again“.
1998
Po intenzivním věnování se psaní nových písní a pár koncertech v Rakousku, Německu, Nizozemí a Belgii, nahráli L’amme Immortelle své druhé album s názvem „In einer Zukunft aus Tränen und Stahl“. Píseň „Bitterkeit“ z tohoto alba se stala hymnou německého gothického hnutí a dodnes se bez ní neobejde žádná gothic párty v Německu. Nejenom z tohoto důvodu album „In einer Zukunft aus Tränen und Stahl“ několikrát vyhrálo alternativní hitparády.
1999
Aby L’amme Immortelle více propagovali svou muziku i za hranicemi, dělali v roce 1999 předkapelu Christian Death na jejich evropském turné. Při této příležitosti kapela vydala raritní album „Tour CD“, které obsahuje čtyři exkluzivní nahrávky a limitovaná edice 500ti set kusů byla podepsaná všemi členy L’amme Immortelle.
V tomto roce také vypršel kontrakt s MOS Records a kapela podepsala smlovu s Trisol Music Group. Ještě ten rok vydané album „Wenn der letzte Schatten fällt“ v žádném případě nezklamalo stále se rozrůstající fanouškovskou základnu a článek v známém německém hudebním magazínu stejně jako dobré umístění v hitparádách potvrdily, že L’amme Immortelle se během pár let staly jednou z předních evropských kapel v gothic/darkwave žánru.
2000
V únoru tohoto roku L’amme Immortelle zazářili na velkém turné po Německu a slavili nebývalý úspěch. Opět také zasedli do studia a nahráli a vydali své již čtvrté studiové album s názvem „Dann habe im umsonst gelebt“. Toto album poprvé obsahuje houslové party, stejně jako další „opravdové“ klasické nástroje. Kapela se také na tomto albu poprvé co do zvuku začíná více inspirovat v klasické hudbě a opouští svůj doteď spíše elektronický sound.
2001
V lednu L’amme Immortelle opět vydaly další desku, „Dann habe ich umsonst gelebt“ a vzápětí na svém evropském turné dokázali, že označení mistrů současné gothic/darkwave hudby si zaslouží – svědčily o tom nejen vyprodané koncertní haly, ale také 48. místo v německých komerčních hitparádách. To léto kapela vystupovala na všech velkých festivalech jako hlavní hvězda, vedle takových účinkujících jako Marilyn Manson.
Neschopni ani na chvíli odpočívat, ještě v říjnu uspořádali L’amme Immortelle druhé turné, aby opět dobyli německá koncertní pódia. Obří živá vystoupení, zahrnující exkluzivní design pódia, řadu hostů a velkou světelnou show, nadchla fanoušky po celém Německu.
2002
Aby uspokojili fanoušky, kteří si přáli i nějaká videa z veleúspěšné show z posledního roku, vydali L’ame Immortelle v únoru dvojalbum „Zwielicht“. Na jednom CD se mohly fanoušci těšit z remixů písní z posledního alba „Dann habe im umsonst gelebt“ a na druhém je čekaly nahrávky z živých koncertů.
V létě musel zakládající člen kapely, Hannes Medwenitsch, L’amme Immortelle ze zdravotních důvodů opustit. Sonja a Thomas se rozhodli pokračovat v práci jen ve dvou.
Nicméně ještě ten rok se k nim přidal kytarista Ashley Dayour, aby mimo jiné hodně přispěl k tvorbě nového alba. L’amme Immortelle odehráli další koncerty na festivalech po celé Evropě a v listopadu vydali album „Tiefster Winter“. Stejnojmenný singl pomohl kapele opět získat vládu nad tanečními parkety německých klubů.
2003
V únoru vydané album „Als die Liebe starb“ předčilo všechna očekávání, když se udrželo tři týdny v komerční hitparádě (nejlepší pozice 38). Senzační úspěch sklidilo i na následném evropském turné, kde L’amme Immortell ukázali, že nejsou fenoménem, který by se dal omezit pouze na gothickou scénu.
DVD s názvem „Disharmony-Live!“, natáčené v průběhu tohoto turné, se probojovalo v německých hitparádách až na 9.místo. Ale ambiciózním L’amme Immortelle nestačil ani tento úspěch a tak dali v říjnu dohromady raritní album „Seelensturm“, opět doprovázené velmi úspěšným evropským turné, které zavedlo tuhle kapelu dokonce až do Moskvy.
2004
Po všech těchto úspěších dostala kapela nabídku, která otevřela Sonje a Thomasovi nové možnosti. Spolupráce s jejich kolegy kapelou OOMPH! na singlu „Brennende Liebe“ jim pomohla získat popularitu pro gothickou hudbu a dostala je na žebříčku komerčních hitparád na 9.místo.
Album z tohoto roku, „Gezeiten“, produkované Johnem A. Riversem (Dead Can Dance) a Rhysem Fulberem (Paradise Lost), je dynamické, expresivní a tak experimentální, jako žádné dosavadní album L’amme Immortelle. Úspěch singlů „5 Jahre“, „Stumme Schreie“ a „Fallen Angel“ mluví samy za sebe – opět získávají výborné pozice v hitparádách a jejich videoklipy běží na všech hudebních stanicích.
2006
V tomto roce vydané album „Auf Deinen Schwingen“ je hodně komplexní a celistvé, zaměřuje se na lásku a nespočet jejích variací, jako je nenaplněná touha i zoufalství. Písně „Nur Du“, „Phönix“ and „Du siehst mich nicht“ se staly hity a upevnily vůdčí pozici L’amme Immortelle na německé gothic/darkwave hudební scéně.
Ještě jedno CD se podařilo kapele dát dohromady v roce 2006, a to hned dvojité. Jsou to „Visionen“ obsahující části povídek od E.A .Poea a spolupracovalo na nich mnoho herců a hudebníků – mimo jiné třeba Christoper Lee, Iris Berben a Ulrich Pleitgen. Hlavní píseň alba, „Dein Herz“, nahráli L’amme Immortelle společně s Berlínským filmovým orchestrem. Ve videoklipu k této písni si hlavní roli zahraje právě německý herec Ulrich Pleitgen.
V prosinci Sonja a Thomas opět vyjedou na turné společně s doprovodnou kapelou a tuto opět velice úspěšnou show nazvou „Der letzte Akt“.
2007
K desátému výročí kapely vydají Sonja a Thomas best ofku „10 Jahre“. Po té se kapela odmlčí a na podzim začnou kolovat fámy, že se L’amme Immortelle rozpadli. Mezitím však Sonja s Thomasem dávají ve studiu dohromady nové album „Namenlos“. Album hodně otevřeně pojednává o smrti a bylo inspirováno hřbitovem ve Vídni – „Friedhof of Namenlosen“ (Hřbitov Bezejmenných).
Tímto albem ukončili L’amme Immortelle spolupráci s vydavatelstvím Gun a vrátili se ke svému starému vydavatelství Trisol. Spolu s muzikanty, se kterými už kdysi pracovali, ale bez producenta a externí asistence nyní kapela pracuje na novém albu a připravuje se na turné na konci roku, aby splatila všechny dluhy za dlouhou přestávku.
2008
Zde končí oficiální text ze stránek kapely. Já jen dodám, že v roce 2008 vyšlo ono připravované CD nesoucí název „Best of Indie Years“.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.