Kopněte si do Landy?

Možná to víte, možná ne, každopádně neposlouchám příliš českých interpretů a když už, tak jen velmi zřídka. Mezi nimi je ale jedna vyjímka – takový plešatý týpek s jehož písněmi jsem vyrůstala od tříletého děcka až dodnes. Ano, řeč je o Danielu Landovi. Neříkám, že je dokonalý a jedinečný, v mládí se choval jako extrémně nacionalistický, rasistický a xenofobní k**ot, ale mám jeho hudby a především texty ráda.
Proto mě dnes ze židle nadzdvihla recenze tří lidí, nejspíš „dobře“ znalých věci, kteří na net vypustili takov žvást, že i ti nejzarytější Landovi odpůrci musí kroutit hlavou. A nejen ti…

Co se v téhle „suprchytré“ mimo jiné recenzi dozvíte?
Rammstein jsou pankáči a anarchisti, kteří si dělají legraci z nafouklého chlapáctví, čemuž odpovídají jak texty, kterým tady ovšem skinheadi nerozumějí, tak ohromně vtipné klipy.
Ani ho podle mě moc neposlouchá nějaký tvrdý jádro neonacistů a ultrapravičáků. Spíš na tu jeho nesnášenlivost slyšej „spořádaný občani“ – což je ještě horší.
Překvapí arabské rytmy a melodika u skladby Afghánistán; zní to podobně, jako když ve Valčíku a spol. užívá čardášové motivy. Člověk má vždycky pocit, že chce tu cizí kulturu hlavně ponížit. To je ostatně jeden ze základních problémů, když posloucháte Landu: Jak si tu jeho hudbu užít? Položit se do ní a kývat hlavou do rytmu, když používá „motivy nepřátel“ – Arabů?
První odstavec jsem teda málem nerozdýchala. Že Rammsteini jsou punk???Nějací rádoby inteligenti se to pak snažili v diskuzi vysvětlit – jako že punk není hudbě, ale o životním stylu a tím pádem Rammsteini jsou punkáči, protože provokují. Nebo ještě lepší vysvětletí – Rammstein mají jednoduchou hudbu, proto hrají punk.
Ale o Rammsteiny tu nejde, co mě vždycky vytáčí jsou lidé, kteří pod rouškou boje proti rasismu podněcují nenávist k Danu Landovi, která je ale naprosto bezpředmětná.
O Landovi se neustále tvrdí, že byl a stále je nacista, popřípadě neonacista. Slovo nacismus se dnes skloňuje ve všem pádech, ale jediné nacistické hnutí na světě už zaniklo před nějakmi šedesáti lety. Nacisté byli stoupenci Hitlera, kteří vyzdvihovali árijskou rasu nad všechny ostatní. Neonacisti zase vyzdvihují nad všechny ostatní rasu svoji a ani jedno mi tedy pro Landu nepřijde typické. Člověka, který ve svých písních zpívá o boření předsudků a stavění mostů mezi národy, za (neo)nacistu může považovat opravdu jen idiot.
Je Landa tedy alespoň rasista a xenofob? Xenofobie je chorobný strach z cizích národů, takže takový člověk by si asi za manželku nevzal cizinku. A rasismus je opět dnes skloňován v souvislosti s kdekým, kdo nesouhlasí s multikulruralismem, který je teď tolik v módě. Ano, myšlenky Orlíku byli rasistické, ale písnička o Landovi a Orlíku je už ohranější než popraskaná deska.
Landovi texty a hudba jsou prý také primitivní a jednoduché. To se do jisté míry popřít nedá, ale když se pozorně podíváte na českou hudební scénu, nic lepšího tam nenajdete. Od Ewy Farné přes Kabáty až po Divokýho Billa je to pořád to stejné, nudné rýmy, nudné texty, nudná hudba. V komerční české hudbě prostě najdete někoho s nápadem jen výjimečně. A možná právě proto je Landova hudba tak oblíbená – jeho písně totiž mají myšlenku, sice vyjádřenou jednoduchou formou, ale stále je to podnět k zamyšlení nad současným děním, společností a jejími názory a to nezlobte se na mě u takové Evy a Vaška prostě nenajdete. V Landově hudbě se to sice hemží lacinými rýmy a jednoduchými melodiemi, nicméně některé texty jsou velmi zdařilé a myslím, že krom pár odrhovaček pro zábavu nemá Landa song, který by člověka nedonutil zamyslet se, o čem ten plešoun zpívá.
Poslední věc, která je Danovi stále vyčítána, je to, že přezpíval Kryla. Pro mnohé je to zneuctění rovné svatokrádeži, pro jiné nestoudná drzost, obludný kýč, způsob jak si lacině získat popularitu a kdo ví co ještě. Ale zamyslel se někdo nad tím, že dnešní generace už Krylovy písně vůbec nezná? Že je pro ně jméno Kryl jen vzdálený pojem přikrytý nedávnou historií? Nebýt Landovi interpretace, kromě pár „podivínu“ jako jsem třeba já by o Krylovi naši vrstevníci už nevěděli vůbec nic. Můžeme hodnotit hudební stránku přepracování Krylových písní, ale slova o svatokrádeži mi přijdou nechutná a pochybuji, že by Krylovi vadilo, že jeho písně znovu ožily, byť s dost kontroverzního hrdla.
Co říct závěrem? Že už mě unavují všechny ty řeči, že Landa je tohle a tamto, špína, nácek, kurvič Kryla atd. atd. Jeho písně mám ráda, fantasy motivy (jako třeba ve skladbách Obsidián, Rapsodie vlků apod.) se u českých interpretů hledají jen těžko, u Landy nacházím i písně, které mi vhání slzy do očí (Táta, Vrána, Prašivej pes…), které mě nabudí (1938, 9mm argumentů, Osmej den chaosu), které mě donutí se zamyslet (Protestsong, Ona…) a které ve mě probudí pocit, že jsem obyvatel České republiky a můžu na to bý patřičně hrdá (Blaničtí rytíři…). Není to dokonalý člověk ani hudebník, ale jako jedna z mála našich hudebních osobností říká co si myslí, není obklopen bulvárními skandály a je prostě svůj. A (nejen) za to jsem mu dost vděčná.
A co vy a „zlotřilý plešatý nácek“ Landa?
Moje patrně nejoblíbenější píseň – Pozdrav z fronty
A další z oblíbených – Táta

49 komentáře “Kopněte si do Landy?

 1. Osobně jsem také s Landou vyrůstala…můj taťka je jeho dost velkej fanda a navíc jeho hudba a především tedy ty texty se mi moc líbí…
  Jistě…LANDA A ORLÍK…ta ohraná písnička, která nejednomu fanouškovi leze na nwervy…byl takovej a makovej…no a co… byl mladej…ale teď už je jinej….jak jsi psala není dokonalý, ale jeho texty mají náboj a dají se opravdu pustit kdykoliv, jelikož každá písnička = jiná nálada….
  A že jeho texty jsou ochuzené…jak mnozí tvrdí…ano nhodou…potom, co jsem viděla Tajemství mohu jen uznat, že je to génius…jelikož celý příběh, ukryl v hádankách do písní….a to už si zaslouží potlesk…!

 2. 1) opet klasicky argument tykajici se ceske hudby – moc toho na poslouchani tady neni, tak budme radi aspon za to malo. Je to pripad i Trinactky.. ale uz ani nedoufam v tom, ze se ceska hudba zacne brat z pohledu kvality, ne kvantity..

  2)celkove jsi me tim clankem fakt dostala:D az priste budes nadavat na cirkev kvuli inkvizici a kdovicemu, co bylo pred stovkami let, poslu te tady k tomuhle tvemu clanku..

 3. Link na ty tři kritiky by nebyl?

  Ad Rammstein – členové Rammstein hráli před založením samotných R. ve dvou punkových kapelách, kde se také potkali – ovšem skupina Rammstein jako taková už s punkem nemá absolutně co dělat.

  Ad Landa – pro mě je hrdost na vlast (jakoukoli, nejen českou) něco divného, nepochopitelného až nepřípustného a člověk který se profiluje primárně jako vlastenec a vyznavač tzv. tradičních hodnot je mi mimořádně nesympatický a vnímám ho jako potenciální nebezpečí pro mou svobodu (hm, proti tradičním hodnotám vlastně z principu nic moc nemám, ale dost jejich vyznavačů má nehorázné choutky je vnucovat okolí jako jediné správné). Poté, co založil ten svůj řád ho už definitivně vnímám jako magora.

 4. A Landa z hudebního hlediska..no..jsem schopna si poslechnout zpěváky, co neumí zpívat. Jsem schopna si poslechnout hudbu, jejíž autor nebyl zrovna kvalitní skladatel. Jsem schopna si poslechnout píseň, která má docela stupidní a patetický text…ale sakra, ne všechno dohromady!
  V tomhle je Landa podobný případ jako Třináctka, tyhle tři ingredience dohromady jsou fakt ZLO.  

  A že tu nic lepšího nemáme – mhm, to bych se teda hodně hádala (nehledě na to, že snad není nutno sledovat českou hudební scénu, když nic zajímavého nenabízí), akorát to asi nehrají v rádiu, což je mi ovšem jako jeho neposluchači poměrně jedno.

 5. onni: myslím, že srovnáváš nesrovnatelné – landa narozdíl od církve nikoho nezabil a Landa se narozdíl od církve změnil k lepšímu;)
  Slečna S.: tak to o těch rammsteinech samozřejmě vím, ségra byla jejich velkou fanynkou, ale jak říkáš – teď už Rammstein a punk nemají nic společného;) A že je Landa magor si myslím taky:D Nicméně mám ho ráda – stejně jako třináctku, ačkoli ani o jednom se nedá říct, že by byl bůhví jak kvalitní. Nicméně oba mají světlé chvilky a i štěpán i landa mají pár krásných písní – což už je ale věc názoru, každý má jiný vkus;)

 6. Som Slovenka, ale taktiež som na Danovi vyrástla, otec je fanúšik (rovnako som od detstva s otcom počúvala Rammstein).
  Otec odišiel, ale Landovi fandíme stále…počúvam ho stále, tak ako pred rokmi, občas si pustím i Orlíka, veď čo…Také Pivečko pijem a vesele žijem ma vždy dostane do dobrej nálady.
  Hudobne sa to niekomu buď páči, alebo nie, ale kopať stále do nejakého extrémizmu? Choré.

 7. Lum, to si pis ze se to da srovnavat. I kdyby se to bralo jen metaforicky.. vse se nejak vyviji, jedno k horsimu a jedno k lepsimu.. a cirkev se k lepsimu zlepsila, kdybys nebyla tak zaujata a taky si obcas neco precetla, taky to zjistis.. co tak oskliveho momentalne cirkev dela, pokud se muzu zeptat? Aha, nj, ona se vubec nestara o nejaky mir, nejake souzneni mezi nabozenstvim (coz se benediktovi obcas taky moc nepodari, nepopiram), vubec nezrizuje misie v zeim tretiho sveta, nenene, ona jen znasilnuje male chlapce a bere straaaslive velke prachy… rekni mi, ktery "panovnik" krome papeze byl kdy ochotny se vzdat sve mzdy a soustredit se na tvorbu umeni? Ktery "panovnik" krome papeze kdy nechal z vetsini casti sveho sidla udelat prosto pro muzeum? Ani ty bys to neudelala, kdybys mela pod rukou takove bohatstvi, tak si nehraj na svatou.. A kdy si uz konecne, namisto toho, abys porad jen v tomto smeru psala o zlocinech komunismu, prectes neco o jeho padu?
  Jasne, ale ty budes odsuzovat jenom to, co se ti zrovna hodi..

  Jinak, Landovo "v tom bajzlu sme v hajzlu" sme zrali vseci, ze.. taky mam rada tu pomalou skladbu z Krysare.. ale kdyz uz si potrebuju poslechnut nejakou jednoduchou hudbu, rozhodne vybiram jednu z tech, kde zpevak misto zpevu nerecituje..

 8. jinak souhlasim se vsim co napsala Slecna S. v komentu c. 4.. ceskou hudbu v podstate skoro neposloucham, ale kdyz uz, tak se urcite da najit par kvalitnich veci, ale jak rikas, nehrajou to v radiu, ze..
  jako, s Trinactkou.. tato kapela si zaklada na tom, ze je "to jedine, co CR ma".. stacilo by par podobne zamerenych kapel a na tuhle "srandu" by se pozapomnelo.. ovsem, ve svetomem meritku take porad vznikaji nove kvalitni gothic kapely, a pritom se nezapomina na JD ci Bauhaus.. ale ruku na srdce, k takovym kapelam ma 13 opravdu hodne.. hodne.. hodne.. hodne daleko..

 9. Landa je, jak už tady poznamenali, hudební spodina. Texty má slabé, hudba je nudná, jednotvárná a zpěv je, jak se krásně vyjádřila Onni, spíše recitací…
  Na novodobé české hudební scéně je spousta skvostů napříč spektrem (i když mnohem radši mám cizí), jen nejsou profláklé a všechno vyžerou tyto 'kdejaký paka s vlnou'…

 10. no, spodinou bych ho nenazvala.. a v tomhle clanku o to nejspis ani neslo.. ale je fakt, ze opravdu nikdy nepochopim, proc nekteri lide poslouchaji nektere veci s tim, ze zaplatpanbuh aspon za to, kdyz je tolik jine dobre hudby.. a klasika ma taky opravdu hodne podob 😉

 11. Nechápu, proč jméno Landa neustála vyvolává tolik negativní emocí… jeho hudba JE dobrá a jeho texty JSOU skvělé – jděte na Tajemství a uvidíte, uslyšíte…

 12. onni: tenhle článek je o Landovi, ne o církvi a na téhle úrovni se s tebou bavit odmítám, protože promarněného času v diskuzích jsem si už užila dost a dost;) Jinak jak sis ty i Slečna S. mohla všimnout, mluvím o komerční hudbě, která vážně stojí za prd. Jsou tu i dá se říct ug kapely které stojí za poslech, ale komerční scéna je teda humus nad humusy.
  …: hudební spodina?:D Tak to bylo dobré, ne všechny skladby od Dana jsou super hudebně a textařsky zvládnuté, ale má i písně které jsou kurva dobré. Takový Teutoburský les má super kompozici i hudbu a třeba na osmém dni chaosu mě nikdy nepřestane dostávat ten text;) Jo, je spousta lepší hudby – ale taky mnohem větší spousta horší;)

 13. Bože bože, kterej kouzelník tu recenzi psal? 🙂 Mám ráda Landu i Rammstein, tak jsem se celkem pobavila. Landa není xenofob, je to spíše tradiční vlastenec a prostě ho zajímá válka. Orlík je minulost, kdo z nás v mládí neblbnul? Kryla přezpíval taky dobře, je to sice recyklace, ale má smysl, protože ty významy písní Landa napasoval na dnešní dění. Jediné co se mi nikdy nelíbilo, je jeho "kazatelství", které mi připadá moc patetické. Ale to je jeho věc….

 14. Já mám ráda některé Landovy písničky (sólové, samozřejmě), ale jako osobu ho ráda nemám. Je mi nesympatický. A co se týče Kryla…je sice fajn, že jeho písničky představil dnešní mládeži (i když já při jejich poslechu v jeho podání mám chuť vyletět z kůže), ale někteří mladí jsou na tom tak tragicky, že si myslí, že ty písničky jsou od Landy.

 15. taky s tímhle štvavým trendem nesouhlasím. landa osobně mi sympatický příliš není, ale uznávám ho jako intelignentního člověka a pro jeho písně, které v sobě mají obrovskou sílu a výrazně mi v jedné době pomohly…

 16. lumen, presto te k tomuhle clanklu vzdycky odkazu, protoze je to uplne to stejne.. jen ty ses prilis zabednena, abys taky uznala, ze kdyz neco co nesnasis, neni jen spatne… ja taky nemam rada Landu, ale nerikam o nej ze je spodina.. nebo co Tolkien? Vsichni hi zerou, ja nikdy nechapala proc, ale narozdil od jinych, co jsou vuci jeho kniham negativne nastaveni, ja se je pokousela cist, takze dokazu pochopit proc se to libi jinym a presne vim, proc se to nelibi me.. zase jsem u omezenosti, vid?
  A jinak, i v komercni ceske hudbe bych dokazala najit veci, ktere mi prijdou kvalitnejsi nez Landa, minimalne tim zpevem, nepopiram, ze texty ma obcas zajimave 😉

  K tomu Krylovi… ja ho znala i predtim a nijak zvlast se mi nelibil, a od doby co jsem ho slysela v podani Landy, ho nemam rada uz vubec.. nevim, jestli je dobre argumentovat tim, ze ho Landa ukazal dnesni mladezi, znam dost lidi, co ho znaji i bez Landy, stejne tak vubec ceskou hudebni scenu z obdobi okupace…
  ono covery ne vzdycky maji dobry smysl, udelat dobry cover je opravdu tezke, aby to nebyl jen dost spatny plagiat.. a jak rika marieke, aby lidi vubec vedeli, ze to cover je!!

 17. [13]: Tak v mládí lidi blbnou, to je pravda, ale ne všichni tak, že by skládali texty typu "Kdo nám to sem z palmy spad, černý oči, černý vlasy, to není můj kamarád". Asi je trapné mu tu jeho minulost pořád připomínat, ale já jsem proti rasismu šíleně zaujatá a prostě si ho pořád spojuju s tímhle.

 18. [3]: "Ad Landa – pro mě je hrdost na vlast (jakoukoli, nejen českou) něco divného, nepochopitelného až nepřípustného a člověk který se profiluje primárně jako vlastenec a vyznavač tzv. tradičních hodnot je mi mimořádně nesympatický a vnímám ho jako potenciální nebezpečí pro mou svobodu (hm, proti tradičním hodnotám vlastně z principu nic moc nemám, ale dost jejich vyznavačů má nehorázné choutky je vnucovat okolí jako jediné správné)"
  Naprostý souhlas.

 19. onni: omezenost, zkus aspoň na jeden den tohle slovo vyřadit ze svého slovníku a možná zjistíš, že nemáš co říkat;) Holka, ty si fakt myslíš, že křesťanské pokrytce nesnáším jen kvůli nějaké pitomé inkvizici? To by bylo hodně málo. I kdyby neměli křesťani tak nechutnou minulost, i jejich současnost je stejně špatná. Už třeba jen proto, že věří v to, že bůh je trestající;)
  A to, že se ti Landa nebo Tolkien nelíbí je zase tvoje věc a tvůj vkus a do toho ti já nebudu mluvit. Já mám jiný názor a ty taky, ale přesvědčovat se snad nemusíme;)

 20. ale to neni o nejakem nazoru, ale o tom, ze ne vse co se zrovna me nelibi, musi byt hned celkove spatne! V tom je ten rozdil a v tom je prave ta tvoje omezenost.. a nevidim duvod to slovo neopakovat, omezenych lidi znam vic nez dos ta pochybuju, ze se to nekdy zmeni, protoze ty si priklad toho, ze i inteligentni clovek ma ohranicene zpusoby uvazovani 😉

  PS. Buh je trestajici? Neveris nahodou i ty v to, ze ten tvuj Vesmir si zaridi svet tak, aby kazdy dostal to co si zaslouzi? Uvedom si, ze nemas ucelene nazory a ze opravdu zrovna pises to, co se ti hodi 😉

 21. onni: "ne vse co se zrovna me nelibi, musi byt hned celkove spatne" s tím souhlasím;)  Uvědom si, že ucelené názory mám a rozdíl mezi křesťanským pojetím Boha a opravdovým Bohem je astronomický;)

 22. onni: a ještě mě tak napadlo – inkvizice není hřích mládí, ale 1600 let staré organizace – analogicky to je jako kdyby Landa byl rasista ještě před pěti lety a teď ze sebe dělal svatouška;)

 23. Nepochopte mě špatně – hudební spodina u mě znamená hudba, která je špatná, ale stále se dá poslouchat… Nechtějte vědět, jak nazývám to, co se ani poslouchat nedá… 😀

 24. K tomu Jménu ve skále – Když si ho poslechneš pozorně, tak tam recykluje rify z Krysaře a kompozice je stejná, jako v každé druhé písničce intro-sloka-refrén-sloka-refrén, navíc hudba je jen dokreslená smyčci jinak je to furt to samé…

 25. lumen, ja vim ze si tu uz parkrat psala ze se zajimas o historii, ale koukam, ze o ni vis fakt hovno.. vyvoj lidstva se neda pocitat uplne stejne jako vyvoj cloveka-jedince, podle let, ale podle celkove vyspelosti.. staci si porovnat, jak dlouho trval stredovek a jak dlouho oproti tomu moderna.. naprek tomu si porovnej, jak dlouho u cloveka probiha puberta a jak dlouho dospelost.. holka zlata, prestan cist fantasy a pust se do nejake literatury faktu..

  a co je to krestansky Buh a opravdovy Buh? A jak ty vis, ktery je ktery, kdyz ani poradne krestanka nejsi a vidis v nich jenom spinu? Kolik krestanu, co by nebyli blbi fanatici jsi potkala? A vyhledavalas je vubec?
  ucelene nazory nemas, protoze je vcelku porad menis (normalni vyvoj) a v podstate se v nich hledas a proto v nich mas krapet bordel 😉 ale to je normalni.. jen by to chtelo vazne vic rozhledu..

 26. …: jo, takovy nazor slycham casto (ten o bohu) a na jednu stranu mas pravdu, ale na druhou ani ne.. ale to je vec kazdeho v co si veri.. pokud svou viru nepovysuje nad jinou 😉

  co se jeste Landy tyce, to ze ma vsechny skladby v podstate stejne je pravda, ale ktery interpret/formace nema? Ovsem, existujou takove kapely, ktere kazdou pisni dokazou prekvapit, ale to je v ramci komerce malokdy.. a ja bych to ani jako neco spatneho nevidela, koneckoncu, clovek vyhledava jakysi styl, ktery mu ta urcita kapela muze poskytnout… ale jak rikam, i v te monotonnosti "popkulturove" hudebni sceny se da najit mnohem kvalitnejsi veci, a myslim ze i ta ceska scena neco ma.. ale nechci vypisovat kapely, o kterych si to mylsim, protoze by ty reakce byly stejne predvidatelne 😀

 27. Jsou určité stupně stejnosti – v rámci žánru a v rámci pár několika obměn akordů, že… 😀 Ale to je, pravda, bohužel dnes naprosto normální…

 28. …: chm, to neni jen dnes hele, tohle je v podstate vsude.. to jsou nejake znaky, podle kterych poznas nejakeho skladatele a obdobi, kdy tu hudbu slozili, nebo znaky, podle ktereho poznas nejaky styl, vidis rozdil mezi swingem a rock'n'rollem… dnes je spis tendence ty znaky obmenovat, michat, vytvaret nekdy az abusrdni kombinace a tak ti vznikne kapela, co spojuje black metalo a post-punk ci shoegaze 😉 proto je pro me obcas o to vic neochopitelne, ze se nekdo omezuje v podstate na jeden, dva styly.. ale sama dost posloucham  motown, takze ne vzdycky to novatorstvi v hudbe nutne potrebuju 😉

 29. onni: klasika, já jsem blbá, nic nevím a ničemu nerozumím, jsem omezená, protože mám jinej názor než ty;) Už jsem si na tenhle typ argumentace u tebe zvykla, že mě ani nevytáčí:D Onni, jsi mi úžasným zrcadlem – protože mnohdy se chovám stejně povýšeně jako ty, takže ti moc děkuju:)

 30. Onni, dostáváš mě..xDD Takový slovíčkaření, pane bože.. (A kterýho teď myslím, co? Kyaa..xDD) Nehodlám se tu pouštět s váma do nějaké debaty, asi o historii fakt pyču vím, v těch sračkách o toleranci a pochopení se taky nevyznám, názor jinejch je mi taky více méně putna.. Tak proč se hádat, že..xDD Ale je občas fakt sranda si ty vaše diskuse číst.. xD

 31. Onni: Teď si nejsem jistý, zdali jsi mě úplně pochopila…
  Lumenn: Musím potvrdit… 😛 Ale na druhou stranu – jen málokdo, přesvědčený o své pravdě, ne.

 32. co se Landy  tyce tak jsem ho taky driv poslouchala a docela rada, ted uz si ho sama od sebe nepustim, ale kdyz hraje treba v radiu tak mi to nevadi(i kdyz dobrovolne teda radio taky neposloucham:)) …co se kvality tyce, tak texty dobry, nektery sou na tom teda kapku hur a hudba podobne, nektery lepsi nektery horsi. celkove opakovacka ale to je jak uz tu myslim nekdo rekl bezne u rady interpretu …
  poznamka na zaver: hudbu muze kazdy vnimat subjektivne a podle toho ji hodnotit, ale soudit landu jako cloveka se neda, kdyz ho neznate osobne, jasne muzem si udelat zhruba obrazek o tom co je zac podle nazoru ktere prezentuje na verejnosti ci prostrednictvim sve tvorby, ale nikdy nepozname komplexni osobnost, kterou bychom mohli objektivne zhodnotit a rict jestli je to dobry ci spatny clovek:)

 33. lumen, tohle je zase tvoje typicka reakce. Nerekla jsem ani ze jsi blba, ani ze nicemu nerozumis, tak se laskave uklidni, protoze to, ze te to nerozhodi ti fakticky neverim.. kdy si konecne uvedomis, ze tohle neni o nazoru, ale o premysleni, ze vsechno ma dve strany? A ze vsehcno neni jen cerno-bile? Rikam ti snad ja, ze je Tolkien nudna slatanina plna klise a ze nechapu, proc takovou blbost zeres? (mimoto, ani ja sama si to nemyslim, je to jen priklad, tka se toho prosim nechytej…) ne, reknu, ze chapu proc to nekdo ma rad a proc to ja rada nemam.. TOHLE je presne ta omezenost, kterou si nikdy nepriznas.. a proto te to bude brzdit.. a proto ti nikdy zadnym zrcadlem nebudu..

 34. Onni – konec debaty. Na tohle vážně nemám. Prostě spamuješ tady zase o křesťanství, ostatně to je téma, které mi vždycky vmeteš do tváře, když zrovna nemáme důvod se hádat. Holka, proboha uvědom si, že já VÍM že křesťani mají i své dobré stránky a spousty věcí si na tom náboženství vážím, dokonce i ta poblbaná církve občas vyvedla i něco prospěšného, ale jak sama říkáš – chápu proč tebe katolíci naplňujou, ale vím, že v životě nebudou naplňovat mě. Tak už prosím tě zmklni, sedni si na prdel a začni přemýšlet o tom, že omezenost je na obou stranách;)

 35. Onni: Pár obměn akordu – to znamená, že to opravdu zní stejně, né, že poznáš o koho se jedná podle specifického stylu hudby nebo, nedejzářící – styl. T
  o byl stěžejní bod – ty jsi na to udělala přednášku o míchání hudebních stylů… 😉

 36. lumen, ja si nemam co uvedomovat, protoze toto tve vyjadreni ke krestanstvi je prvni trochu pozitivni od te doby, co jsem si tady kdysi od tebe precetla, ze nenavidis krestany.. a taky jsi nim dokazala, ze kecy o tom, ze te moje reakce nerozhodi, jsou fakt jenom kecy 😉

  …: hele, to byla reakce na to, zes napsal, ze je to v dnesni dobe je normalni, ja chtela rict, ze to neni otazka dnesni doby 😉 ovsem otazkou je, co mas na mysli pod pojmem dnesni doba, jake rozmezi let 😉 Elvis ma taky vsechny skladby stejne 😀

 37. onni: dej se na psychologii místo mě, když vidíš lidem do hlavy líp než oni sami;) Některé tvoje reakce mě ačkoli nechci přesvědčují o tom, že český internet tě za urejpanou krávu považuje oprávněně:(

 38. nemusim se davat na psychologii, abych podle zpusobu napsani komentaru poznala, v jakem rozpolozeni byl jeho autor 😉
  a ta druha veta, to snad nemyslis vazne 😀 Tak nejen ze me nezna cely cesky internet, a nejen ze s hodne lidma z toho netu se znam i osobne a prave ti o me jako o rejpave krave nesmysli (tudiz zbytek jsou jen jakesi nicky, co mi jsou v podstate u zadku), a nejenze ty mi nemas co ve zpusobu komentaru vycitat, v tomhle jsme opravdu jak v zrcadle, tak hlavne uz asi vazne nevis coby, kdyz pises takove voloviny 😀

  PS: tohle navic vubec neni rejpani, tohle je poukazovani na to, o cem se v clanku mluvi, tedy o jakemsi nesmyslnem odsuzovani, ktere vychazi ze zaujeti, protoze na Landu timto zpusobem nadavaj vazne jen lide vuci nemu zaujati 😉

 39. PS2: rozhodne jsem nemela v umyslu do tebe rejpat, ani se z tebou hadat, to bys uz taky mohla poznat, kdy se ja hadam 😀 takze pokud mas takovy pocit, mozna nebude problem na me strane, vis 😉

 40. onni: nevím z čeho usuzuješ, že mě tvoje předvídatlené reakce po tak dlouhé době našich debat ještě mohou rozhodit:) Ale o to nejde. Onni, jde o to, že ty zcela nechápeš jednu věc. Obě na církvi vidíme to dobré i to špatné. Rozdíl je jen v tom, že pro mě ty špatné skutky zdaleka převyšují ty dobré, u tebe je tomu naopak. Tohle není věc informovanosti, zaujatosti ani omezenosti. To je věc subjektivních pocitů a v těch se prostě nemůžeme shodnout. Pro tebe je větší čin postavení krásných katedrál, pro mě je významější zničení většiny pohanských památek. Pro tebe je důležitější boj církve s komunismem, mě zase přijde významější tichý souhlas papeže s nacistickým vyhlazováním židů. A analogicky dál a dál.
  Proto vidím omezenost spíš v tobě, když nedokážeš pochopit, že to někdo vnímá jinak. Jistě, není to tak dávno, kdy jsem používala hodně silná slova proti křesťanům, ale každý se vyvíjí a já k nim necítím nenávist, pouze s církví a do značné míry i s náboženstvím (které de facto nadiktovala věřícím církev a ne jejich upřímná víra v Boha) nesouhlasím, nelíbí se mi a neuznávám ho.
  Není to věc minulosti ani budoucnosti, tedy to co jsi ihned použila jako první argument a co jediné se v naší debatě nějak vztahuje k článku o Landovi;) Je to celková koncepce celé církve, která začala stavět na špatných základech a proto ať směřuje kamkoli, nikdy nebude zcela čistá a upřímná a nikdy ji nebudu moci mít ráda. Doufám, že už to chápeš a řeči o omezenosti a neinformovanosti si pro příště už konečně necháš pro sebe. Protože o tom to fakt není;)

 41. A co kdyz Landa taky zacal stavet na spatnych zakladech, znas ho do takove miry, abys mohla tvrit, ze jsou jeho nazory opravdu o 180 stupnu obracene? Ne.. Mi je treba uplne ukradene co kdy Landa delal, jako cela jeho osoba vcetne tvorby, ale kdyby nebyla, je dost mozne, ze ho za to taky neodsuzuji a posilala bych vuci nemu zaujate nekam, s tim, ze to bylo uz davno.. ale stejne tak bych nemohla vedet, co ten clovek kdy v budoucnu vyvede..
  Proto to o subjetivnim nazoru na cirkev neni pravda, aspon ne v mem pripade, bys mela videt kolikrat se rozciluju, kdyz se dostanu do kontaktu s nejakym tupym knezem nebo fanatickym krestanem, to by ses pak divila, jak dokazu na cirkev nadavat. Ale delam to proto, ze takovy clovek vidi prave zase jen to dobre.. proto treba taky nemam rada Benedikta, kazi dost veci z tech, o ktere je Jan Pavel snazil a lide samozrejme vidi zase jen ditko z Hitler Jungen, ze.. tohle je proste ta schopnost podivat se na veci z obou stran, a videt je z ruzneho pohledu, v ruznych situacich, v ruznem konktextu.. proto ta reakce na to, ze nektere veci jsi schopna tolerovat a nektere ne, a to prave vychazi pouze ze subjetivity, a tedy jakehosi omezeni, jako je to o tom, ze mas Ladnu rada, tak jsi mu schopna odpustit ty blbosti co delal..
  fajn, v tve posledni reakci jsi napsala, ze k cirkvi uz necitis takovou nenavist jako kdysi, ale uvedom si, ze tohle vychazi opravdu teprv z toho tveho posledniho (ci poslednich dvou) komentu.. takze se jedna zase o vyvoj.. a stale tam je zaklad v tom, ze vychazis z toho, ze vetsina krestanu jsou fanatici, co o sve vire v Boha ani nepremysli, ale veri v nej proto, ze jak rikas, nadiktovala jim to cirkev..  jak rikam, vidis veci moc cerno-bile.. a cerna a bila vlastne nejsou ani barvy ze 😀

  PS: veta "Tak už prosím tě zmklni, sedni si na prdel a začni přemýšlet o tom, že omezenost je na obou stranách;)" opravdu vykazuje naprosto klidny a vyrovnany pristup autora 😉 😀

 42. onni: vykazuje, akorát už mě tím unavuješ, ale k rozhození mám daleko.
  A k té subjektivitě – každý je subjektivní (ty, já, pani Vopršálková, všichni) a proto je omezený? A Onni, prosím tě, to že s tebou nekonzultuju každou změnu názoru ještě neznamená, že názory se nevyvíjí postupně – změnu mi přinesly hlavně knihy Doree Virtue, která je křesťanka, ale úžasná ženská a která se staví proti církevním dogmatům.  
  A ještě o jedno tě prosím – přestaň mi už konečně říkát co jak vidím! To nesnáším. Nepíšu o každé myšlence na blog, nepíšu ji do komentářů, nevolám ti při každé debatě o křesťanech, které kupodivu vedu docela často i s přáteli, tak mi přestaň už konečně podsouvat, co si myslím a co ne. Děkuju;)

 43. lumen, mezi unavovanim a rozcilovanim je dost velky rozdil, ale budiz..:D

  jasne ze se mnou nemusis konzultovat kazdou zmenu nazoru, ale i u tohoto clanku v jednom komentari pises neco a v druhem zase neco jineho, proto picu o tech ucelenych nazorech, vis 😉

  subjektivita je samozrejma soucast lidskeho mysleni, ale je rozdil, kdyz subjektivne hodnotis, jeslti se ti nejaka hudba libi nebo ne, nebo objetivne soudis, zda je dobra ci spatna… to je ten zakladni rozdil vis, a jeslti ho ty nevidis.. no tak se dostavame zase k tomu stejnemu 😀

  a ze vedes debatu o krestanech dost casto ti verim, bylo by divne, kdyby tomu bylo naopak 😀

 44. Taky jsem na Danovi vyrostla – od Motýlka, Zapalte hranici, 1938, 300 z místa a dalšími "klasikami" z dětství jsem se s dospíváním přesunula k dalším a dalším jeho písním, znám je téměř všechny nazpamět, a až na pár výjimek "rpo zábavu", jak píšeš, si mě každá dokázala něčím svým získat – a v každém životním období jinak.. Většina textů mi vůbec nepřijde jednoduchá, pro mě je v nich hloubka, do které občas může zabrousit Divokej Bill, případně Kryštof, ale – dle mého názoru – spíš omylem nebo jen na pár okamžiků, kdežto Landa se v temných hlubinách pohybuje jako doma.
  Je to složitá osobnost, již obdivuji, do každého svého díla, filmy nevyjímaje (Kvaska, Tacho) – a co teprv úžasný Krysař – dá něco ze sebe.
  Přiznejte si to, vy povznesení a zapřisáhlí kritici – je prostě jiný, je něčím výjimečný a to k němu přitahuje pozornost – jak kladné ohlasy fanoušků, tak rozhořčené argumenty odpůrců.
  Ovšem nechápu, proč psát pod Landovo písně (zejména na YT) nenávistné nadávky atp. – tak sakra nemám ho rád, neposlouchám, ne?
  Co se týče Kryla – jsem vděčná, že ho přezpíval, také bych se o něm moc nedozvěděla a nemohla bych mu být vděčná za to, co udělal..
  Landa ho přezpíval na albumu, který byl snad jasně pojmenován "vzpomínka na Karla Kryla" – a až na koncertové Morituri te saluntat byly jeho písně zpívané sborově – co je na tom zprzněného?
  Fajn, pokud vám tohle přijde jako svatokrádež, pustťe si Krylovo Anděla od Embassy (či jak se to píše?) – tohle je svatokráděž, tohle je hnus, nějakej pop a buzickej hlas (nic proti homosexuálům) a elektrické kytary, nemluvě o tom vykutáleném uchu, co to nazpívalo..
  Ať se to lidem líbí nebo ne, Landa tu je, je to umělec a nikdo vás nenutí ho poslouchat.
  Nás, zpitomnělá joja, nechte obdivovat jeho slova, texty, charakter a houževnost a hledejte si "složitost textu" někde jinde, když vám metafory, personifikace a skryté významy nic neříkají..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.