Jak se žije punkáčům v Čechách (ale hlavně na Moravě)

Tak trochu na přání a tak trochu proto, aby si i široká veřejnost mohla udělat představu o tom, co se honí v hlavě mladým punkáčům, jsem udělal rozhovor s perlami vyškovského undergroundu Dominem a Náckem. Tihle dva týpci mají na svědomí hned na dva hudební projekty, pár menších koncertů a fesťáků a v neposlední řadě spousty vypitých lahví a půllitrů.
O punku, o hudbě, o kalení a taky o tom, jak se bojuje proti systému a žije se dle hesla „punk’s not dead“, o tom všem vám tihle dva vykutálení ptáčci povědí.
A ještě než se začtete do toho „trů UG“, který se snad dal zažít jen před rokem 89, pomněte prosím, že přezdívka Nácek nemá nic společného s nacismem a jestli budete hodní, strejda Nácek vám vysvětlí, jak ke svému jménu přišel:) Punku zdar! A připijme na vyškovské rodáky:)

Povězte mi nejdřív něco o sobě…
Jméno: Domin
Věk: asi 20 let
Oblíbené kapely: to je těžký, já totiž toho poslouchám strašně moc. Nejenom punk a metal, ale asi všecky odnože rocku. Prakticky od rock’n’rollu po grind core všecko. Ale nejoblíbenější grupa bude asi Slayer, na těch jsem vyrostl a dosud mě neomrzeli. Mimo rock poslouchám i vážnou hudbu a docela se mi líbí naša moravská cimbálovka.
Hudební vzory: Kerry King, Max Cavalera, Alexi Laiho.
Oblíbené jídlo: svíčková na smetaně
Oblíbení pití: pivo a rum
Oblíbený sport: lední hokej (pasivně), pivní štafeta (aktivně)
Jméno: Nácek
Věk: 21 let
Oblíbené kapely: takhle z fleku je to docela těžký říct.
Každopádně asi Amon Amarth, Slayer, AC/DC, Konkhra a třeba ještě Mayhem.
Hudební vzory: Nemám žádněj vzor, chtěl bych mět svůj styl.
Oblíbené jídlo: šnicl s bramborovým salátem, ryby
Oblíbené pití: Medovina, Pivo, Víno, Zelená a Fernet
(ano, Nácek skutečně všechny tyto nápoje uvedl s velkým písmenem:))
Oblíbený sport: lední hokej, snooker (obojí pasivně), pivní maraton (akivně)
Jeden z vás je spíš metalista, druhý spíš punkáč. Který jste který a co pro vás tyhle styly znamenají?
Domin: Tak já asi budu ten „víc punkáč“ :-). Pro mě třeba znamenají oba tyhle styly hodně moc. Nedokážu si představit, jak by se moje osobnost vyvíjela, kdybych neposlouchal tvrdou muziku. Navíc je to taky způsob vzdoru proti systému, kterej z nás dělá nemyslící stroje. Každopádně bych ale nedokázal určit, kterej styl je mi bližší. Na metalu jsem vyrostl a punk mě zase hodně ovlivnil v pubertě, takže jsem si v obojím našel to svoje. Mimo jiné jsem už před nějakým časem řekl, že se distancuju od nějakýho kastování podle účesu nebo hader co nosíš. Já jsem nosil i číro i dlouhý vlasy a dokonce i holou hlavu. Dělal jsem to proto, aby mě lidi nemohli nikam zařadi a abych zůstal sám sebou. Vždycky mi bylo jedno, jestli je ten, s kým se bavím punkáč, máňa nebo skin, důležitý je stát si za svejma názorama a nenechat si do nich kecat od nějakejch blbečků (mluvím o konkrétní organizaci ke které se hlásí hodně tzv. „punkáčů“).
Nácek: Jelikož je Domin ten větší punkáč, tak já budu ten větší metalista :-). Metal v podstatě poslouchám odmalička a je to pro mě takový životní naplnění. Tvrdá muzika prostě musí byt.
Co pro vás znamená slovo „punk“?
Domin: Tak pro mě to znamená hlavně absolutní svobodu. Tenhle styl byl vždycky o tom, že si každej dělal co chtěl a sral na názor většiny. To se ale bohužel za posledních 20 let rapidně změnilo a celý punkový hnutí se dostalo pod jakousi pseudobolševickou levicovou záštitu a tím nějak stratilo svou původní myšlenku. Myslím do punku nepatří žádný organizace a podobný voloviny, jinak se z tohodle hnutí stává živná půda pro pozéry s rovnejma kšiltama a hadrama za tisíce, kteří vyřvávají po demonstracích různý hesla o kterejch ani nevědí co znamenají :-).
Nácek: Pro mě znamená revoluci a musím souhlasit s Dominem že jistá nejmenovaná organizace (Antifa) to všecko pojebala. V zásadě nejsem proti jejim názorum, ale ani s nimi nesouhlasím. Jsou na můj vkus moc političtí a cenzurujou punkovou hudbu podle postoje skupin.
O punkáčích a metloších se říká, že jenom chlastají a jinak nedělají nic. Vy máte dokonce alkoholický gang. Skutečně jsou tyhle subkultury jen o chlastu nebo co jiného ještě na akcích provádíte?:)
Domin: Já bych neřekl že punkáči nebo metloši chlastajou víc než zbytek národa. Ta fáma podle mě bude založena na tom, že lidem v těhdle subkulturách je jedno co si o nich ostatní myslí a že jim nedělá problém vystupovat „pod vlivem“ na veřejnosti. No a co se týče AMGW (Alcoholica Metal Gang Wischau), tak to je prostě banda kámošů kteří spolu jezděj po fesťákách a podobnech akcích a prostě se spolu baví. Samozřejmě je v tom hodně velká dávka nadsázky, nejsme žádnej skutečnej „gang“.
Nácek: To že punkáči a metloši chlastají víc, to se jenom řiká. Podle mě pijeme uplně stejně jako každej jinej. To že máme svůj „gang“, tak to je opravdu jenom parta kámošů. To slovo „gang“ je bráno opravdu s nadsázkou. Samozřejmě pořádáme i různý schůze AMGW, na kterých probýráme různá témata. Například jaký budeme mět klubový trička, mikiny, placky apod. Tyhle akce děláme hlavně z toho důvodu aby se sešli lidi co se třeba odstěhovali mimo Vyškov a jinak by se s náma v hospodě u piva nepotkali.
Máte kapelu Princip násilné smrti, jak vznikla a jak se vyvíjela?
Nácek: To je otázka spíš pro Domina, já se v té historii moc nevyznám, jsem tam jen krátce.
Domin: To asi bude otázka přímo na mě :-). Tak kapela vznkla úplně normálně, jak už to u podobných kapel bývá. Sešlo se pár kámošů co neuměli na nic hrát a začali mlátit do kytar a do bubnů. Od té doby uteklo již hodně času a v Principu se vystřídalo nespočet muzikantů. Současná sestava je vytvořena smícháním členů skupin Princip Násilné Smrti, Sheize Katze a S.N.O. Podrobnou historii skupiny si každej může přečíst na našem bandzone. Já bych ale tvou otázku naformuloval trochu jinak, a to „proč jsme vznikli?“. Princip totiž vznikl za jasným účelem. Chtěli jsme světu dokázat, že se v punku nemusej omílat furt ty stejný klišé o systému, vládě apod. Naše texty naopak vždycky měly šokovat, a to i punkové publikum. Někdo by mohl namítnout že podobná témata obsahují i deathmetalové písně, ale ty jsou většinou punkáčům vzdáleny asi tak jako dechovka. Já samozřejmě nepíšu texty jenom o nekrofilii a kanibalismu. Máme i několik písní s klasickejma punkovejma motivama a to si myslím je v pořádku. Skupina by se měla zabývat více tématy a ne pořád obehrávat to stejný.
A co duo Scheize Katze? Jak jste došli na tenhle nápad?
Domin: To mě napadlo když jsem jel stopem po Evropě :-). Tenkrát byl Princip těsně po rozpadu a já jsem měl dost času přemýšlet kam se pohnout dál. Napadlo mě že by jsme si s Náckem mohli dat dohromady takový acustic-punkový duo, kde by jsme hráli punkový vykopávky v našem soundu. Vlastně jsme nikdy nebyli plnohodnotná skupina, ale spíš takovej „sranda projekt“. Momentálně ale máme čas zaplněnej reunionem Principu, takže máme takovou pauzu. Každopádně už mám ale v hlavě jak by to v budoucnu mohlo vypadat a možná Sheize Katze už nebude duo, ale kvartet :-).
Nácek: No asi tak to nějak bude 🙂
Kolik hudebních nástrojů zvládáte a jak dlouho se jim věnujete? Myslíte, že k muzice, kterou tvoříte je třeba nějaký speciální talent a trénink, nebo prostě do toho řežete, co se dá?
Domin: Tak já zvládám hudební nástroje dva, kytaru a mikrofon. Na kytaru hraju přibližně od svích dvanácti a myslím že za ta léta už mi to docela jde :-). V současné sestavě Principu jsem ale od kytary upustil, protože náš kytarista Paul je nesrovnatelně lepší než já. Věnuju se tudíž pouze zpěvu a to se mi doufám daří vcelku dobře. Co se týče talentu nebo tréningu, tak je to strašně jednoduchý. My totiž máme všichni absolutní hudební sluch. To není tak , že bych se chtěl chlubit, to konstatuju holej fakt :-).
Nácek: Já nezvládám žádnej nástroj, ale učím se na tři :-). Na baskytaru, dedgaridoo a píšťalku. Mám na to ale málo času, takže mi to moc nejde. K tvoření naší hudby by měl člověk být na trošku jiné myšlenkové vlně než většinová populace, museli by jste jet na hrad a zbláznit se 🙂 Každopádně do toho neřežem jak se dá. Prostě máme absolutní sluch a proto jsme nejen dobří muzikanti ale i dobří krbaři 🙂
Co náš současný systém? Co si o něm myslíte a je nějaký způsob, jak proti němu bojujete?

Domin: Tak tohle je dosti svízelná otázka. Samozřejmě že se mi současnej systém nelíbí, ale určitě to není důvod, proč jsem takovej, jakej jsem. Myslím že lidi jako já budou vždycky a za jakýhokoliv systému proti. Na druhou stranu už nejsem puberťák, kterej vykřikoval, že tomuhle systému nebude sloužit a že bude žít klidně na ulici. Bohužel, když je člověk hozenej do víru dění, tak si uvědomí, že se prostě z určité části musí zařadit do toho tupýho davu. No a jak proti tomu bojuju? Tak nejvíc asi muzikou kterou dělám.

Říkal jsi, Domine, že ses vydal na cestu stopem po Evropě – jak ses k tomu dostal a jaké to bylo?

Domin: No tak na tom není nic složitýho k vysvětlování. Myslím že i ty znáš takovej ten pocit, když ti v životě nic nevychází a máš chuť se tady na všecko vysrat a na nějakej čas změnit prostředí. Tak nějak jsem na tom tehdy byl, skupina se mi rozpadla, holka se kterou jsem se měl brát mě opustila a ze školy mě vylili. No a tak jsme se ještě s jedním kámošem ze dne na den rozhodli že odsud vypadnem. Myslím že to byl dobrej způsob odreagování a taky získávání zkušeností. Přece jenom člověk si na takové cestě pročistí hlavu (hlavně v Amsterdamu :-)) a přijde na jiný myšlenky a nápady. Ale každopádně musim řict že se v cizině dlouho vydržet nedá. Zkrátka a dobře je doma nejlíp a musim přiznat že je naprostá pravda co se o ČR říká. Máme tu nejlepší pivo a nejhezčí holky na světě. Jediná věc která je u nás na hovno je to, že lidi neberou stopaře. Nevěřila bys jakej je rozdíl mezi stopováním tady a v Německu nebo Holandsku. A to už vůbec nemluvím o Belgii, kde jenom u silnice mávneš rukou a hned ti někdo zastaví. Rozhodně bych se chtěl jednou do ciziny vrátit, ale tentokrát třeba už jenom jako turista, chtěl bych to všecko vidět z jinýho úhlu pohledu jestli mi rozumíš.
Co by jste vzkázali fanouškům tuzemské punkové a metalové scény? Jak je motivovat, aby si přišli užít (třeba i vaše) koncerty?
Domin: Já bych jim chtěl vzkázat, aby se určitě přišli podivat na náš koncert, protože něco takovího ještě nikdy neviděli a už taky vidět nemusijou. 🙂 Vůbec není totiž jistý jak dlouho nás to bude bavit. Zatim máme nachystaný tři koncerty a víc jich už asi nebude.
Nácek: Je těžký někoho takhle oslovit, prostě „poďte zakalit!“ Od té motivace je tu spíš Domin, já jsem v kapele jenom takový křoví a asi bych ty fanoušky spíš demotivoval :-).
Děkujeme ti za rozhovor, Lúmennko, a Princip is again alive!

19 komentáře “Jak se žije punkáčům v Čechách (ale hlavně na Moravě)

 1. 😀 toto ma krásne pobavilo…. clovek by ich priam začal brat seriozne:D

  hlavne sa mi páči jaký odtieň záhady na sebe Domin vytvoril:D "asi 20 let"

 2. Moc přijemný počtěničko. S punkáčema je sranda pít, nadávat na systém, ale samozřejmě to nejsou ty jediný věci, který se s nima daj dělat:D
  Myslím, že super rozhovor

 3. [4]: tak hlavní je, že ostatní jsou spokojení.

  Mně třeba osobně se líbí každá píseň v rámci které se mi líbí její melodie. Proto nemám rád takový ty diskotékový písničky (no… "písničky") či metalové, rockové (atd.) řvaní do mikrofonu jak před selháním srdce "zpěváka".

 4. Domin a punkáč? Odkdy punkáči okrádají kamarády, no? Neschopný práce a neschopný ani racionálně uvažovat, vlastně mě to asi ani nepřekvapuje. Nemluvě o všech těch výmluvách, lžích apod. Zklamal jsi víc, než reálně bylo možné. Pro mě jsi totálně skončil. A ty peníze budu požadovat a bude to brzo…a budu nekompromisní, protože je to kurva už rok a půl, Domine!

 5. [7]:Pokud vim Gustavo tak jsem nikeho neokradl. Tu sekeru co mám na hradě samozřejmě uhradím, jakmile budu mět z čeho. Já totiž nežiju jako ty u maminky a u tatínka a musím platit určitý výdaje. Vím že tohle je pro tebe a pro Ramba něco co neznáte, tak chápu vaše reakce. Sere mě ale že do toho zatahujete širokou veřejnost. Je to jen mezi náma!!!

 6. [8]:  ano, žiju u maminky a u tatínka, ale alespoň se stupidně nevymlouvám. Když nemáš peníze, tak jaktože jsi furt na nějaké akci? Kde bereš na chlast a cigára a ostatní? Neříkej, že je takovej problém oddělat si jednu blbou pětistovku za měsíc…to jsou fakt hloupý výmluvy, který mě nebaví. A že je to veřejně? Možná to brzo bude viset jinde, kde to uvidí všichni a věř, že v mé režii to nebude. Ale taky se to nebude týkat jen tebe. A jen tak mimochodem, komentáře tu správce může bezproblémů promazat…

 7. [10]: Lumenko oni si totiž Gustava s Rambem myslí, že když budou naše interní záležitosti řešit na veřejnosti, tak že mě tím vystraší. Neuvědomují si ale že že mě bylo vždycky jedno co si o mě ostatní myslí. Navíc je to od nich ubohý, takhle jenom ukazují jak stupidní jsou a že neumí nic jinýho než štvát lidi proti sobě.

 8. pěkný rozhovor… je pěkné se podívat na život lidí kteří se mnou mají trochu společného i když vlastně kromě hudby asi moc ne…
  ale dáváš pěkný otázky a odpvědi byly fajn 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.