Gothminister

Vyslyšela jsem vaše přání a protože jste nejvíce volali po článcích o hudbě a gothice, spojila jsem to dohromady a napsala článek nabitý informacemi, videi a fotkami o kapele Gothminister.

Historie
Gothminister je norská kapela, která se dala dohromady v roce 1999. Zakládajícím členem byl zpěvák Bjorn Alexander Brem přezdívaný Gothminister, k němuž se záhy přidali klávesák Hallfface (Tom Kalstad), kytaristé Machine (Bjorn Aadland) a Icarus (Glenn Nilsen), bubeník Chris Dead (Christian Svendsen) a dnes již bývalá doprovodná zpěvačka Dementia Narcissus (Sandra jensen). První desku kapela vydala ale až v roce 2001 – jednalo se o demo, kterému figurovala píseň Angel, která slavila úspěch zejména v Německu, kde se vyšplhala do Top 10 v alternativní hitparádě.
V Německu jsou Gothminister vůbec oblíbenější než v „rodné“ zemi, snad i proto, že hráli na mnoha německých festivalech, mimo jiné třeba na Wave gothik treffen nebo na Dark storm festival. Není divu, že právě tam slavili i největší úspěch se svým prvním albem Gothic Electronic Anthems z roku 2003, které z Gothminister udělalo v krátké době pojem v temné muzice.
Neméně úspěšné bylo i druhé album, Empire of Dark Salvation z roku 2005 a tak všichni fanoušci napjatě očekávali další album, které kapela vydala loni pod názvem Happiness in Darkness.
Hudba
Zatímco první alba Gothminister by se nejlépe dala zařadit jako gothic/industrial metal, u tvorby z poslední doby je to trochu spornější. Elektronika ustupuje do pozadí a ke slovu se dostávají orchestrální pasáže. Většina kritiků proto řadí Gotminister k dark metalu, i když tuhle škatulku taky sama nepovažuji za úplně vhodnou. V jejich hudbě se mísí elektronika, syrové typicky industriální kytary i prvky vážné hudby připomínající darkwave. Všechno to doplňuje hluboký, démonicky znějící Bjornův hlas, který někdy místo zpěvu přechází v rytmickou recitaci, což kapele dodává charakteristický zvuk. Co je však jisté, není to žádná veselá procházka růžovou zahradou, naopak z některých písní vyloženě mrazí.
Hudební ukázky jsem pro větší zážitek vybrala hned tři:
Angel
March of the dead
Dark salvation (oficiální videoklip)
Texty
Ačkoli jsou Gothminister Norové působící v Německu, zpívají výhradně anglicky. Bjornů přízvuk není na škodu, naopak dodává zpěvu zajímavou rovinu a evokuje představu, že zpěvák není tak úplně z našeho světa.
Pro ukázku jsem vybrala text mé oblíbené písně Monsters (album Empire of Dark Salvation):
Why do you believe in monsters?

We have been locked up in this evil house
It is where you live with your wicked monsters
We are the prisoners of death and decay
It is where you live, but your dreams betray

You are brave, to feel save
In a mean caress
You are gone, you’re the one
We are praying for you

Why do you believe in hell?
Why do you believe in love divine?
In your dark and twisted mind

And with the force of any evil spell
Repulsive hymns will unleash the creatures
Disturbing images of decadence
Where is the beauty between the devils hands?

Můj překlad:
Proč věříš na příšery?
Byli jsme zamčeni v tomto zlém domě
tam kde žiješ se svými zvrácenými příšerami
Jsme vězni smrti a rozkladu
tam kde žiješ, ale tvé sny tě klamou
Jsi odvážný, cítíš se bezpečně,
ve sprostém laskání
Jsi omámený, jsi jediný,
modlíme se k tobě
Proč věříš v peklo?
Proč věříš v boží lásku?
Ve své temné a bláznivé mysli?
A s mocí kteréhokoli zlého kouzla
odporné písně propustí příšery
rušící obrazy dekadence.
Kde je ta krása v rukou démona?
Fotky
Nejsou miloučcí?:)
Gothminister a já
O téhle kapele jsem se dozvěděla docela kuriózně:) Finn si objednával z X-tra-Xu (německý goth shop) boty a spolu s nimi přišla v krabici hromada letáčků s reklamami na gothické akce, koncerty, kapely apod. Mezi nimi byla i reklama na nové album kapely Gothminster, která nás oba docela zaujala a tak jsme nažhavili youtube a láska na první poslech byla na světě. Bohužel se mi nepodařilo zatím sehnat kompletní diskografii, ale vlastním asi polovinu písniček a když mám chuť si poslechnout něco temného, ale přesto svižného, volba padne právě na Gothminister
Moje hodnocení: 8/10

8 komentáře “Gothminister

  1. Einka poslušně přečetla a poslechla..x) Nejsou špatní, jen na mě trošku moc… Evropští..xDD Ne, spíš je to už hodně brutální a tvrdý.. Ale dá se to.x)

  2. proč ? protože ten člověk není pořád sám se sebou spokojen,lidé okolo na něj pohrdavě civí a on není,jak jinak to řešit,a vlastně ani nechce,nechce aby se to vyřešilo jinak
    ps: mám nadváhu,mé bmi není v pořádku
    a to myslím vážně,nechci 45 kg,to je blbost,ale 50 kg je vhodných pro moji výšku

  3. BrigiT: Nespletla sis článek? 😀

    Gothminister ne…v Německu sice působí i mnohem horší kapely (např. hrůzná Umbra et Imago), ale G. je nuda k chcípnutí. Kdosi mi půjčil jakési jejich album, nevydržela jsem ani do poloviny…no a mají  poměrně legrační image. Fotka ala začátek 90. let (dýka, svíčky, ZLOškleb) shazuje pod stůl. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.