Edguy

Rozhodla jsem se napsat článek o jedné z mých nejoblíbenějších kapel – Edguy. A tady ho máte;)

Zakladatel kapely, Tobias Sammet od mala tíhnul k hudbě, ale životním zlomem (jak uvedl v rozhovoru pro rockový magazín Spark) bylo, když mu v jeho deseti letech maminka koupila plakát skupiny Kiss. Že z toho paní Sammetová nebyla nadšená, je snad jasné – přece jen zmalované zrůdy na stěně pokoje malého synka nepotěší žádnou mámu. Ale dnes si ke svému činu musí gratulovat. Tobi se totiž začal zajímat o metalovou a rockovou hudbu a v roce 1992 s kamarády založil kapelu jménem Edguy. Čtrnáctiletí kluci Tobias Sammet, Jens Ludwig a Dirk Sauer a patnácitletý „stařec“ Domink Storch snili o tom, že budou slavnými hudebníky a jen tak mimochodem to oznámili rodičům.
A opravdu – tvrdě dřeli, vydali vlastním nákladem dvě dema a v roce 1997 se jim konečně povedlo vydat debutové CD Kingdom of Maddnes. V tomto roce taky opustil kapelu Dominik, kterého vystřídal Felix Bohnke a ke kapele ještě přibyl basák Tobias „Eggi“ Exxel. Od té doby se složení kapely už nezměnilo.
Ačkoli po vydání sólového alba kritici tvrdili, že Edguy nemají žádnou budoucnost, v roce 1998 tato kapela vydala další album Vain Glory Opera, které už bylo mnohem úspěšnějíší a otevřelo jim cestu na festivaly. Jako první vystupovali Edguy na německém Wacken Oper Air, kde zahajovali koncerty na nejmenším podiu.
Po úspěšném začátku nastalo ještě úspěšnější pokračování, album Theatre of Salvation z ledna 1999 se umístilo v německých hitparádách a Edguy vyrazili na tříměsíční turné jako předskokani Hammerfall, Gamma Ray a Angry. Opět vystoupili na Wacken Open Air a tentokrát zahajovali festival na hlavním podiu:).
O dva roky později ale nastal doslova průlom – Tobi natočil první část Avantasie, metalové opery a ačkoli neočekával nijak velký úspěch, strhla se hotová bouře. Tobi a jeho kapela se rázem stali známými a v roce 2001 jeli na své první světové turné.
V roce 2002, kdy vyšla druhá část Avantasie zase Edguy hráli na pro ně už dobře známém Wacken Oper Air, kde na ně přišlo na 40 000 fanoušků.
Po těchto úspěších následovala dvě snad nejslavnější alba – Hellfire club a Rocket ride. Edguy jezdili na turné po celém světě a pomalu se z nich stávali žijící rockové legendy. Jméno Tobias Sammet se začalo skloňovat ve všech pádech zejména po lednu 2008, kdy vyšla dlouho očekávaná třetí Avantasie s podtitulem The Scarecrow a Edguy hráli na světových i domácích podiích jako o život.
Zatím poslední album s názvem Tinnitus Sanctus vydali loni na podzim a letos se chystají i k nám na Masters of rock.
Edguy kdysi
Edguy nyní
Masters of Rock 2006
Všichni a v celé kráse:)
Styl, jaký Edguy hrají, se nedá dost dobře popsat. Každá jejich píseň je totiž jiná – některé jsou klasicky rockové (například Lavatory Love Machine), jiné koketují s hard rockem(All the Clowns), další třeba s power metalem (Fallen Angels), některé skladby si nezadají s heavy metalovými baladami (Scarlet Rose) a mnohé jsou prostě tak bláznivé, až jsou nezařaditelné (Trinidad).
Oni sami říkají, že nehrají proto, aby se někam řadili, ale proto, že je to baví. Hudební periodika je většinou řadí někam mezi metal a rock a já nemůžu než souhlasit.
Lavatory Love Machine
All the Clowns
Fallen angels
Scarlet rose
Trinidad
Naprostou většinu textů Edguy má na svědomí Tobias Sammet. Ten ačkoli je Němec, jeho angličtina je na vynikající úrovni, jak po stránce výslovnosti, tak po stránce textové a tak se nebojím texty Edguy prohlásit za básně. Jako ukázku jsem zvolila text k písni When a hero cries:
Awake by that dreams of you
Being all alone in the night
Coldness in my empty chamber
no one here holding me tight

I could take a masquerade
To show you I don’t need to cry
But I can let my tears run away
To show you I’m as weak as a child

so many times you make me cry
But I got no reason to deny
Because I’m here and still alive

When a hero cries, emotions arise
The tears in my face seem to be a trace of life
When a hero cries

It felt like heaven to me but it was nothing for you
You said that I should forget but it ran me through
And I still can’t deny that you still make me cry

Více textů naleznete zde
O něm se více dočtete v samostatném článku tady.

5 komentáře “Edguy

  1. Einka byla hodná a přečetla si to, dokonce i ty písničky poslechla..xD Edguy jsou dost dobří, ale asi bych je nemohla poslouchat jako takhle.. Na puštění k práci nebo vaření jsou super..x) A za texty patří Tobíkovi velký uznání.x)

  2. máme doma DVD, ale nikdy jsem si je nepustila… Ani teď ta videa, poněvadž mi nejdou pustit… Ale až se dostanu na lepší počítač………

  3. Lumenko,
    díky za článek, zrovna teď hráli na RádioČase.
    Oprav si v textu chybku:
    …nich stávali žijící… legendy nejsou životné, takže stávaly

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.