Slečno, vy máte na hlavě lišku!

Ve snu by mě nenapadlo, co rozpoutám tím, když na maminku upřu na Vídeňských vánočních trzích smutné oči a ukážu na čepici ve tvaru lištičky. Za nějakých 15 euro jsem si pořídila nekonečnou studnici hlášek od všech kolemjdoucích a můžu s klidným srdce prohlásit, že jsem ještě nikdy nebyla středem pozornosti tak, jako s touhle čepicí a to jsem se svého času oblékala do hodně výrazných goth hader nebo občas procházím městem ve fantasy kostýmu.
Vlastně to začalo nevinně – jely jsme před Vánocemi s maminkou a Lizzy na výlet do Vídně na trhy, nakupovaly jsme dárečky, pily punč, klasika. Jeden stánek s pokrývkami hlavy mě ale upoutal, že jsem se od něj nemohla odtrhnout – měli tam čepice se všemi možnými zvířátky, divoké prase, mopse, vlka, veverku, já nevím, co všecko ještě. A taky lišku, jedno z mých nejoblíbenějších zvířat.

Jistě, přišlo mi to jako dobrá legrácka, které si asi občas někdo všimne, ale ve snu by mě nenapadlo, že čepice ve tvaru plyšové lišky s ocáskem vzadu a čumáčkem a ouškami, způsobí mezi lidmi takový rozruch. Nasadila jsem si ji na hlavu hned a už na trzích jsem x-krát zaslechla v češtine, němčině i angličtině věci typu „parádní čepka“, „cool hat“ nebo „hele liška“. Jenomže z tisíců návštěvníků na trzích nás tam bylo s podobnou crazy čepkou několik desítek a tak to lidi tolik nehrotili.
Ovšem po příjezdu do ČR nastala šílená smršť, která nebere konce. Zatím jsem s plyšákovou čepicí potkala tady u nás jen jednu slečnu s koalou a drahý potkal zase jednu s vlkem. Jinak ale Češi jedou spíš na černou kulichovitou klasiku a tak mají z liščí čepky druhé Vánoce.
Mezi nejoblíbenější hlášky patří:
„Jéé, hele, liška!“ (ó, jak originální!:D)
„Jé, slečno, vy máte na hlavě lišku!“ (zde toužím zareagovat stržením čepice a řevem: „No to snad ne, to je liška, panebože!“
„Hehe, liška Bystrouška!“ (na tu jsem alergická)
A zatím nejvíce mě pobavilo: „Jak dělá liška?“ případně „What the fox says?“ což je parafráze na šílený videoklip od kapely Ylvis.
Předesílám, že s tímto klipem má pokrývka hlavy nemá nic společného:) Jen mám ráda, když jsem originální, zbožňuju lišky a je parádní, jak mi tahle čepka kryje uši a jak je praktická:) Na lyže třeba úplně ideální;)
Mimochodem – toto není stěžování si na pozornost. Kdybych měla problém s tím, že na mě lidi na ulici volají a ukazují si na mě, můžu začít nosit normálního kulicha;) Spíš mě to baví, jak málo člověku stačí, aby se z něj stala atrakce. Všechno, co jen trochu vybočuje z nudného průměru, mají lidé prostě tendenci okukovat, ale sami si zvířátkovou čepici nenasadí, protože by přece vypadali hloupě. Ale pak jdete do hospody s kamarády a po pár pivech se na lišku stojí fronta a každý ji chce mít chvíli na hlavě:) Taky už mě několik lidí požádalo, jestli si mě můžou vyfotit. No neberte to, celebritou za pár eur:))

19 komentáře “Slečno, vy máte na hlavě lišku!

 1. Super, moc hezký nadhled! Já čepice nenosím, ale malé dcerce bych ji klíďo koupila, ta by byla v sedmém nebi! 🙂 A mmch, furt lepší takováhle liška, než kus mrtvé kožešiny, to zas budí mou pozornost – a odpor!

 2. Tak to u nás se tyhle zvířecí čepky nosí celkem dost 😀
  Já si chtěla pořídit s jednorožcem (tak duhový roh byl prostě parádní!), ale měli jenom dětskou velikost ://

 3. buď v pohodě, lidem stačí málo. Já takhle jednou vyšla ven s okovaným obojkem na krku za bílýho dne (normálně jsem ho nosila spíš po večerech na akce), a hned se mě náhodný týpci ptali, jestli si mě můžou vzít na vodítko…

 4. Ano, takovéto čepičky jsou mezi děvčaty už delší dobu módou, nevím proč ale. Patrně asi proto, že díky ní působí jaksi roztomileji, než-li bez takové pokrývky hlavy. Není to špatné.

  [3]: to tak nemůžete brát ale… všude je něco (to máte těžký)

 5. [7]:
  Vždycky by měl člověk vědět, jaká symbolika se skrývá v tom, co nosí, ne?
  Např. ku kravatě mám rozpolcený vztah; slovo kravata pochází z "croatien", ano Chorvatsko, neboť za časů R-U rukující chorvatští mládenci dostávali od svých děvčat pestré šátky, které si hoši pak vázávali kol krku.
  Ale já do žádné války nejdu.
  Nicméně, dá se to vykládat jako symbol věrnosti. Zdalipak na to myslí i dnešní kravaťáci?

 6. Já mám čepici s kočičími oušky a lidé se na mě otáčejí vcelku často. Ale nejvíce si všímají malé děti a od těch je to, ačkoliv je nemám moc v lásce, takové milé 🙂 Naštěstí na mě ještě nikdo nezačal dělat "čičí" nebo jsem si toho nevšimla 😀

 7. Pořídila jsem si čepici s velkýma králíčíma ušima, tak vím o čem mluvíš. Hláška "slečno, máte na hlavě lišku" je fakt stupidní. Přitom je to parádní liška 😀

 8. Dřív mívaly dámy na hlavě klobouky v podobě ošatek s ovocem nebo květinami, teď se holt nosí něco jiného.

  Mně se ta čepice zdá dost příšerná, ale to bude tím, že už nemám ten správný věk pro takovouhle extravaganci:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.