Gozo – menší a hezčí Malta II.

Poslední týden jsem trávila daleko za hranicemi naší republiky a sice na ostrově Gozo, který je součástí státu Malta. A bylo to báječné! Na Maltu jsem se chtěla podívat už dlouho a nyní nastala ideální příležitost, když tam moje kamarádka Gabriela Tuatti, bylinkářka a šamanka, zorganizovala seminář pro ženy. Relax, odpočinek a sdílení v ženském kruhu a to všechno na vyhřátém krásném ostrůvku uprostřed Středozemního moře – to chceš! Vypravila jsem se tam i s maminkou a můžu říct, že minulý týden patří k nejlepším dnům letošního roku.
V první části článku Gozo – menší a hezčí Malta jsem psala o pár zajímavých místech, která jsme navštívili a dnes vám přináším pokračování.

Součástí Malty je i ostrov Comino a pidi ostrůvek Cominotto. Ten je tvořen převážně kamením a vysokánskými útesy. Na jednom takovém útesu, asi 30 metrů nad hladinou moře, jsem si užila zajímavý zážitek s překonáním strachu z výšky a taky jsem si tam zabubnovala na svůj šamanský buben. Nahá. Totálně boží zkušenost – doporučuju! 🙂
Na Cominotto jsme jeli lodí a prohlédli si několik jeskyní, vyhloubených mořskou vodou ve skalách. To je obecně deviza Malty – úžasné skalnaté pobřeží plné podivných otvorů a příbojem do roztodivných tvarů ohlazených kamenů. Na fotce jsem s maminkou.
Mezi Cominem a Cominottem pak leží překrásná Modrá laguna, jedno z nejoblíbenějších míst na koupání na Maltě. Mezi ostrovy se dá relativně mělkou vodou jednoduše přeplavat a voda je úplně průzračná a krásně se v ní dá šnorchlovat a pozorovat drobné rybky.
Cominotto přetíná napůl tato úchvatná jeskyně, kterou se dá proplavat na druhou stranu ostrova. Škoda jen, že se okolí jeskyně i pláž neustále mění, neboť ostrovy podléhají neustálé erozi (viz například pád dominanty Goza Azurového okna před několika lety). Kdo ví, jak dlouho tedy v současné podobě vydrží.
(výše zveřejněné fotky nejsou mým dílem, ale fotila je Gabriela Tuatti; já si na výlet na Cominotto zapomněla vzít mobil)
Malta má jen 450 000 obyvatel, ale na ostrovech najdete hned 356 kostelů. Jedním ze skutečně zajímavých je bazilika Ta’Pinu, která je zasvěcena Panně Marii. Byla postavena ve 20.letech 20.století na místě, kde se jedné vesničance údajně zjevila Panna Marie. Kostel je známý tím, že po jeho návštěvě se lidem stávají zázraky – jako náhlá uzdravení nebo vymodlené početí dítěte. Jakkoli nejsem na církevní stavby a ve většině z nich se necítím dobře, tohle místo na mě hluboce a příjemně zapůsobilo. Zvlášť dojemná je ulička plná poděkování za zázraky, kterých se lidem dostalo – fotky uzdravených, dětské oblečky, dokonce i odhozené ortézy a berle.
Podtrženo sečteno – Gozo je překrásný, spiritualitou nabitý ostrov, na kterém se mi neuvěřitelně líbilo. Rozhodně se na něj plánuji vypravit znovu a navštívit vše, co jsme nestihli. Určitě se také chci podívat do více megalitických chrámů (o nich jsem psala v prvním díle) i na hlavním ostrově Malta. Na to, jak je tento ostrovní stát mrňavý, nabízí krásná přírodní zákoutí i zajímavé památky a skutečně stojí za návštěvu.
Pár cestovatelských tipů na závěr:
– na Maltě výborně funguje MHD, za týdenní kartičku na všechny autobusy jsme daly 21 Euro a bez problémů jsme cestovaly, vzhledem k velikosti ostrova Gozo je to všude kousek, dvacet minut, čtvrt hodiny.
– na Gozu je celkem draho, nejspíš kvůli obtížné dopravě, většinou se dá nakupovat hlavně v menších koloniálech, supermarketů tam moc není, drahé jsou jak potraviny, tak i restaurace a suvenýry
– na Maltě jsme byly 9.-16.října a i v takto pokročilý podzim bylo na ostrovech nádherně, většinou byla teplota nad 25°C a i moře bylo velice teplé, příjemné na koupání, výhodou návštěvy mimo sezónu je i fakt, že potkáte jen velmi málo turistů
– Gozitánský ovčí sýr má velmi specifickou chuť, pokud nejste příznivcem výrazné chuti, až pachuti ovčích sýrů, nekupujte si je
– místní vína jsou výborná

5 komentáře “Gozo – menší a hezčí Malta II.

  1. Vezmu manželku na nějaký ostrov. Najdeme si svoji pláž a tam si budem chvíli žít. Chvíli se odtrhnout od světa a vplout do našeho světa, kde prostě vypnem na tom místě sobě ty sítě systému, které nás škrtí.  Na té naší malé plážičce. Kde budem chvíli sami s tím, že v sobě vypnem neduhy, kterými jsme všichni očkováni.

    A řeknem si, tady buem žít chvíli úplnou lásku. A pak dojedem od civilizace posíleni tím, co jsme si tam dali. To bude naše tajemství, které je nejkrásnější na světě. Co je skryté je někdy tu nejkrásnější perlou. A tak jí říkám miluju tě lásko.

    https://www.youtube.com/watch?v=OVWejQtkxvA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.