Ukryto v Pološeru

Nejsem velkým fanouškem televizní tvorby, ale občas se i mezi ní najde skvost – kvalitní seriál, pořad a nebo dokument. Jedním z nich je i cyklus České televize Pološero.
Pod taktovkou dramaturgyně Jany Škopkové vzniklo několik desítek dílů se silnými lidskými příběhy v neobvyklých životních situacích, které však mnohdy mohou potkat někoho z nás či naše blízké. A nejde jen o témata běžně zmiňovaná v médiích jako je šikana, anorexie či dětské domovy, ale i tabuizované nebo opomíjené příběhy vězňů odsouzených na doživotí, lidí sociálně vyloučených, znásilněných žen nebo lidí, co potkali UFO. Pod perexem najdete pár tipů na zajímavé díly.

Sama jsem viděla asi deset dílů, na další se chystám a průběžně sleduji. Pořad vyniká tím, jak je postavený – napůl dokument, napůl publicistický cyklus, kde se autoři nesnaží předkládat řešení, ale podněcují k zamyšlení a otevírají zastřenou mysl. Z toho, co jsem viděla mohu doporučit:
Za katrem
Část věnovaná lidem, doživotně odsouzeným za vraždu. Jak se jim žije za mřížemi, na co myslí a po čem touží?
Sledovat můžete na webu ČT zde.
Někdo se dívá
Asi nejlepší a nejzajímavější díl cyklu, díky kterému jsem se vlastně k Pološeru dostala. Zabývá se problematikou sledování lidí a odhaluje, jak snadné je sledovat člověka pomocí sociálních sítí a nebo tzv. bezpečnostních kamer. Ukazuje, že naše soukromí není v bezpečí, ale my si to často ani neuvědomujeme.
Sledovat můžete na webu ČT zde.
Byznys v bílých pláštích
Šokující výpovědi lékařů a pracovníků farmaceutických společností bez pochyb dokazují, že zdraví už dávno není v lékařském oboru na prvním místě – na tom jsou totiž peníze. A částky, které lékaři inkasují za prodej určitých výrobků nejsou malé.
Sledovat můžete na webu ČT zde.
Česká ghetta
Jak se žije lidem, kteří se propadli až na samé existenční dno? Jak se žije v rozpadlých domech, v maličké místnosti s dalšími pěti členy rodiny? Chudoba v Česku skutečně existuje.
Sledovat můžete na webu ČT zde.
Z děcáku do života
V den, kdy dítě z dětského domova, obdrží výuční list nebo maturitní vysvědčení, jeho pobyt v domově končí a ono je vydáno na pospas nemilosrdnému světu, bez rodičovské ochranné ruky. Jak se žije dětem, které nikdy nepoznaly rodinu, ukazuje tento silný díl.
Sledovat můžete na webu ČT zde.
Děti dětí
Jaké to je, když dva mladí lidé, kteří jsou sami ještě dětmi, mají potomka? Jak vychovávají své ratolesti a jaké se s tím pojí právní problémy?
Sledovat můžete na webu ČT zde.
Zajímavých epizod je na webu Pološera ještě obrovská spousta. Vybrat si můžete z nepřeberného množství témat, nad kterými obvykle člověk nepřemýšlí nebo spíše raději nechce přemýšlet. Pokud se chcete dozvědět, jaké všechny životní příběhy mohou člověka potkat, bude pro vás pořad nejen poučením, ale i strhujícím výletem do neprobádaných míst existence.

6 komentáře “Ukryto v Pološeru

 1. ale kdeže… stejně jako mnohá knižní díla patří mezi světové klenoty, tak i v rámci televizní tvorby můžeme nalézt spoustu cených děl, jen je potřeba hledat…

  …takže například byl kvalitní dřívější pořad na TV Prima Záhady a mystéria (Jiří Podzimek to moderoval), pak na ČT2 byl pěkný seriál podle knihy Zaklínač, no a v neposlední řadě jsou cenné seriály s názvem "Věřte nevěřte" a také "Strážce duší"

  Samozřejmě je mi jasné, že nelze se zavděčit všem…

 2. Mě fascinoval díl o pražských prostitutech. Opravdu ožehavá problematika. A také díl o sebeubližování je hodně silný.

 3. Velice zajímavě znící seriál, o jehož existenci jsem doposud nevěděla, takže ti děkuji za tip. Nejspíš si nepustím všechny díly, ale těch, jejichž tématika mě zaujme, jistě bude hodně.

 4. ALUŠKA KAROLÍNA LOSKOTOVÁ JE VTĚLENÍM ĎÁBLA!!!!!

  ĎÁBEL MÍCHÁ ZÁMĚRNĚ PRAVDU SE LŽÍ, TÍM DÁVÁ LŽÍM DŮVĚRYHODNOST A NAOPAK PRAVDU ZNEVĚROHODŇUJE.
  A PRO CENZURU NA TO NEMŮŽE NIKDO UPOZORNIT.
  LUMEN, DĚLÁŠ TU REKLAMU NA ĎÁBLA!

  NENÁPADNÝM CÍLEM KAROLÍNY LOSKOTOVÉ TEDY ĎÁBLA JE SOUMRAK LIDSTVA A ÚPADEK!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.