Tim Burton – Sweeney Todd

A do třetice Burton a jeho prozatím poslední film o „ďábelském holiči z Fleet Street“, který byl inspirován Broadwayským muzikálem.
Ačkoli mě nejprve vyděsilo, že se jedná o muzikál, musím říct, že film mě (ostatně jako každé Burtonovo dílo) opravdu dostal. Příběh o holiči, který se po letech navrací domů, aby se pomstil muži, jenž mu ukradl milovanou ženu a dceru, je zasazený do Londýna, který je ve filmu ještě temnější a prohnilejší než ve skutečnosti. Johnny Depp, Alan Rickman a Helena Bonem-Carterová vytváří dokonalý herecký (a pěvecký) koncert a i zpěvné pasáže se dají přežít, aniž by se člověk nudil.

Celý příběh je nejen o pomstě Sweeneyho Todda, ale i o tom, jak láska může být slepá a ženy kruté. Sweeney nejprve chce pouze zabít soudce Turpina, muže, kvůli němuž před dvaceti lety ztratil celou rodinu a který stále drží ve svém domě jako ve vězení Sweeneyho dceru Joannu. Poté, co se však setká ze svou bývalou bytnou a pekařkou paní Lovettovou, trochu své plány pozmění a začne zabíjet na svém holičském křesle kdekoho. Mrtvoly paní Lovettová hbitě odstraní – upeče z nich vynikající masové koláčky.
Soudce Turpin chodí ke Sweeneymu jako zákazník a je s jeho službami velice spokojený, netuše v jakém se ocitá nebezpečí, když mu každý týden odhaluje své hrdlo. Sweeney je od své pomsty zrazován paní Lovettovou tak dlouho, až Turpin zjistí, že Sweeney pomáhá svému mladému příteli z cest osvobodit Joannu a v tu chvíli se zdá, že plán na pomstu je navěky ztracen – Turpin nakvašeně odchází od Sweeneyho a ten už možná nebude mít příležitost proříznout proradnému soudci hrdlo.
Nakonec ale vše dopadne úplně jinak, než si kdo představoval. Ačkoli je pomsta dokonána, na konci Sweeney zjistí, že byla zcela zbytečná a kdo zůstává před titulky ležet v tratolišti krve není jen paní Lovettová, ale i samotný Sweeney Todd.
Přestože se jedná o muzikál, film je strhující a napínavý od začátku až do konce. Barvitě – nebo spíš černobíle – vykreslený Londýn se všemi svými odpornostmi a zvrácenostmi, nádherná hudba a místa tak ošklivá, až jsou krásná, dělají ze Sweeneyho Todda film, nad kterým srdce gothika zaplesá. Jen stříkající krev mohla být o něco realističtější – potom by se tomuto romatickému horrorovému muzikálu nedalo vytknout vůbec nic.
…v téhle roli je Johnny Depp absolutně a maximálně sexy…*slint*

6 komentáře “Tim Burton – Sweeney Todd

  1. Výborný film.

    Mě ale ani tolik nevadily nerealistické stříkance krve, jako velká předvídatelnost filmu.

    Jinak Johny mi zase dokázal, že je schopen zahrát úplně všechno, Alan Rickman mě okouzlil nejen zjevem, ale i zajímavým hlasem a Helena…. je okouzlující 🙂 co dodat… Jenom snad že bys asi ještě měla zmínit Stephena Sondheima, který se postaral o vynikající hudbu, dovoluji si říct na elfmanovské úrovni… ale Eji nechce répat, tak dobře bych tu recenzi v životě nenapsala xP

  2. Já se k tomuhle filmu dostala právě skrz to slovíčko "muzikál", jelikož jsem velký muzikálový nadšenec, ale moc jsem od něj nečekala – překvapil mě a i přes ty hektolitry na první pohled umělé krve zaujal pro svůj příběh. Je to zvláštní, když člověk kouká na film, kde hlavní hrdina bez mrknutí oka vraždí na potkání a na konci si stejně řekne: Chudák Benjamin Barker!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.