Tim Burton – Střihoruký Edward

Filmy tohoto bláznivého režiséra jsou smutné, temné a obsahují to tajuplné něco, co já nazývám „gothičnem“. Neviděla jsem ještě zdaleka všechny jeho filmy, ale zatím mohu říct, že nejkrásnější a nejsmutnější z jeho děl je Střihoruký Edward.
Edward je něco jako Frankensteinovo monstrum – umělá bytost vyrobená šíleným vědcem. Jeho stvořitel mu dal lidské tělo, lidskou tvář, ale byl již starý a zemřel příliš brzy. Nestihl jej tedy dokončit úplně – a nevinně dětskému Edwardovi tak zůstaly místo lidských rukou ostré nůžky. Díky své odlišnosti žil léta sám, než do jeho domu zavítala přívětivá Avon Lady s nabídkou kosmetiky. Zželelo se jí bledého hubeného kluka s nůžkami místo rukou a vzala ho ke své rodině, do města mezi lidi. A tím začalo Edwardovo utrpení.

Nejprve milovaný stříhající umělec, pak sadistický vyděděnec – tak se dá ve zkratce popsat Edwardovo soužití s obyvateli městečka. Celý film končí rozporuplně, ne úplně smutně, ale rozhodně ne vesele – ale pobrečela jsem si krásně:).
Celý film má člověku podle mě říct, že i ti co jsou odlišní, jsou v zásadě stejní. Že i „zrůda“ může milovat – a to celým srdcem. Postava Edwarda v dokonalém hereckém zpracování Johnnyho Deppa vzbuzuje lítost od první chvíle, co se podíváme na jeho zjizvený obličej a zarudlé oči a snad každý, kdo má kousek srdce v těle, při filmu běsní nad chováním povrchních měšťáků k tomuto nešťastnému tvorovi. Ještě při titulcích budete mít před sebou jeho smutné oči a několik příštích dní se budete ptát – proč ho sakra začali nenávidět?
Střihoruký Edward je každopádně nejpovedenější Burtonův film, který jsem viděla a mohu jen doporučit.
…no řekněte: Jde ho nemilovat? 🙂

8 komentáře “Tim Burton – Střihoruký Edward

  1. Určitě skvělý film…originalita, která vyvolá osvědčené emoce v divácích…a to je cíl, vžít se do situace "hlavního hrdiny" a nechat se vtáhnout do děje…

  2. Miluju tento film..pamatuji si ho ještě z raného "dětství" tak 7 let…mamka ho milovala vždy a tak jako malé mi ho taky pustila…brečela jsem jako malé štěně…sice jsem třeba všemu nepochopila, ale to halvní ano…

    Onehdy jsem ho viděla znovu a mohla bych ho sledovat stále a stále 😉

  3. Ahoj, já jsem Julie Lišková, je mi 10 let (v únoru 11) a viděla jsem ten film 2krát. Je to krása, brečela bych a pořád bych se na něj dívala! Píšu o něm project, úplně jen tak. Musím s tím přestat :-)))! Ve škole jsem ho malovala na čtvrtku a psala o filmu, najednou ke mě přišel jeden kluk a zeptal se s úsměvem: ,,Copak to tu máme?" kouknul se a vyhrkl: ,,Příšera!" a utíkal pryč! Do slova! A já za nim křičela: ,,Je úplně normální! Jenom je střihorukej!" připadám si jako blázen! :-p, Tak AHOJKY!!!

  4. 6 – Já ho taky kreslila ve škole, přišel ke mě jeden kluk a taky se díval co kreslim a řekl ,,zrůda,, a já řikam ,, on za to nemůže!! A on na to : ,, on ne to ty, protože neumíš malovat,,. :DD
    Jinak Edward je úžasný koukala jsem na něj s přítelem (ten co řekl, že neumím kreslit, ale v té době jsem s ním ještě nebyla, ale to je jedno).

  5. ahoj, asi tomu neuvěříš, ale zadala jsem na seznamu do vyhledávače svoje jméno a vyjela mi tvoje stránka, jmenuju se Julie Lišková, je mi 12 let, jsem narozena 8. února 2001 a mám ráda film: Střihoruký Edward 🙂 , náhoda? odepiš 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.