Tim Burton – Mrtvá nevěsta a Nigtmare before Christmas

Začala jsem s Edwardem, ale nemohu si odpustit i další filmy mého oblíbeného režiséra. Z kreslených (resp. animovaných) jsem zatím měla štěstí shlédnout pouze tyto dva – Mrtvou nevěstu a „Ukradené Vánoce“ – u nichž raději volím anglický název Nightmare before Christmas.
Mrtvá nevěsta je krásný příběh o lásce až za hrob z viktoriánské Anglie. Mladý Viktor, synek bohatých podnikatelů, si má vzít šlechtickou dívku Viktorii, kterou nikdy před tím neviděl. Ale i přesto, že svatbu jim dohodli rodiče,v sobě mladý pár najde zalíbení a na blížící se den obřadu se oba těší. Jenomže nešikovný Viktor si není schopen zapamatovat svatební slib a tak si jde celý nervózní průběh obřadu nacvičovat do lesa. Ke jeho překvapení však suchá větev, na kterou navlékl prstýnek pro Viktorii, ožije a vyklube se z ní prst mrtvé dívky. Ta si nedá vymluvit, že jde jen o omyl a dožaduje se Viktora jakožto právoplatného manžela.

Následuje mnoho peripetií kdy Viktor pobývá v říši mrtvých a dovídá se o minulosti své nevěsty a o Viktorii se zatím uchází podvodný šlechtic, který nakonec dosáhne svého a dívku si vezme. Viktor je zdrcený a rozhodne si vzít život, aby se mohl stát manželem své mrtvé nevěsty. Vše nakonec ale dopadne úplně jinak a smrt žádný pár nerozdělí.
Vše krásně doplňuje temná atmosféra, morbidní humor mrtváků a rozkošný pejsek Kostík – prostě Burton se vším všudy. Když k tomu přičteme i to, že postavy v původním znění mluví Burtonovy oblíbení herci v čele s Johnny Deppem, je jasné, že zážitek z filmu je zaručen a místy hořký humor zahřeje u srdce.
Nightmare before Christmas s hlavním hrdinou Jackem Skellingtonem (dnes bohužel děsně komerčně profláklým) je milá pohádka, odehrávající se v říši svátků. Každý svátek od Velikonoc, přes Halloween až po Vánoce má svůj svět, kde celý rok je jen přípravou na příští oslavu Velkého dne. Jack je Dýňový král, hlavní aktér každého Halloweenu, ale už ho stále stejný svátek příšer a děsů začíná nudit. Při procházce se dostane až do říše Vánoc, které ho okamžitě uchvátí. Rozhodne se vyzkoušet, jaké to je, rozdávat namísto strachu radost a štěstí – a začne celou zemi Halloween připravovat na oslavu Vánoc.
Bohužel to nedopadne tak, jak by si přál a místo veselých svátků jsou Jackovy Vánoce katastrofa. „Satan Kalous“ musí vše zachránit na poslední chvíli…
I tento film má neopakovatelnou atmosféru – děsiví i směšní duchové, čarodějnice, upíři, pejsek-duch Zero a další příšerky z říše Halloween a pokřivené kulisy v Burtonovském stylu nenechají žádného fanouška Tima Burtona klidným. Nightmare byl první film od Burtona, který jsem viděla a moje první reakce na jeho konci byla: „Chci další!“ Je mi jen líto, že Jackův dýňový ksichtík zdobí kdejakou kabelku či tričko a to tajemno a temno-směšné romantično filmu pak získává přídech laciné popularity. Nevím, komu se podařilo získat autorská práva na Jackovu hlavu, ale až ho dostanu do rukou, tak uvidí. Přesto ale film zanechal nesmazatelnou stopu v mém srdci a píseň This is Halloween si doma notujeme všichni.

7 komentáře “Tim Burton – Mrtvá nevěsta a Nigtmare before Christmas

  1. Nejdřív Mrtvá nevěsta…první film od Burtona, který jsem viděl. Ano, typická melancholická atmosféra a hezky naanimované, ale…Nápad sice originální je, ale všechno to kolem už je podle mě kýčovité až moc..americké. Všechny postavy se nakonec nečekaně propletou a že "podvodný šlechtic" kdysi vlastně zabil mrtvou nevěstu mě ani moc nepřekvapilo…

  2. Zato Nightmare before christmas jsem viděl až někdy před rokem s titulky a rázem předčil všechna Burtonova díla podle mého názoru. Nevypadá tak hezky jako Mrtvá nevěsta, ale příběh je mnohem mocnější. Snad už úvodní píseň mě vtáhla do atmosféry této "pohádky" jak říkáš. Neviděl jsem ho v češtině, ale pochybuju, že je tak skvěle nazpívaný jako v originále. Texty a hudba jsou vynikající. Asi proto se mi líbil víc než mrtvá nevěsta. Podle mě má všechno…ikdyž ten happy end na konci mi tolik po chuti zase není 🙂

  3. Každopádně Tim Burton je velký umělec, ale jeden film mě nezaujal vůbec ničím a to byl Sleepy Hollow – Ospalá díra. Ten považuji za nepovedený, ale jestli jsi to neviděla a máš ráda Burtona, určitě se podívej…

  4. přesně, Sleepy Hollow byl pro mě taky slabším bodem…

    Ale líbila se mi tam Christina Ricci, podle mě by ji měl Burton obsazovat častěji, jednak už jí "temnou" image nikdo neodpáře, protože si ji všichni pamatujou jako chladnou a okouzlující Wednesday Adams a taky se s Johnym nějakým způsobem doplňují.

  5. Vidím, že na tebe dolehla ,,Nightmare before Xmas " doslova 🙂 Zpustila jsem lavinu? To je dobře:) Je mi jasné, co budeme dělat na chatě 😉

  6. Píseň This is Halloween geniálně přezpíval Manson. Nejdřív jsem slyšel jeho verzi, posléze originální verzi a nakonec jsem shlédl film, který je nyní mým kritériem kvality.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.