Tim Burton – Alenka v říši divů

Nikdy jsem si nevybírala filmy podle toho, kdo je režíroval. Tedy až do doby, než jsem poznala Tima Burtona. Pak mě chytila zvláštní mánie vidět pokud možno všechny jeho filmy a taky se mi to až na pár výjimek (Batman, stejně jako jiní komiksový hrdinové, mě moc nebere) podařilo.
Posledním filmem, za který jsem neváhala dát dvě stovky v kině (nojo, Lúmennka si nedala ujít 3D verzi…) byla Alenka v říši divů. A musím říct, že jsem rozhodně nelitovala a dokonce mám sto chutí jít na to ještě jednou:)

Příběh od Lewise Carrola je notoricky známý a Alenka se stala se svou říší divů součástí mnoha rčení. Hodně lidí zná Srdcovou královnu, která nechává přetírat bílé růže na černo, ví, že králík má v ruce hodinky a že do říše divů se padá jeho norou, ale některé archetypy a postavičky jsou známé jen lidem, co tuhle dost šílenou knihu přečetli.
Patřím sice k jedněm z nich, ale vím, že je to už dost dávno, co jsem tuhle knížku četla – mohlo mi být tak deset, víc ne a vůbec nic si z toho už nepamatuju. O to zajímavější pro mě byl film, kdy jsem znala jen rámcový příběh a tak mě Burtonovo zpracování ohromilo.
Když jsem si později četla reakce na čsfd, byla jsem dost překvapená, protože já jsem odcházela z kina úplně nadšená, krásně vyšinutá do jiného světa a to, že film by byl jen napůl disneyovskou slátaninou bych neřekla ani ve snu. Naproti tomu na čsfd tvrdí, že film je unylý, nudný, neburtonovský blockbuster, kde nevyniknou herecké kvality žádného obsazeného a kromě super hyper efektů ve filmu v podstatě nic není.
Já s tím nesouhlasím. Pro mě byla Alenka (v podání mladé herečky Mii Wasikovské) uvěřitelná a nejen to – byla to strašně sympatická mladá holka, která má ujeté představy a vlastní imaginární svět, který se před ní v okamžiku zhmotní jako na dlani. Nejprve mi trochu neseděla svou andílkovostí, ale čím víc se film rozjížděl, tím víc jsem jí fandila. Johny Depp v roli kloboučníka byl samozřejmě jako vždy skvělý, ale neměla jsem pocit, že by Alenku přebíjel, naopak ji skvěle doplňoval a podle toho, jak se na sebe hezky koukali a to všecko, měla s tím ta holka prostě zůstat a basta.
Ráda bych řekla něco o ději, ale přesto, jak krásně plyne a ani na chvíli se nezastaví, není primárním nosičem filmu. Všichni víme, že i přes všechny pochyby Alenka Říši divů zachrání a žádný zvrat nás v tom opravdu nečeká. A právě proto si můžeme vychátnávat vizuální stránku filmu, která je sice barevná, šílená a fantastická, zároveň ale z káždé kudrlinky na stromě dýchá Burtonova zvrácená představivost. Mrtvoly ve vodním příkopu, měsíc jako kočičí tvář, temné nebe nad podivně zkrouceným hradem srdcové královny, dvojitá parodie na disneyovský hrádek, všechny ty vyhořelé, zbořené budovy a dokonce i Alenčiny pruhované rukavičky, to všechno byl Burton ať si kdo chce říká co chce.
Pro mě byla Alenka v říši divů úžasným výletem do světa fantazie, koktejlem bombastických vizuálních efektů a skvělých hereckých výkonů a musím ji zařadit mezi své oblíbené filmy. Ostatně jako cokoli od Tima Burtona:)
Alenka v říši divů (Alice in Wonderland) (2010)
režie: Tim Burton
hrají: Mia Wasikowska, Johny Depp, Helena Bonham-Carter, Anne Hathaway, Michael Sheen, Geraldine James a jako dabéři animovaných příšerek třeba Alan Rickman nebo Christoper Lee
Více o filmu na čsfd – zde
alenka2
Johnny Depp a Helena Bonham-Carter alias bláznivý Kloboučník a
jeho veličenstvo Krvavá Baba neboli Srdcová královna
alenka4
Kam asi vede králičí nora?
alenka3
Říše divů se otvírá v celé své kráse…
alenka
Dva bratři – Tydlidýn a Tydlidum, jedny z úchylných postaviček z Říše divů
alenka5
Roztomile vyšinutá Bílá královna
alenka6
A zlý sluha Srdcové Královny – Srdcový Spodek, mimochodem
vážně sympaťák:)
Běžte do kina, fakt to stojí za to:)

16 komentáře “Tim Burton – Alenka v říši divů

 1. Ja si počkám až na DVD. Peniaze na kino nemám a 3D ma aj tak veľmi neláka. (A slovenský alebo český dabing po pravde…tiež nie 😀 ). Ale rozhodne sa na to teším. Zatiaľ všetky Burtonove filmy boli výhrou (aj Batman bol dobre spracovaný, ale ani mna hrdinovia akosi nezaujimaju..teda nie takí 😀 ).
  Ale aj tak mám najradšej Vincenta 😀

 2. Musím s tebou souhlasit je to opravdu kouzelný film i já jsem z něho byla nadšená :):):) a to i přes to že Alenčin klasický příběh nemám moc ráda.

 3. pro "Lúmenn": Jsi jako dítě. Vskutku…ale je to pěkné no. Ty 3D verze filmů jsou pěkný no (to je pravda). Mimochodem když jsem viděl film 3D Avatar tak ta žena z lidu Na´Vi (ta do které se zamiloval ten Jake) – tak tu mi přípomínáš (jo, na některé z tvých fotek jsi jí velice podobná…ty rysy některé) (úsměv)

 4. Chystáme se na to s Leničkou do kina…na 3D ovšem asi tento víkend nebo příští týden o prázkách 🙂 :D.
  Protože Burtonovy filmy opravdu nemají chybu….a dvojice – Burton a Depp….+Helena…no to nemá chybu 😀

 5. Taky bych si to dala 3D, bohužel nejsou peníze. 🙁 Sama hodnotit nebudu, zatím jsem to neviděla a vím, že reakce byly rozpačité. Na druhou stranu – Avatar se mi taky líbil a taky byl kritizován. Ono – jeden blbec napíše, že je to sračka a další po něm jak ti osli opisují, aby náhodou… :-/
  Tima Burtona miluji. 🙂

 6. Alenky se nemůžu dočkat, jupí, ať už 3D nebo doma na compu mrknu..Bartona miluju, Deppa a Carterovou taktéž, takže i kdyby to nebylo nic moc, aspoň uvidím ty super lidi, co tam hrajou 🙂

 7. no na kino zrovna taky nemam finance, ale urcite to chci videt…uz jen to, ze je to Burton a taky ze tam hraje Johny Depp mluvi temer za vse a kdyz se k tomu prida takahle pochvalna recenze, je nad slunce jasne, ze to musi byt skvele:)

 8. [10]: kniha je o něčem dost jiném a jediná Alenka k mání před deseti lety byla ta od Disneyho, což není moc dobré zpracování…ostatně jako cokoli od Disneyho, vezmi si takového Zvoníka od Matky Boží:)

 9. Na Alence jsem taky byla na 3D a Burton opět nezklamal. Po skončení filmu jsem si říkala, že spolu měli zůstat.
  Bílá královna byla správně šáhlá a její protivnice taktéž uvízne v paměti. Johnny Depp je prostě Johnny Depp, a pak mě okouzlil kocour Šklíba

 10. Byla jsem na ní ve středu- na 3D =) a bylo to moc fajn =) mám ráda Johnyho Deepa =) a filmy od Tima Burtona taky =)

  Mě se to moc líbilo a pro děti to opravdu moc neni =) je to totiž pro všechny generace! =)

  s láskou Lirka =*)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.