Strings – spoutáni nenávistí, spojeni láskou

Pokud si myslíte, že loutkové příběhy jsou pouze pohádky pro děti, pak vás z tohoto omylu jistě vyvede film Strings (v překladu Nitě).

O filmu


Ve většině loutkových filmů se autoři snaží vodící šňůry co nejvíce zamaskovat, ve Strings naopak hrají velmi podstatnou roli. A tak se ocitáme v království, jehož obyvatelé jsou ze dřeva a z jejich rukou, nohou a hlavy vedou nitě až vysoko k nebesům. V domech nejsou stropy a chcete li někomu zabránit, aby vstoupil do města či domu, stačí pár metrů nad zem umístit závoru, přes niž jeho nitě neprojdou.
V tomto království vládne moudrý starý král, jenž je však jednoho deštivého dne zrazen svým nejbližším rádcem, který mu přetne nit života, vycházející z hlavy. Pokřivené tělo rádce je stejně ošklivé jako jeho myšlenky, nejen, že chce násilím donutit královu dceru ke sňatku, ale také se zbaví dalšího nebezpečí – jejího bratra, králova syna Hal Tara, kterého vyšle pomstít otcovu smrt. Ovšem ubohý princ netuší, že když se žene za odvěkými nepřáteli říše, divoce žijícím kmenem, že běží po nesprávné stopě.
Zatímco sledujeme princovy útrapy na cestě za pomstou a jeho první zamilovanost do dívky z tábora nepřátel, rádce se všemožně snaží očernit královo jméno a ujímá se vlády. Zahazuje své ošklivé tělo a z nejjemnějšího dřeva si nechává vyřezat nové, silnější a svalnatější. Ani tím si však princeznino srdce nezíská, naopak. Pochopí Hal Tata včas, kdo je přítel a kdo vrah a navrátí se zpět do královského města nebo bude nit života jeho sestry přeťata zrádcem? Chcete-li znát odpověď na tuto otázku, musíte se na film podívat sami…
Moje hodnocení


Kromě silného příběhu, který se místy podobá až hrdinskému eposu z dávno zašlých dob, mě film zaujal propracovaností myšlenky nití a zrození a umírání lidí ze dřeva, loutek. Nádherná scéna, v níž muž vyřeže ze dřeva svého malého synka a společně s manželkou pak přivolávají v bolestech z nebes nitě, aby mu vdechli život, mě dojala málem až k slzám. Stejně tak se mi líbil moment, kdy se princ Hal Tara setkává s člověkem, od kterého kdysi dostal ruku a v tu chvíli si uvědomí, že lidé mohou být nitěmi nejen láskyplně spojeni, ale také nenávistně spoutáni, což je vlastně nosnou myšlenkou celého filmu.
Nebudu prozrazovat, jak celý film dopadne, ale rozhodně vám doporučuji ho shlédnout. Ačkoli celou dobu víte, že sledujete loutky, na konci vám budou připadat mnohem skutečnější než my, obyčejní lidé. A věřte, že slzám dojetí se před závěrečnými titulky neubrání ani ten nejotrlejší divák:).
A nakonec ještě úryvek z recenze, který mě hodně zaujal:
– když chce jedna loutka druhou zadržet, zachytí její nitě …
– děti si hrají tak, že se zamotají svými nitěmi …
– když se dva lidé milují, jejich nitě se proplétají …
– nitě jsou vlastně sám život …
Strings
(česky vyšel pod názvem Strings nebo Loutky)
rok výroby: 2004
země výroby: Dánsko
režie: Anderse Ronnow-Klarlunda

4 komentáře “Strings – spoutáni nenávistí, spojeni láskou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.