Re-cycle aneb výlet do světa opuštěných věcí

Asijské horory jsou proslulé tím, že se naprosto liší od těch evropských – a Recyklace toto pravidlo potvrzuje na dvě sta procent.
Režiséři tohoto ponurého snímku ( bratři Danny Pang a Oxide Pang Chun) si ostatně již udělali jméno světoznámým filmem Oko, který nedávno přetočili Američané do pro Evropany stravitelnější podoby. S Recyklací by to rozhodně neměli tak snadné. Celý film je pojat natolik naturalisticky, drasticky a přitom s něhou a láskou, že by si na něm vylámaly zuby i ti nejproslulejší tvůrci západního světa.

Celý příběh začíná dost prostě – mladá spisovatelka Tsui, která sbírá jedno ocenění za druhým a
její knihy jsou úžasnými bestsellery, představuje veřejnosti svůj nový projekt. Má to být kniha strašidelná, tajemná a ponurá – úplně odlišná od láskobolných románů, které psala doteď. Co se však nadšení novináři nedozví je fakt, že Tsui ještě nenapsala ani řádek. Zatímco při psaní ostatních knih čerpala z bolestného a přece krásného vztahu se svým bývalým přítelem, nápady pro nový příběh se jí v hlavě mísí a tak do koše létají popsané papíry jeden za druhým.
V tu chvíli začíná její cesta. Letící listy popsané zaškrtanými řádky ji zavedou až k výtahu do jiného světa. Světa opuštěných věcí, zapomenutých mrtvých, zvadlých květin a vyhozených hraček. Světa, kde nikdo nedokáže milovat, protože ti, co jej kdysi milovali, na něj zapomněli. Světa, kde vrzající kolotoče, panenky s promáčklými hlavičkami i potracené děti končí v nicotě, která si pro ně přijde, až nastane okamžik Recyklace.
Tsui ví, že do tohoto světa nepatří a za každou cenu se chce vrátit zpět. Průvodcem hrůznými místy plnými žalu a utrpení se jí stane dívenka Teng-ju a až na konci své pouti konečně Tsui pochopí, proč musela do ponuré země recyklace zavítat, co všechno si může odnést a co všechno v ní musí zanechat.
Celý film nemá prvoplánově vyděsit, spíše donutit člověka přemýšlet o pomíjivosti jeho samého i světa ve kterém žije. Vybledlé barvy, pokřivená místa, mrtví trpící osaměním, skály vznášející ve vzduchu a desítky dalších detailů dokonale navodí atmosféru místa, v němž není místo pro štěstí a smích. Po skončení filmu si vydechnete ulehčením, že váš pokoj je barevný a venku svítí slunce, ale mrazivá myšlenka, že tam někde pláče váš medvídek, kterého jste kvůli vypadlému očičku hodili do popelnice, z vašeho nitra už nezmizí.
Originální název: Re-cycle
Česky: Recyklace
Rok výroby: 2006
Země výroby: Hong Kong/Thajsko
Režie: Danny Pang a Oxide Pang Chun
Hrají: Angelica Lee, Lau Siu-Ming, Rain Li, Lawrence Chou

5 komentáře “Re-cycle aneb výlet do světa opuštěných věcí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.