Koralina (a svět za tajemnými dveřmi)

Moje první setkání s dívenkou Koralinou bylo před lety na stránkách časopisu Pevnost. Tehdy mě zaujal děj knížky, ale byla jsem líná dojít do knihovny či knihkupectví a na Koralinu jsem brzy zapomněla. Když jsem nedávno „objevila“ díla Neila Gaimana, která mě do jednoho strhla, vzpomínka na Koralinu se vynořila a když se na mě smála na regálu knihkupectví, koupila jsem ji sestře k narozeninám (to že jsem ji pak sama přečetla snad ani nemusím dodávat).
Na první pohled se Koralina zdá klasickým dětským příběhem – najdeme v ní tajemství, nadpřirozeno i přátelství. Ale Koralina není až tak úplně pro děti…a vlastně není ani tak úplně pro dospělé. Příběh začíná prostě – jedenáctiletá dívenka, která se nudí v novém domě, jej začne prozkoumívat, až se jí podaří objevit tajemné dveře, vedoucí do jiného světa. Jestli ale za branou čekáte elfy, víly, trpaslíky nebo jednorožce, jste úplně vedle. Dokonce tam nejsou ani temní rytíři, zlí čarodějové a osud jakési „země za zrcadlem“ není ohrožen a nikdo, než malé nevinné dítě jej nemůže zachránit, jak jsme na to zvyklí z mnoha podobných knih.

Jiný svět je totiž velice podobný tomu, který Koralina zná – je tam maminka, tatínek a sousedé, je tam její pokoj i velký starý dům se zahradou. Podobný ale neznamená stejný – a tak její druhá matka má místo očí knoflíky, hračky si povídají, smějí se a kouzlí a dům je mnohem tajemnější, než ten z kterého dívka přišla. Její druhá matka a otec si s ní taky hrají a vaří jí dobroty, narozdíl od jejích pravých rodičů, kteří jsou každý den vytížení a nemají na nic čas.
Jenomže Koralina brzy pochopí, že pozlátko je jenom na povrchu a v tu chvíli se příběh stává temnějším a temnějším, až jde Koralině nejen o holý život, ale i o její duši a duše jejích rodičů. Každopádně u knihy se nebudete ani chvíli nudit, napětí střídá napětí a konec není ani trochu předvídatelný.
Více už prozrazovat nebudu, spíš se konečně chci dostat k tomu, proč jsem se do psaní tohoto článku pustila – dnes jsem se dočetla, že podle knížky byl natočen film. V kinech ho můžeme čekat od 11.června a podle fotek, co jsem viděla, to bude stát opravdu zato. Režie se ujal Henri Selick, který mimo jiné režíroval film Tima Burtona Nightmare before Christmass a tak se nebojím, že to bude americká slátanina pro nemluvňata.
Na film Koralina a svět za tajemnými dveřmi si chci určitě zajít do kina a vám vřele doporučuji totéž. Podle úvodu ke knize totiž díky Koralině poznáte, zda jste ještě dítě, nebo už dospělý – budete-li se třást strachy a křivit tvář odporem, jste dospělák, budete-li jen napjatí a v hloubi dušete si budete přát, abyste prožili něco podobného, jste ještě dítětem. A to už je (kromě úžasného příběhu) dost velká motivace, proč se s Koralinou seznámit blíž:)
Pár fotek z filmu:
Oficiální plakát
Zvídavá a k smrti znuděná Koralina…
…jednoho dne objeví dveře do druhého světa, který se zdá zajímavější než ten její.
„Druhá matka“ nejprve vypadá přívětivě…
…ale to se rychle změní.
Kdo chce vidět víc, musí holt zajít do kina:) Já osobně už se moc těším

4 komentáře “Koralina (a svět za tajemnými dveřmi)

  1. Četla jsem i knížku a viděla i film, a zdá se, že tentokrát je filmová adaptace snad lepší než knižní předloha. Aspoň se mi to tak zdálo…
    Skvělý strašidlácký animák!

  2. já viděla jen film a byl užasný 🙂 jen,kdyby se tu někdo našel,poradte mi nějaký animak či film 🙂 podobného typu jako je Koralína nebo Terkel má problém(kdo viděl 😀 )

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.