Hobit – návrat domů

Na Hobita jsem se těšila, jako malé děcko na Vánoce. A očekávání splnil na 150%.
Je ale fakt, že jsem se toho trochu obávala. Po mých třináctiletých extempóre s Pánem prstenů, kdy jsem psala svoje pubertální veledílo a chtěla se třemi platy prášků přepravit do Středozemě, jsem se vyhýbala Tolkienovu dílu jako čert kříži. Nekoukala jsem se na Jacksonovu trilogii, nečetla knihy, snažila se na „svůj“ svět nemyslet. Učinila jsem pár pokusů, ale když jsem se při čtení Húrinových dětí rozbrečela, řekla jsem si, že to prostě nejde. A na Hobita jsem do kina šla se smíšenými pocity. Na jednu stranu jsem se opravdu těšila, protože tuhle útlou knihu jsem četla už jako desetiletý capart a hned jsem se zamilovala, ale taky jsem se bála, že nesnesu pohled na oživlou krajinu svých snů. A taky, že mě Jackson zklame tak, jako mě zklamal Pán prstenů, kde jsem se jako oddaný fanoušek nepřenesla přes to, že některé scény byly jinak a jiné zcela chyběly. Ale prvnímu dílu Hobita se povedlo strach zcela vymýtit a já už odpočítávám dny do dalšího pokračování, které mě čeká bohužel až za rok.

Příběh Hobita snad netřeba představovat. Ale kdyby náhodou – máme tu malého Hobita jmonem Bilbo Pytlík, kterému se jednoho krásného dne nasáčkuje do domu třináct trpaslíků a jeden čaroděj a on se ne zcela dobrovolně stane členem výpravy k Osamělé hoře, pod níž zlý drak Šmak dřímá na trpasličím pokladu. Na cestě se setká se zlobry, elfy, skřety, obřími orly a v neposlední řadě také s podivným pokrouceným stvořením jménem Glum, které má v držení kouzelný prsten, jenž při nasazení učiní nositele neviditelným. To, že je to Prsten moci, patřící temnému pánu, zjistí Bilbův synovec Frodo až o mnoho let později.
První film Hobita (rozvrženého do trilogie) mapuje události až do okamžiku, kdy trpaslící svedou bitvu ze skřety a pak jsou zachráněni hejnem orlů. Celý se dost striktně drží knihy, což je pro mě jako pro fanouška naprosto skvělá zpráva. A dokonce i scény, které jsou navíc, děj skvěle doplňují. Vše, co se ve filmu odehrává kolem Radagasta Hnědého a Dol Gulduru, bylo zmíněno až v Pánu prstenů, ale skutečně se to v tu dobu dělo. A Radagast je naprosto epický a úžasný, možná trochu více šašek, než by mi bylo milé, ale de facto jsem si takto tohoto čaroděje představovala – trochu pořád sjetý, milující zvířata a lehce šílený. Bílá rada proběhnuvší v Roklince pak také splnila očekávání, krásně ztvárněné bylo, jak Saruman už podléhal touze po moci a snažil se Radagastovo varování přechytrale bagatelizovat.
Ráda bych filmu něco vytkla. Ale ono moc není co. Vlastně se mi nelíbilo jen pár drobností, které konečný zážitek nijak nezkazily. Bombur byl příliš divný, ty licousy a tak mi ani trochu nepřipomínaly trpaslíka. A pak hádanky ve tmě – céna, kdy si Glum s Bilbem dávají hádanky a Bilbo má v kapse prsten, který Glum ztratil. Tam byla nádherná Glumova schizofrenie, i to, jak byl chvílemi roztomilý a chvílemi strašidelný, ale ta scéna měla být ve tmě! A bylo tam světlo jako ve dne, to mi docela vadilo. Jasně, že nemusela být úplná tma jako v knize, to by asi nikoho nebavilo, ale takové šero a přítmí bych ocenila.
Tím končí moje výtky. A následuje naprosté opojení panoramatickými záběry Dolu a Ereboru. Nádherná trpasličí píseň. Do detailu provedné Dno Pytle. Nádherné propojení začátku Bilbova vyprávění ze začátkem Pána prstenů – včetně knihy ve Frodově ruce. Skvělí trpaslíci, kteří mě až na pár výjimek dostali do kolem – zejména válečnický Dvalin, heroický Thorin Pavéza a pak nádherný a sexy Kili, kterého prostě chci domů. Radagast a jeho králičí spřežení, nádherná chatka a zachránění ježečka – nejemotivnější filmová scéna, jakou jsem viděla za posledních patnáct let od chvíle, kdy se Jack utopil na Titanicu. Schizofrenní Glum a scéna, kdy se jej Bilbo rozhodne nezabít. Skřetí město. Azog a jeho horba a trpaslíci na hořícím stromě. A záběr, kdy letí trpaslíci na orlech nad nádhernou krajinou mě rozplakal.
Cítila jsem se, jako bych se po letech vrátila domů. Jako by Středozem někde spala a teď se probudila a ožila celou svojí nádherou. Po filmu jsem ještě hodiny byla celá tumpachová a nemohla se zbavit dojmů. Pokud jste ještě neviděli, prostě MUSÍTE jít do kina. Nevím, jak ve 3D, na to jsem nešla kvůli českému dabingu (který prý byl dost hrozný), ale i ve 2D (pochopitelně s titulky) to bylo zážitek, na který ještě dlouho nezapomenu. Dávám 99% ze sta. A nedočkavostí na další díl se asi zblázním:)
Nádherná píseň z filmu, která se skutečně povedla –
– „Misty Mountains“ neboli trpasličí píseň


A ještě trailer:)

28 komentáře “Hobit – návrat domů

 1. Tak dlouho jsem se odhodlávala k četbě, až mi ho natočili. Číst ho tedy už nechci, protože jsem na to slyšela jiné názory než Tvoje – že ten kdo četl knížku, je z toho dost zklamaný. No každopádně bych šla ráda. Snad rychle dodělám zkoušky a budu to mít jako odměnu.

 2. Já, jakožto naprostý magor do Tolkiena jsem z filmu byla naprosto  nadšená. Knížku jsem četla asi milionkrát a abych se přiznala, Peter Jackson mi udělal radost jak u Pána prstenů, tak i u Hobita tím, že krajinu zvaárnil skoro stejně tak, jak jsem si ji ve svých snech představovala. Co na filmech od něj zbožňuju vždycky nejvíc je ten počáteční pohled do Roklinky, ten úsek, kdy začne hrát můj nejoblíbenější soundtrack… To mě vždy skoro rozbrečí, protože najednou se cítím, jako bych tam patřila. Na Tolkienových knížkách vždy rostla moje fantazie a já ještě teď proklínám, že jsem člověkem, že jsem se nenarodila tak, jak jsem měla. Když jsem jehoknížky začala číst, pomotalo mi to hlavu a já najednou nevěděla, kam vlastně patřím… Měla jsem vlastně dost podobný osud jako ty…

 3. FIlm splnil očekávání na 150% ? Ehh, asi jsem tedy jedna z mála, která si knížku pamatuji. A naopak bych rozhodně neřekla, že filmu není CO vytknou…
  Mně osobně to pomalu přišlo jako něco absolutně jiného než knížka. Ve filmu bylo docela dost nových postav, které v knize ani omylem nebyly, například co tam dělala Galadriel, Elrond a Radegast hnědý, bílej skřet absolutně něco nového a krom toho, kde byl Medděd ? krom toho, že chvílemi se Galadriel s Gandalfem chovali jako by spolu v minulosti měli za sebou jakýsi románek. A tak bych mohla pokračovat…. Na Hobita jsem se těšila, ale zklamal mě na 100%, jenže jak to tak poslouchám jsem asi jediná. Nevím, jestli to bude tím, že si fakt tu knížku pamatuji, a nebo tím, že Hobita valná většina z těch, co byly v kině nečetla.

 4. [3]:Myšáku, nejsi jediná, i já byla z filmu dost zklamaná. Nevadily mi scénky v Roklince, ale Radagasta jsem si představovala spíš jako druida, který by určitě nedrancoval lesní porost saněmi. Azog tam byl podle mě přidaný jenom proto, aby se film dal natáhnout na tři hodiny. A asi nejvíc mě zklamalo, že má režisér Jacksonova formátu potřebu zařazovat do filmu scény typu "visím nad propastí, určitě umřu, ale na poslední chvíli mě mí přátelé zachrání" a zběsilé honičky.
  Abych ale jen nekritizovala – úžasný herecký výkon Bilba, skvěle ztvárnění trpaslíci a krásná krajina i hudba. Jenom mi celý film přišel jako nadstavovaná kaše…

 5. četla jsem knížku a proto jsem z filmu dost zklamaná, už to že chtějí Hobita, který není tak napínavý a děj se odehrává v jistém tempu rozdělit do víc dílů je strašný… podle mě je ten film o ničem, sice zahrané dobře ale děj o ničem

 6. S Azogem Znesvětitelem se skupinka nesetkala osobně.Sice jsem nečet knihu,ale čet jsem jakejsi kreslenej komix,kterej byl trochu zjednodušenej a dělanej jakoby pro děti.Každopádně v tom komixu byla jen zmínka(,,Tvého děda Thora zabil v morijských dolech skřet Azog,"řek Gandalf Thorinovi).Azog fakt v knize nebyl?Nebo byl líčen jako historická postava?[4]:

 7. Miluju Hobita, stejně jako Středozem a Pána prstenů 🙂 S filmem jsem byla strááášně spokojená, chyby na něm nehledám, podle mě téměř žádné nejsou 🙂 Někteří trpaslíci jsou takoví méně "trpaslíkovití", třeba Kili (a ten nemá chybu), Fili a vlastně i trošku Thorin, a to se mi na nich právě líbí, protože podle mě by to ztratilo něco ze svého kouzla, kdyby se Bilbovi domů nacpalo třináct klonů Gimliho. Už ať je prosinec 2013, já to snad budu odpočítávat po dnech…

 8. [3]: Galadriel a Elrond v době, kdy se odehrává Hobit, uspořádali Bílou radu, na níž se řešilo to, co bylo ve filmu – ale tato rada je popsaná až v Pánovi prstenů. Stejně tak Radagast, i ten je popisován až v Pánu prstenů, ale to, co dělal se odehrávalo v době Hobita. A dokonce i Azog je v knize, akorát je tam zmíněný jen na okraj, že zabil Thorinova předka a objevuje se v dodatcích v Návratu krále. Takže děj je skutečně hodně podle knihy.

  [4]: je fakt, že ty sáně byly už trochu punk:) A scény propasti a honičky prostě nešly vynechat, lidi to mají rádi – já bych se bez toho obešla, ale jsou lidé, co by se jinak uzívali nudou:)

 9. [9]: Nebylo to až v období po ději Hobita a před dějem Společenstva prstenu (ta Bílá rada a setkání Gandalfa s Radagastem)? Vím, že Gandalf o tom ve Společenstvu zpětně vypráví, ale už si nepamatuju, kdy se to dělo.

  Taky miluji tyto knížky už od svých 10 let, také jsem to vždycky silně prožívala a četla je od té doby znovu a znovu a snila o pokračování, ve kterém žiju já, vytvořila jsem si i svoji zemi jako součást Středozemě.
  Bylo krásné vidět Hobita a znovu prožívat ty pocity, jako když kdysi byl v kinech Pán prstenů. Ty příběhy jsou pro mě něco hlubokého a inspirativního… Dávají motivaci k dobrému životu, jakkoli těžké to zrovna je.

  [3]: Myslím, že nebyl moc dobrý nápad rozdělit to do 3 dílů, když jeden nebo dva filmy by na tu knížku bohatě stačily. Takhle to museli na mnoha místech až neúnosně natahovat (obzvlášť ty bitky). Medděd bude, předpokládám až v dalším dílu (děj končí zrovna na místě, po kterém je v knize setkání s ním).

 10. No tak upřímě, mě se Hobit zas tak nelíbil…Pán prstenů byl dle mě lepší:-) ne obsahem to mě taky štvalo, že tam půlku vynechali, ale to jsem prostě měla pocit že je to středozemě,u Hobita ne:-) Ale nejhorší byl Thorin. Vždyť vypadal jako Aragorn! A trpaslíci neměli vousy!:-) ale to je jen můj názor:-)

 11. Byla jsem na 3D. Přicházela jsem do kina s mírnými obavami, protože mě mírně řečeno rozladily některé recenze na internetu, ale odcházela jsem nadšená a naprosto spokojená. Povedlo se jim to na výbornou.
  A že to roztahali do tří dílů? No Bože, alespoň si to my cvoci více užijeme. .-D

 12. [10]: jak Gandalf nechal trpaslíky samotné putovat před Temný Hvozd, šel řešit temnotu do Dol Gulduru zrovna, ta Bílá rada byla ale přesně nevím kdy, každopádně to je podle mě detail.

  [11]: trpaslíci právěže vousy měli a to i ženy-trpaslice:)

  [14]: trpaslíci byli o něco vyšší než Hobiti, hobitům se říkalo půlčíci, protože byli vysocí jako půlka dospělého muže (kolem 90cm), ale trpaslíci byli vyšší, až ke 120ti

 13. Taky jsem to viděla v Aj s titulkama… to že jsem přišla o 3D mě zas tak nemrzí, protože nechápu, jak si někdo mohl dovolit přezpívat Misty Mountains :/ Film je to úžasný, naprosto souhlasím 🙂

 14. A mimochodem, samozřejmě není nad originál, ale český dabing se mi kromě předabované písně Over the Misty mountains  nezdál zase tak hrozný oproti jiným filmům 🙂

 15. Kili je môj, na Kiliho mi nešahaj! (A)
  Ale vážne, vystihla si to asi tak podobne, ako to cítim aj ja.
  Nezvyknem veľmi chodiť do kín a možno ak by som nemala priateľa tak by som si počkala na DVD ako to bolo pri LOTR. Ale išli sme do kina a krajší koniec sveta som nezažila ešte. Okrem toho, u nás to dávali s titulkami a v angličtine, čo ma neskutočne potešilo. 😀
  Jednoducho krásny film, ktorý nesklamal, už sa teším na ˇalšie pokračovanie a snáď bude rovnako dobré ako prvá časť 🙂

 16. Byla jsem na 3D a při té scéně s letícími orli mi taky vhrkly slzy do očí – v 3D to byl fakt mazec. Bylo to jako splněný sen!

 17. já ho viděla hned 13-tého… dýl nepřipadalao v úvahu
  já očekávala trochu víc, ale ono asi víc nešlo
  jo a Kily mě taky dostal…sice nevipadá jako trpoš, ale nevadí to když vypadá tak skvěle 🙂
  ale mám podobné pocity, a scéna s glumem pro me byla naprosto dokonalá kdyb to šlo pouštěla bych si jí furt dokola 🙂

 18. Taky jsem odmítl jít na 3D verzi (nejen proto, že jsem na ni slepý). Raději originál s titulkama, ikdyž anglicky umím docela obstojně. Vypadá to zatím, že se jede dost přesně podle knížky. Jen mě trochu mrzí, že kvůli penězům jsou tři díly. Kdo má tak dlouho čekat než to uvidí celé.

 19. Čekala jsem to mnohem horší. Jasně, díky, stupidní recenze běhající po netu! Zabít ty, co to píšou. Jediný, co mě trochu zklamalo, byla ta poněkud kýčovitá scéna Gandalfa a Galadriel. Roklinka jako vždy dechberoucí, lepšího Gluma si nemůžeme přát. A Kili…to se radši nebudu vyjadřovat 😉 😀

 20. Když jsem byla malá viděla jsem Pána prstenů, tak do půlky protože to bylo hrozně dlouhé a moc se mi to nelíbilo. Pamatuji si že jsem z toho měla noční můry. Po několika letech jsem viděla Hobita a hrozně se mi zalíbil, a on něj i Pán prstenú. Hledala jsem i knihy ale moc se mi nelíbili. Pro mě byl lepší film…

 21. Poté, co jsem viděla první díl Hobita, jsem se rozhodla, že si ho přečtu. Knížka se mi neuvěřitelně líbila, až jsem se těšila na pokračování dalších dvou filmových zpracování. Ještě teď jsem zklamaná a naštvaná, co s tim Peter Jackson provedl..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.