Béčko Conan

Béčko v názvu článku nemá odkazovat na zkratku slova „barbar“ ani na fakt, že by tento svalnatý hrdina měl být trouba, ale má prostě a jednoduše shrnout žánr, ve kterém se nový filmový Conan pohybuje. Béčko. Kardinální a absolutní. Osmdesátá léta přenesená do moderní doby, ale pořád béčkovitá, nedotažená. Ne že by ten film nebyl velkolepá podívaná, ale něco tomu chybělo – nikoli spád, toho tam bylo až až, ani skvělá výprava, kostýmy či hlavní hrdinové, ne, ale přesto jsem z kina odcházela s pocitem, že tohle není Conan, že je to fajn, je to zábava, ale nemá to duši. Ale jak chcete duši recenzovat?

Pokud si pamatujete na rok 1982, resp. na filmovou adaptaci slavného válečníka z tohoto roku pocházející, určitě se musíte pousmát. Nasteroidovaný Arnold Schwarzenegger, trapné kostýmy, ještě trapnější záporák, kulisy jak z divadla, herecké výkony nevalné, příběh černobílý až to bolí.
O třicet let později nám filmaři nabízí co do vizuální stránky něco úplně jiného, pod povrchem se ale skrývá stejná nedotaženost, stejně neuvěřitelné herectví, stejně klišovitý příběh a nic hlubšího, co by v nás zůstalo po skončení filmu.

Neodpustitelná vzpomínka na minulost
…a ne úplně marný pohled od budoucnosti.
Sorry Jasone, ale Conan u mě už asi navždycky bude mít Arnoldovu tvář.
Tahle adaptace románů Roberta E. Howarda tvrdí, že je úplně nová a o dost přesnější, opak je ale pravdou. Je to vlastně původní schwarzeneggerovský příběh jen s pár detaily změněnými – Conanovi zabijí otce, chce se mstít, za všechno může zlý čaroděj, co chce ovládnout svět. Ve skutečnosti, tedy v románech a povídkách, nikdo Conanovy rodiče nezabil, Conan se nikomu nemstil a všichni čarodějové, co chtěli ovládnout svět, Conan zabil kvůli slávě a penězům, ne kvůli „vyššímu cíli“.
Zaměříme-li se na scénář, taky musíme zaskřípat zuby – pár tak nedotažených věcí, že to člověku úplně zkazí pokoukání. Na obranu filmu ale musím dodat, že první polovina je skvělá a to po všech stránkách, mladý Conan, osvobození vězňů, kalba v hospodě, dokonce i všechny ty boje, dobíjení klášterů a vraždy mnichů… Ale poslední půl hodinu se jen držíte za hlavu. Hlavní záporák dostane Conanovu vyvolenou a chce ji použít ke strašně zlému rituálu, kterým oživí prastarou masku, ultrasuper artefakt, který mu pomůže ovládnout svět. Conan tam naběhne a začne mlátička. Ovšem všechny ty desítky stráží se někam ztratí, Conan, hlavní zloun a jeho ještě zlejší dcera se propadnou do podzemí, které se z nějakého záhadného důvodu začne celé rozpadat. A místo toho, aby ta zlá maska, kterou záporák aktivoval, usmažila Conana zaživa a mocná čarodějka házela jeden fireball za druhým, tešou se všichni postaru na meče, až je Conan samozřejmě uteše, všecko se to zboří a máme happy end.
Vyústění celého filmu tak zkazí všechny předchozí dobré dojmy a zbude jen pachuť, že nový Conan je stejné, ne-li ještě horší béčko než ten vzniknuvší před třiceti lety. Doba pokročila, páni filmaři a divák od fantasy velkofilmu očekává něco trošku víc. Přesto je Conan dobrým filmem, odpočinkovým, nenáročným lehce krvavým i sexuálně nabitým, s klasickým příběhem, co neurazí a s krásným Jasonem Momoou, na kterého je fakt radost se celý film koukat. Pro fanoušky Conana to není, milovníci oddechových fantasy slátanin ale zaplesají blahem.
Hlavní Conanova pichna…
…a hlavní padouška, obě moc povedené:)
Barbar Conan (Conan the Barbarian)
USA, 2011
režie: Marcus Nispel
hrají: Jason Momoa, Stephen Lang, Ron Perlman, Rose McGowan
moje hodnocení: 6/10

12 komentáře “Béčko Conan

  1. Přesně tak! Taky jsem od toho čekala víc a vzniklo akorát tak zklamání – původního Conana jsem neviděla. Maximálně jsem si zaslintala nad svalnatým urostlým Jasonem jako puberťačka a to byl tak veškerý požitek z filmu 😀

  2. Ještě jsem neviděla, takže soudit nemůžu. Typově mi ale Momoa sedí na Conana prostě víc než Arnold. Nemůžu si pomoct. 🙂

    Jinak starší film má určitou duši. Minimálně kouzlo starých fantasy béček. 🙂

  3. Některé staré snímky by měli nechat v klidu odpočívat a znovu je neprobouzet. Mnohdy jsou to zbytečně vyhozené peníze, které by se daly využít mnohem lépe a většinou tu starou verzi, která je někdy již tak špatná, ještě víc dodělají. Uvidím, zda se na tenhle film podívám. Nelíbili se mi ani staré verze, takže nová asi tomu moc nepomůže.
    Ale za tvou recenzi děkuju. Hlavní Conanova pichna 😀 Mám dost

  4. Nového conana jsem zatím neviděla, ale tušila jsem, že to bude prostě pořád to samé, jen ve 3d kabátě… Jasně, Jason je kus 🙂 ale na tom se film nepostaví. Jinak za čaroda je vážně parádní 🙂

  5. šmánkote…to už je tak dávno? To jsem ale stará :o)))Pamatuji si jak jsme dělali video sleziny a celá banda koukali na video :o) jáj to byla romantika :o) Nového Conana jsem ještě neviděla, ale když se řekne Conan, tak se mi vybaví Arnold … marné :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.