Avatar

Jestli Stmívání v poslední doběspustilo hysterii mezi pubertálními dívčinami, pak Avatar udělal totéž, ale se všemi lidmi všech věkových kategorií. Je to po dlouhé době první film, o němž se mluví všude. Ve školách, v MHD, na ulicích.
„Už jsi viděl Avatara“ se v posledních týdnech stalo častým námětem konverzace. Nejdřív jsem klasicky odolávala módní vlně a pak se jí nechala spláchnout. A musím říct – dobře jsem udělala. Ze všech stran sice ve spojení s tímto filmem zaznívá slovo klišé, ale pořád s tím operujeme a přitom si neuvědomujeme, že klišé nemusí být vždy jen něco odpudivého. Klišé ještě neznamená kýč, jen něco, co už tu bylo a co je tu pořád dokola. Je klišé si po sexu zapálit cigáro a stejně jdu a udělám to. Klišé je zaběnutý zvyk, něco, co sice nepřekvapí, ale dobře provedené ani neurazí. A i když je příběh Avatara klišoidní až na půdu, neurazí rozhodně. V dnešní době se mu podařilo přilákat obrovské množství publika na film, který, ačkoli v jednoduché a snadno pochopitelné formě, ukazuje problémy dnešní doby. Ničení přírody, pohrdání tradicemi, odloučení od přírody, od sebe navzájem i od našeho vlastního nitra. To vše teď prožíváme a to vše Avatar obsahuje.

Jasné je, že do kina všichni jdeme ne proto, že by to byl bůh ví jak úžasný film. To (alespoň po příběhové stránce) vskutku není. Ale film natočený celý ve 3D grafice, odehrávající se na dokonale propracovaném světě, vytvořeném těmi nejlepšími počítačovými grafiky světa, to už je jiné kafíčko. A doma si to prostě nevychutnáte, i kdyby jste měli HD rozlišení a telku přes půl stěny.
Kouzlo tohodle filmu tkví v tom, že na dvě a půl hodiny zapomenete, že jste nějaký hentý oný z České republiky a že sedíte v kině a baštíte popcorn. Po celou dobu filmu jste TAM. Jste na měsíci Pandorra a strašně fandíte těm modrým sympaťákům, kteří jako by z oka vypadli severoamerickým indiánům, zachránit jejich svět. Lid Na’vi budete milovat, lidské parazity nenávidět a i když víte, že je to americké a tak to určitě dobře dopadne, budete napnutí jak špagát, jestli to přece jen náhodou neskončí zničením té překrásné přírody.
Zvláštní je, že když jsme vylezli se ségrou a Finnem z kina, byli jsme úplně mimo. Před očima se míhal jiný svět a než jsme se vrátili do normálu, chvíli nám to trvalo. Sníh jako by neexistoval, nádraží zmizelo, cesta nevedla ulicemi města. Jen jsme strnule zírali před sebe a probírali se z krásného snu. Ze snu dokonalého, překrásného a byť počítačem vytvořeného, uvěřitelnějšího než realita.
Tohle se mnou udělalo zatím několik dobrých knih. Ten pocit, že jste sice už dočetli, ale příběh stále doznívá, srdce stále buší v rytmu něj, myšlenky se rozbíhají a mozek není schopen vrátit se do reality. Knížky, to ano. Propad do jiného světa s nimi je pro mne velice snadný. Ale od filmů jsem si dosud držela odstup, věděla jsem kde je plátno a kde začíná všední svět, ale Avatar mě pohltil. Možná proto, že byl první, kdo to dokázal, nedokážu proti němu říct křivého slova.
Jasně, zelené mozky byly až moc zelené a Na’viové až moc skvělí a úžasní. Příroda příliš překrásná a málo krutá a hlavní hrdina příliš Hrdina. Prostě jasně vymezené škatulky, žádná překvapení – od začátku filmu víte, kudy se bude ubírat děj, kdo zradí, kdo pomůže, kdo uteče a kdo vyhraje. Ale záleží na tom? Když vidíte před sebou ten kouzelný les, jste tím lesem. když vidíte princeznu „Modrásků“, jste ona. Když se chromý Jake poprvé po letech rozeběhne v těle Avatara, cítíte se jako on. A o tom tenhle film je.
Ne o ději, vlastně ani o poselství nebo o úžasné podívané. Je to film o dojmech, film, který navozuje pocit, že jste uvnitř něj a nikoli tam někde na sedačce v kině. Co prožil jeden ze zeleného snu procitnuvší mariňák, prožijete i vy. Tenhle film se nedá vidět, ale dá se prožít. A pro mě osobně je to první film, který to u mě dokázal.
Avatar
režie: James Cameron
Hrají: Sam Worthington, Zoe Saldana,
Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez a další
Recenze na čsfd tady
Děj jsem ani nezmiňovala, ale není nijak složitý. Jake Sully (ten vlevo) se dostane na planetu Pandorra, kde se lidé snaží těžit vzácnou rudu. Místo Jaka měl původně jet jeho vědecky vzdělaný bratr, dvojče, který ale náhle zemřel a tak úkol připadne nezkušenému mariňákovi. Jaký úkol? Ovládat myslí geneticky stvořenou bytost k nerozeznání podobnou lidu Na’vi – původním obyvatelům planety (ten vpravo). Má se s nimi spřátelit a poznat jejich zvyky a také je přesvědčit, aby opustili svoji vesnici kolem posvátného stromu, protože právě pod ní je největší naleziště oné rudy a lidé ho chtějí.
Jake se do úkolu pustí, ale k jeho překvapení jej Na’vi začnou mít rádi – a on je také. Učí se jejich způsobu života, zvyklostem a ještě k tomu se zamiluje do krásné (tedy máte-li rádi modrou:)) dcery náčelníka Neytiri. Všechno se dozví jeho vojenští nadřízení a průšvih je na světě, útok na vesnici Na’vi je zahájen a všichni mají Jaka za zrádce.
A tak začne ten správný akční kolotoč, Jake a jeho vědečtí přátelé se snaží modrý lid zachránit před tupými ignoranty rodu Homo sapiens a po několika peripetiích, bojích a nádherných scénách se děj chýlí ke konci, zlo je poraženo, dobro zvítězilo a to poslední, co se vám chce je přiznat si, že už je konec a vy jste jedním z těch lidských hajzlíků.

41 komentáře “Avatar

 1. [1]: u mne je to také tak.
  Ani tohle jse mbohužél nepřečetla celé , jedno use na to podívám možná kdo ví,ale zatím mne to skutečně neláká.

 2. Avatar? Zařekla jsem se, že na něj nepůjdu, což není tak těžké, vzhledem k ceně vstupného a vzdálenosti nejbližšího 3D kina (dobře, druhé je blbost, ale 20km je 20km). Jinak ale vypadá dobře.
  Hmm, lehce jsem předpokládala, že to tak myslíš, ale ono bleskovka je třeba taky takový dotazník a působila jsi tak nabroušeně =) Ty komentáře znám a tak trochu jsem doufala, že jiný přístup tě spíš zaujme a mrkneš se o co že mi to vlastně jde. Jinak děkuji za vyplnění, některé formulace byla čirá radost číst. O té dvojité otázce již od včerejška vím. Ale bojím se tam hrabat, aby mi to snad nějak nespadlo a neschramstlo výsledky, protože by to bylo na harakiri. *nejsem japanese ani nic podobného, toto slovíčko znám čirou náhodou a zrovna se hodí k popisu mého aktuálního stavu*.

 3. Zdravím. Po tom co jsem viděl nějakou část toho filmu, musím říct že z hlediska efektů je pěkný a možná i nějaká ta myšlenká (lokální) může být třeba hodně zajímavá, ale jako celek to působí jako mix který není už tak pěkný. Je to samozřejmě také o tom co se komu líbí – to je jasné. Takže takový je zase můj názor.

 4. Jelikož na něj zatím slyším jen samou chválu, tak se asi nechám zlákat taky. A ona by to asi byla velká chyba nejít na nový Cameronův film, žeáno…

 5. Mě se to moc moc líbilo…už jsem o tomto filmu psala i na blogu…opravdu fajn film, který donutí i k přemýšlení. Vřele všem doporučuju :o)

  [5]: Lorde Lukáši …doporučuju shlédnout celý film…ne jen část. Pak to nebude působit jako mix :o)

 6. Jo no, viděla jsem o vánocích v klidu v teple v posteli a je to první film, který mě donutí jít ještě do kina, takže snad tento týden už se dokopu 🙂

 7. Taky jsem na něm byla včera 🙂 No a vizuálně naprostá pastva pro oči a ty myšlenky, které tam zazní, neuškodí lidem občas zopakovat :)) (zopakovat, tím narážím na podobnost s Tancem s Vlky a Pocahontas :)). Modrásci se mi líbili a byalo mi jich lítio, ale ty zelené gumy jsem nemohla nesnášet, chovali se jako každý kdo chce těžit rudu a národ Navi narozdíl od Jaka a Ripleyové nepoznali.

 8. [11]: Ale vojenská pilotka Trudy je taky neznala a přesto se za ně postavila, protože jak řekla "svinstvo nemám v popisu práce". Ten film v sobě choval spoustu narážek na soudobou kulturu
  Však jen si zaměň unoptanium za ropu, na'vi za Iráčany a voilá. Ne že by Iráčani byli kmenem lidí spojených úzce s přírodou nebo tak něco, ale vlastnili to co chtěla amerika, nechtěli s ní obchodovat a už tu máme konflikt. Jak zaznělo ve filmu: "Takhle se to dneska dělá, někdo má co chceš a pokud ti to nechce dát, uděláš si z něj nepřítele, aby tě to opravňovalo si to vzít."
  Lidi, čtěte mezi řádky 😉

 9. Ešte som to nevidela…akosi nemám peniaze nazvyš aby som ich míňala práve do kina 😀 A kvôli okuliarom mi 3d okuliare aj tak hrozne vadia a vydržať dva a pol hodiny, či koľko ten film má by ma asi zabilo 😀 Ja si počkám až na DVD…síce príde o veľa, ale čo už 😀

 10. Film jsem viděla ve 3D podobě a taky jsme po celou tu dobu od plátna nedokázala odtrhnout oči a když jsem pak odcházela z kina, tak mi pořád v hlavě strašily různé scény z filmu a tak podobně.

 11. [12]: to už spíše objevení Ameriky a těžení inkshého zlata. Samozřejmě to tam vidím, Trudi byla citlivá žena a nemohla se na to koukat. Ale ti, co je chtěli prostě odstěhovat pro těžbu pro mě prostě nejsou hnedka největší padouši světa – chápu je. A Avatar zrovna mezi řádky moc nenapsal 🙂

 12. Souhlasím s kk, že jde o střet dvou civilizací a zájmů, kde se nedá jasně ukázat "ten je zlý a ten dobrý". Mě se ve filmu líbilo, že Jake, příslušník jedné skupiny nakonec našel smysl života mezi tou druhou skupinou. Od kořenů změnit svůj život a nalézt v tom štěstí. Hezký příběh, i když jak už zaznělo výše, vykradený z Tance s vlky (který se mi mimochodem také moc líbil). Srovnání s Iráckou válkou mi sem taky moc nepasuje, tahle problematika je daleko složitější, než jen "my chceme vaší ropu".

 13. Konečně krásná a pravdivá recenze..:) Máš pravdu v tom, že ani nevadilo klišé příběhu…a i ten americký happy-end byl jiný než jindy…zkrátka, jak se člověj jednou ocitne na Pandoře, zapomíná na všechno…a bez 3D to není ono..přiznám se, při scénách se Stromem Duší nejedna slza ukápla…chválím pana režiséra za obrovskou fantazii :)..a snad si z toho alespoň někdo vezme ponaučení…třeba z toho, jak jednou bylo řečeno, že lidstvo hledá nové planety, protože Země už byla zničena…to bylo smutné…ale jak říkáš, zpracování a efekty úžasné..hned bych šla znovu 🙂

 14. [17]: ja to videla ve 2D a nemam pocit, ze by to nebylo ono 😉 kdyz nekdo neco takoveho napise, tak tim vlastne rika, ze ten film je vazne jen o efektech 😀

  a nevim jestli vubec nekomu, kdo ten film videt, dosel ten podstatny kamen urazu – kdyz Ripleyova rikala, ze to neni jen nejake pohanske bozstvo, nybrz neco biologicky meritelneho.. ono kdyz ma clovek svou viru takhle hmatatelnou, tak je uplne jasne, ze se za ni bude bit zuby nehty.. proto na Pandore byla jejich valka predem vyhrana, ale na Zemi by byla predem prohrana, a to proto, ze lide, kdyz nemaji tu viru "biologicky meritelnou", budou se hadat i veky, zda je "buh" zeleny nebo cerveny, protoze toho boha vlastne nikdy nikdo nevidel (a ted nemam na mysli pouze konflikt krestanstvi-islam, nybrz vlastne celosvetove rozstepeni nabozenstvi). TO je prave to, co lidi na tom filmu tak laka a co je tim hlavnim rozdilem mezi nasim svetem a svetem Pandory..

 15. Jen mě zarazilo (možná jsem nedával pozor), ale ve filmu vlastně nebylo uvedeno, proč potřebují tu horninu. Jen, že za ní budou mrtě platit. Nevím no, ale mně by přišlo zbytečné se zabývat nějákou horninou, když potřebuji novou planetu.
  Docela mě zajímá, jak se proplete herní průmysl s temito počítačově tvořenými filmy. A jsem zvědavý, kdy začnou točit Avatar 2:D

 16. [19]: Tam ale nebylo receno, ze potrebuji novou planetu. Tam bylo receno, ze na Zemi uz neni zelen, ne ze je znicena ve smyslu ze je neobyvatelna. To, ze potrebuji novou planetu by platilo v pripade, kdyby chteli na Pandoru hromadne stehovat lidskou rasu. Takze mi neprijde vubec nelogicke, ze chteli nejakou horninu, i kdyz nebylo presne vysvetleno proc. A k cemu? Pravdepodobne na energii (treba i kvuli vyrobe kysliku, kdyz uz neprobiha fotosynteza :D)
  A taky me uz napadlo, kdy bude dvojka 😀

  [20]: nj, ve 3D je to vetsi zazitek, protoze ten film je vlastne hlavne o efektech :D:D ale taky premyslim ze na to zajdu znova a prave na 3D, i kdyz ve 2D sem z toho byla nadsena taky dost 🙂

  [21]: tak to necti, ja predtim o tom filmu taky nic necetla, jen nadsene statusy na FB 😀

 17. [22]: No, ale Země mohla mít zničenou zeleň a mohla být i neobyvatelná. A vlastně pokud by na Zemi nebyla zeleň, tak lidi také nejsou.
  Jen mi tam chybělo nějáké zafixování děje, abych si něříkal: "Mohlo to být takhle… Nebo to mohlo být takhle…"

 18. [23]: proc by lide nemohli zit na Zemi i kdyz by tu nebyla zelen? Odehrava se to v roce 2100-neco, vis co do te doby muze byt? Navic, ten dej byl hodne jednoduchy, to vis, tam v podstate ani tak neslo o nic vic nez o hlavni myslenku zachraneni prirody plus ta lovestory, ta hornina byla jen kulisa.. kdybych mela premyslet nad vsema nesmyslama nebo nedomyslenymi vecmi v americkych filmech, tak nepremyslim o nicem jinem 😀

 19. [24]: No právě, kdyby lidé vymysleli výrobu kyslíku bez rostlin, tak by zase netvrdili, že mají zničenou planetu a bez zeleně:D:D Mě prostě baví řešit nepodstatné věci…
  S tím přemýšlením je to samozřejmě pravda, třeba ve filmu Koule. Tam si právě Crichton z tohodle pohledu pěkně naběhl na vidle.

 20. [24]: počkej, já myslím, že o zeleni tam nebyla řeč, jen říkali, že "jsme si zničili vlastní planetu" což už dnes není daleko od pravdy, přičemž zeleně máme ještě dost:)

 21. [25]: Jake rikal te Matce, at se podiva do hlavy Ripleyove, ze na Zemi uz neni zadna zelen. A kde je receno, ze není zelen, je znicena planeta? Tohle budou tvrdit nejaci future greenpeace, ale ta generace co tam zije uz vlastne nic jineho znat nebude. Pravdepodobne to bude planeta, na ktere vladne technika a ta hornina na Pandore bude pro vyrobu a provoz techniky necim ve stylu kamene mudrcu a proto bude cena te horniny tak vysoka. A zas na druhou stranu, kde je receno, ze kdyz lze kyslik vyrabet bez rostlin, tak planeta nebude znicena? Jiste, ono to souvisi vsechno se vsim, ale jak rikam, pro nas je planeta bez zelene synonimem planety znicene a mrtve, ale za sto let to bude uricte zas uplne jinak.. Zas ale kdyby byla ta Zeme uplne znicena, odkud by treba ten Jake priletel (letel tusim 6 let?) a kam by se pak vracela ta armada?
  A Kouli jsem nevidela, takze neposoudim. Ale je to sranda resit tyhle věci, to jo 😀

 22. [27]: Jistě, samozřejmě, může to být pravda, jen jsem chtěl říci, že to Cameron mohl trochu více upřesnit, třeba na začátku ukázat, jak vlastně ta Země v tom roce 2100 vypadá (trochu víc určitě), hned bych pak lépe pochopil, jestli ten (pro někoho) zlý vojáček chtěl zpustošit Pandoru kvůli těm 20 miliónům za kousek horniny (a ukázat "mi lidé jsme hajzlíci") nebo kvůli tomu, aby pomocí té horniny třeba zachránit Zemi a stát se hrdinou.

  [28]: Přesně tak, nemusí, ale může:)

 23. [29]: chm, no ja si teda nedokazu moc dobre predstavit jak by takova hornina dokazala zachranit Zemi, a uz vubec si nedokazu predstavit, ze by takovy maly skrcek, ktery to vedl, chtel byt hrdinou 😀 ale mas pravdu no, o te Zemi v dalsim stoleti tam toho moc neni, ale treba je to ucel 😉

  Nemusi, ale muze, ale tohle si clovek dokaze vydedukovat i podle toho, kdo to rika.. kdyz to bude rikat nejaky zeleny mozek, bude jasne, ze ta planeta neni de facto znicena v tom pravem slova smyslu:D

 24. [30]: Spíš to byla nutnost. Film už je sám o sobě dost dlouhý a oželit některé zbytečné boje nebo dojemné scény je přeci pitomost, když na tom samozřejmě stojí skoro celý film. Právě z tohoto důvodu mě zajímá vývoj herního průmyslu, protože v tomto odvětví si programátoři mohou dovolit daleko více možností, než u filmu. A ve 3D už se dá hrát taky.

  Přesně tak, to už je úhel pohledu a ústí to v nekonečné spory. "Zelení" vs. "zlí":D

 25. já si taky myslim, že se na zemi normálně bydlelo a ta hornina byla prostě drahá ruda, a proto ji chtěli těžit. myslím že tam říkali "že se vrátí na svou umírající planetu" nikoli mrtvou… samozřejmě umírající ve srovnání s planetou Pandora. Jen ekologickej apel, myslím:)
  A jak už tu zaznělo, Pandora byla jako velká biomorfní síť – propojovali se se zvířaty, se stromy, jakoby tam píchali UBSčka – u nich to propojení s přírodou nebylo jen duchovní, ale fyzické. Zničit strom duší by bylo jako vyhodit hlavní počítač, proto si ho vojáci vzali na mušku – vždycky si vyberou nejslabší místo nepřítele, a proto ho modráci tolik bránili.

 26. Přesně, jak píšeš. Že by ten příběh byl nějakej výjimečnej, to ne. Ale já jsem ten film strašně prožívala a pak mi bylo divný, že lidi kolem nejsou modří.. Znám lepší filmy, ale tenhle je fakt dost dobrej… Akorát si myslím, že asi jen v kině, v telce by mě tak nebral.

 27. Tak jsem to zkoukla 🙂 a krásné… viděla jsem ho sice jen na netu ale i tak mě děj naprosto pohltil. Pochopitelně že ve 3D efektu to musí být ještě působivější. Inu co dodat… střet dvou kultur byl vždycky problém a za vším stojí lidská chamtivost a nenažranost. Chvílema jsem litovala toho, že nemůžu být sama modráskem. Pořád jsem lehce mimo a zasněná. A o tom to je 🙂 jinak mě osobně by planeta naprosto holá bez rostlinstva připadala zničená. Není to jen o kyslíku, je to i o ovoci, zelenině, je to o růžích i naprosto obyčejných pampeliškách. Beru že s každou generací něco přichází a něco odchází, ale vykatovat něco tak přirozeného a pro život nepostradatelného jako jsou rostliny.. Na to už ani nemám slov.

 28. Avatar je opravdu přelomová věc…
  Děj pokulhává…ale jak jsi správně napsala…to není o ději…ale je to o zpracování,…o grafice a dojmech…
  Nádherný, procítěný a úžasně zpracovaný film, který mě prostě…dostal…
  A pravda…v kině je to něco jiného a na televizy nebo na počítači sito rozhodně tolik nevychutnáš, jako v tom kině :-).
  Nejvíc mě dostal fakt, že jsem po 15 minutách přestala rozeznávat herce opravdové a herce "modrásky".
  A řeknu ti, že…to spojení, které navazují se zvířaty a Stromem duší…to je…něco, co mi jsme už dávno zapomnělo..ponořit se do svého nitra a napojit svoji energii, svoji duši na další živé bytosti, kteří mají stejný nárok na život, jako my…

 29. já jsem nikdy ve sledování filmů nešla s dobou  a vždycky jsem dala spíš na negativní ohlasy. Ale pak se nějakým zázrakem stalo, že jsem film viděla třeba půl roku poté, co vpadl do kin, kdy jeho sláva už nebyla tak aktuální a film mě fakticky zaujal. A tak to bylo i s tím Avatarem. Přiznám se, že po něm jsem nemohla docela dlouho v noci spát a musela jsem přemýšlet o zlu a dobru….

 30. Tento blogísek je fakt COOL nedávno jsem založila blog o tomto filmu bohužel se teprve rozjíždíme takže toho tam moc nemáme ,ale co jsem chtěla říct že mě ten film uchvátil na tolik svou krásou že jsem chtěla být součástí Pandory a mít s váho avatára ale pak mi došlo že tohle je jen vymyšlený příběh a můžu se rozloučit s něčím tak krásným jako jsou Na'vi a fauna … no níce méně se mi film líbil a mám ho i stažený v PC ale byla jsem i na 3D verzi a to byl mazec všem co tento filme neviděli(což pochybuji viděl ho snad každý až na výjimky) tak si ho pusťte a nechte se vtáhnou do říše kterou by jste si stěží dokázali představit!!! ;o)
  PS – Máš moc pěkný blog no dám ti hlas v do soutěže blog roku 2012 – 100% si to zasloužíš myslím to aby jsi vyhrála…* :))
  S pozdravem 2AdminS-2SisterS blogu AVATAR!!! 🙂

  *Přeji hezké prázdniny hodně vydařených článečků, a ať se ti co nejvíce daří adminka Eywa(Blog: AVATAR)!!! :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.