Magie na internetu a další rady pro začátečníky

Občas se mi stane, že mi v mailu přistane od někoho z vás odkaz na magický článek s dotazem „hele, Lúmennko, je to pravda, co se tam píše?“. Bohužel pro vás všechny musím většinou konstatovat, že není. A proto jsem stvořila takový „manuál“ pro všechny laiky, co chtějí nalézt na internetu nějaké informace o magii a bojí se, že natrefí na nesprávné zdroje.

Předně je důležité říct, že hledat magii na internetu je hrozná pitomost. Chcete-li se opravdu dobře něco naučit, kupujte si knížky, knížky a zase knížky. Nebudu vám nic doporučovat, každému sedí jiná literatura – někdo zbožňuje hermetické teorie, jinému k srdci přirostlo new age a pak jsou lidi, co čtou všechno a na základě toho si tvoří své vlastní teorie. Chcete-li si vybrat opravdu dobrou knížku pro sebe, kašlete na doporučení a běžte do esoterického knihkupectví a projděte si regály. Ta správná knížka, kterou si právě v tuto chvíli máte přečíst vám sama „skočí“ do ruky – mám to vyzkoušené a opravdu to funguje.
Ovšem ne každý má dost peněz na kvanta literatury a co si budem povídat, jedna či dvě knížky z vás zdatného „magiče“ neudělají, takže prasátko budete mít vysypané dřív, než bys řekl „mág“ a vědomostí stále nebude dost. Jako správná volba se vám tedy zdá internet – kvanta informací a to vše zcela zdarma.
Jistě, na internetu je informací nepřeberně, ale jak se říká, že v záplavě slov se ztratí myšlenka, tak stejně se v záplavě nesmyslů ztratí hodnotné informace. A tak musíme filtrovat a proklikávat se a narazíme na problém: jste-li úplní laici a o magii a mysticismu nevíte ani zbla, těžko poznáte, kdo vám věší bulíky na nos a kdo opravdu ví, o čem mluví. Proto zde nabízím pár základních bodů, jak poznáte stránky, na kterých získáte dobré informace od těch, kde si akorát můžete ublížit (to v tom horším) nebo se nenaučíte vůbec nic (to v tom lepším případě):
věk autora – nechci teď shazovat lidi, kteříá se zabývají magií už hodně mladí, ale obecně platí, je-li majiteli stránek (a tohle většinou bude blog) méně než patnáct let, buďte hodně obezřetní.
další obsah stránek – blogy, kde najdete kromě rubriky magie i rubriky satanismus, sebepoškozování, ghotic nebo Cradle of Filth rovnou zavírejte. U internetových stránek dávejte pozor hlavně na náboženské řeči, může klidně jít o sektu.
kopírované články – má-li někdo na webu zkopírované články o magii, nečtěte to a zavřete to. Takový člověk si k praxi ani k teorii patrně ani nečichl a jenom chce být zajímavý. Pokud se vám články zdály zajímavé, zkuste najít původní zdroj, ať se autora případně můžete doptat na podrobnosti.
bláboly – i úplný laik snadno pozná, když někdo píše blbosti, takže když čtete o tom, jak někdo běžně krotí upíry, vyvolává a zotročuje démony nebo vyléčil rakovinu jediným dotekem, dejte od takových stránek ruce pryč. Jinou mystifikaci poznat nemusíte, takže zde jsou nejčastější případy:
Lidé často rozdělují magii, je to podobný koníček, jako třídit zvířata podle druhů. Kašlete na to, magie je jen jedna, dle účelu použití snad můžeme říct černá (destruktivní) a bílá (konstruktivní), ale jakmile se dočtete o modré, zelené, červené, fialové nebo stříbrné (ano, všechny tyhle barvy už jsem měla tu čest někde vidět ve spojení s magií) magii, mávněte rukou a jděte o dům dál.
Zaklínadla rovnou přeskočte, jsou k ničemu. Můžete si odříkávat básničku „láska ke mě přijde, všechno se mi zdaří“, ale pokud do toho nedáte dost silnou myšlenku, můžete si odříkávat Erbenovu Polednici a vyjde to na stejno. Zaklínadla jsou jen berlička pro lidi, co potřebují mluvit nahlas, když tvoří myšlenku, ale sama o sobě jsou zbytečná.
Podobné je to s rituály, zapálení svíček, rozházení kamínků, pálení tyčinek apod. za vás nic neudělá, pokud v tom není myšlenka. Rituál vám může akorát pomoci se zkoncentrovat a vytvořit onu myšlenku, jinak je to zase jen divadlo. Obecně na čím složitější rituál někde narazíte, tím větší je to blbost, magie je sama o sobě strašně jednoduchá a křižovatky, mandragoru, moč oběšence a úplňkovou noc vážně k ničemu nepotřebuje.
Tak teď už víte co nedělat a teď se mrknem na to, co dělat, abyste poznali opravdu dobré stránky:
hodně se ptejte – je-li vám autor stránek schopen odpovědět na vaše dotazy, znamená to, že něco ví a do takového webu se s klidem začtěte. Pozor na všeználky, arogantní lidi a hlupáky, co nerozumí tomu, co píšou – těm se radši vyhněte, stejně jako jejich webům.
dejte na intuici – máte-li ze stránek dobrý pocit a tak nějak vnitřně víte, že to co čtete je pravda, je všechno v nejlepším pořádku. Jen pozor, ať to cítíte vážně vnitřně a upřímně, ne že si budete honit ego, protože jste našli něco, co jste třeba už někde četli a jé, ona je to pravda, jsem dobrej. Soustřeďte se na první pocit.
najděte si „učitele“ – může to být někdo z internetu, komu věříte (viz předcházející bod) nebo klidně kamarád, spolužák, zabývající se magií, občas své děti vedou i duchovně založení rodiče. S takovým člověkem konzultujte nové poznatky, ptejte se ho na rady ohledně cvičení magie apod. když si nebudete jistí, jestli zdroj, který používáte je správný, zeptejte se právě takového zkušenějšího člověka.
A na úplný závěr – jaké informace o magii hledat a jakou praxi dělat:
Kašlete na všechno, co je příliš složité – buď je to „divadýlko pro neználky“ nebo vysoká magie, na kterou nestačíte. Začněte naopak od začátku – cvičte hlavně vizualizace, představivost, meditace, čištění čaker a další očistné techniky, duchovní ochranu, uvolňovací cvičení, základy práce s energií a samozřejmě čtěte i nějakou tu teorii o tom, co vás zajímá.
Neklaďte si příliš vysoké cíle a moc toho neočekávejte, první úspěchy jsou malé a dřina občas větší než výsledek. Hlavní je být uvolnění, umět si hrát s představami a vnímat svět kolem sebe tak trochu „jinak“. Hodně štěstí na cestě;)

20 komentáře “Magie na internetu a další rady pro začátečníky

 1. Moudrá to slova….s těmi rádoby "okultistickými" teenagerskými blogy (pravda, i já jsem teen, ale žádný blog nemám) máš úplnou pravdu….zkopírovaná "moudra" (skoro) k ničemu a spousta jiných keců o krvi, metalu nebo "ehm ehm gothice"…..naneštěstí jim to ti "nezasvěcení" věří a popř. rozšiřují dále…jak smutné………útěchou je snad jen fakt, že existuje i pár inteligentnějších nebo lépe zasvěcených, kteří mají tu snahu napravit upadající úroveň magie na internetu….tímto bych ti chtěla tedy poděkovat za to, že jsi jednou z těch "zachránců"…….a souhlasím s tím, že myšlenka má velikou moc, jen ji musíš umět ovládat…..

 2. BRAVO!!! moje řeč :o) super článek :o)

  ještě bych chtěla "říct", že nezapomínejte na KNIHOVNY! Já vím, není v nich všechno, ale není na škodu tam zajít a pokud je vaše paní knihovnice ta pravá, tak vám určitě poradí a řekne, že knihu, kterou zrovna nemají ve fondu, vám mohou zajistit tzv. "na dálku" existuje totiž služba MVS. Je to Meziknihovní výpůční služba. Takže se milá paní knihovnice koukne, ve které nejbližší knihovně mají vámi vybranou knihu a zašle jim požadavek. Pokud máte štěstí, tak za pár dnů je kniha u vás. Bohužel to není zadarmo, ale za určitý poplatek. Zeptejte se na jak dlouho si ji můžete půjčit a určitě vám ta doba stačí na opsání nebo oskenování textu :o) Myslím, že to je dobrá varianta pro chudší mágy :o) Už jsem tuhle variantu využila :o) Takže mám pohled z jedné i druhé strany (knihovnice/čtenář) :o)

 3. Děkuji za dobré rady , avšak s tvými názory někdy nesouhlasím…Máš sice pravdu , že tyto "teen" blogy mají většinou jen povrchní nebo dokonce i podezřelé obsahy , ale nemusí tomu tak býti vždy…To , že je na nějákých stránkách rubrika s metalem a hned pod tím rubrika o magii , nemusí hned znamenat , že autor daných stránek chce být jen "in" , že má nepravdivé zdroje či , že si myslí , že to k sobě patří (metal a magie).Jako příklad si vezmu tebe.XDVždyť ty máš také na blogu spoustu dark art obrázků , metalové hudby , gothic atd…A přesto já osobně považuji tvé články o magii , mystice atd. za velmi moudré a pravdivé…Je vidět , že jsi všechny informace , které zde zveřejňuješ velmi dlouho scháněla a že sis určitě musela být na sto procent jistá o jejich pravdivosti!A myslím si , že nezáleží na tom , jestli posloucháš metal nebo něco jiného.Záleží na tom jestli máš v duši světlo , Boha , víru , dobro a lásku.A i mezi metalisty (kromě těch , co poslouchají "satanistické balady" XD) je mnoho lidí s čistou duší!
  Málem jsem zapomněla říci , že se právě chystám napsat (než to napíšu , tak to bude chvíli trvat) na své stránky článek o drahých kamenech a o léčení s jejich pomocí….Tak doufám , že se pak někdy stavíš a opravíš mi případné nedokonalosti na mém článku…
  PS:Promiň za mou drzou reklamu…:D

 4. Tímto chci také poděkovat za tvoji trpělivost se mnou. Neboj se, od jisté doby už se pravdivé internetové stránky o magii vynechávám a radši si něco půjčím od kamarádky, anebo zkusím knihovnu, anebo tebe…:-)

 5. Dobrej článek.:-) Ještě bych dodala k těm knížkám, že člověk se kolikrát musí probrat kvanty naprostého braku (co si budeme povídat – zabírá 90% toho, co se vyskytuje na pultech), než je schopen rozpoznat tu pravou perlu. Moc nevěřím tomu, že ta pravá kniha sama od sebe skočí nováčkovi do ruky. A hlavně – třeba by mu v tu chvíli byla úplně k ničemu. Je zkrátka nutné přemýšlet, hledat a pochybovat. Vždycky si zachovávat určitý odstup a nehltat hned každé slovo. Ačkoli rozumím tomu, že pro mladého nadšence, který drží v rukou svou první "magickou knihu", to bývá poměrně obtížné.
  A jak už bylo řečeno – určitě bych nepodceňovala knihovny.

 6. psicho666: kdybys četla pozorně, všimneš si, že o metalu a magii tam není ani slovo;) je tam – sebepoškozování, ghotic (ne gothic, ale gHotic) a satanismus, což je klasický profil "dááárk ívl" blogísků;) Jinak máš pravdu, že i metloši i mladí lidé můžou mít na webu hodnotné informace o magii:) Ale jakmile uvidíš něco supr dárk ívl, tak radši zdrhej;)

 7. Jusa: právěže skočí:) Nevím čím to, ale vždycky když jsem byla v obchodě s knížkama a hledala něco o magii, zrak mi padl na něco, co bylo přesně ono, to co jsem chtěla (a potřebovala) číst:) Nevím jak u jiných lidí, ale u mě je to spolehlivé doteď. A děkuju Roveně za připomínku s knihovnami, bohužel zrovna v té naší je úplné prd:(

 8. Lúmenn: No, pokud jsi byla schopna ve svých naprostých začátcích pobrat věci, které i nyní považuješ za to pravé a pravdivé, tak to klobouk dolů.:-) Já jen chtěla říct to, že braková literatura zpravidla bývá pro začátečníka poměrně dobře srozumitelná a řada lidí začíná právě na ní. Což vůbec není na škodu – může totiž vytvářet určitý odrazový můstek a hlavně díky ní pak člověk snáze rozpozná tu skutečnou kvalitu. Smaozřejmě jsou i tací, kteří zůstanou na této úrovni a vyhovuje jim to. To už je však záležitost osobního potenciálu..  

 9. [8]: já vím, na knížky občas nejsou penízky a bohužel čtenáři více čtou "růžové románky" takže ty se nakupují nejvíc. Ale zkus službu MVS. Ke mně tehdy přicestovala kniha až z Ústí … a to bydlím v Havu (Havířově)

  [6]: opravdu skočí :o) taky mám takovou zkušenost a není jen jedna. Potřebovala jsem si počíst o jednom tématu a … knížka se zjevila :o) samozřejmě ne jen tak z ničeho nic, že jsem do té knihovny zašla…ale byla tam

 10. Ještě mě napadá, že je taky poměrně důležitý, v kolika letech se člověk začne těmito věcmi zabývat. Protože je pravda, že ve 20 zaujímá člověk mnohem kritičtější stanovisko než ve 13. To ještě k těm knížkám.

 11. Psicho666: jasně, ale cof v kombinaci s těma ostatníma věcma:) upřímně řečeno nevědět o koho jde, tak na tvých stránkách nebudu o magii číst nic, zapadáš do klasciké šablony dárk ívl blogů (tím neříkám, že jím jsi, ale první dojem je svině:) )

 12. Zajímavý a pěkně napsaný článek….
  Já internet k "takovýmto věcem" nepoužívám, knihy jsou můj život, část bytí, takže já čtu knihy…
  Teď se mi dostala do rukou kniha o magii, kterou popisuje "nezasvěcený", aneb sebral jsem informace z internetu a tak vám to tady nějak popíšu. Je to dosti zajímavé čtení…není mi více než 15, ale s magií a jednou zvláštní odvětví převážně, mám už docela, dobré zkušenosti, takže když tam potom čtu, ty "krásné věci", směju se, až padám ze židlí… 😀

 13. a teď jsem si vzpomněla, že já jednou taky psala o zelené magii. Věnuju se totiž bylinkám a na netu jsem našla, že je to zelená magie (vše je vysvětleno v článku co jsem napsala)…Taky magii nerozděluji. Magie je jen jedna :o)

 14. Nemůžu jinak než souhlasit… při magii je důležitá víra v sebe sama. Takže i když si budu strašit o půlnoci na hřbitově může mi to bejt vlastně naprd 😀 hodně se řídím intuicí a vlastními nápady. Tak snad na to nedoplatím 🙂

 15. Zdravím. Máte zájem se sjednotit jako studenti magie? Nejedná se o nějakou výuku jako z filmu ale o výuku opřenou o jádro myšlenek předního mága Františka Bardona. Pokud máte zájem budu rád a je to samozřejmě všechno zdarma. Nic po vás nechci. Jenom aby studenti magie byli sjednocení i do budoucna. Předem děkuju.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.