Další rozhovor s Mamutem

Sláva už konečně pomalu odeznívá, lidé se přestávají chtít za každou cenu fotit amůj nebohý barbar má konečně trochu klid. Přesto ještě musel poskytnout jeden rozhovor – kamarádce, která studuje žurnalistiku.
Co Mamutovi dala superstar, jaké jsou jeho názory na celý svět a jak si vlastně žijeme teď spolu, to všechno se dozvíte v rozhovoru na webu Masarykovy univerzity v online magazínu Stisk – konkrétně zde. Jako bonus se můžete i podívat na video – a zpívat a hrát se v něm kupodivu nebude:)

39 komentáře “Další rozhovor s Mamutem

 1. Skvělý rozhovor, bavil mě 🙂 Mamuťák umí člověka rozsekat i přes písmenka. 😀

  Lum, on označuje tvoje obědy za mrtvoly? Nebere ti to chuť k jídlu?

 2. No ano, dělat ze sebe pseudoumělce, vysedávat na zemi, pít krabičáky a pobírat sociální dávky – takový luxus by si jistě rádo dovolilo víc lidí, žel většina lidí musí živit své rodiny (nebo si je chce pořídít) a k tomu všemu musí život ještě tyto osoby, které si bůviproč o sobě myslí, že jsou zajímavé :))
  Ano, v tom, že tenhle systém je hodně špatný, se určitě shodnem :))

 3. [3]: ani ne, už jsem si zvykla:)

  [4]: inu někdo je pseudoumělec, někdo dře u pásu, každý si život zařídí po svém:) Akorát ti u pásu živí politiky a jejich milionové krádeže, zatímco Mamut živí svou hudbou jen sám sebe:) A těch patnáct stovek co mu každý měsíc pošle "pracující lid" stejně sám sobě zaplatí na dphačku:) Víc se usmívej a možná i víc pij ten krabičák a svět ti hned bude připadat jako lepší místo:)

 4. [4]: A to, že na daních platíš spousty služeb, které jsou ti k prdu a které naopak dělají proti tobě, ti nevadí?
  Platíš si policajty, kteří tě buzerují a okrádají a když za nimi dojdeš, že tě otec zmlátil, tak tě pošlou domů, že když jsi na živu, tak neví, co po nich chceš… nějaký mamut s pár korunama v kapse mě osobně fakt netrápí, když nás už dávno na všem okradli politici, ekonomika je v řiti a veškerá výroba zrovna tak… jestli je nás o pár tisíc pracujících víc, nebo míň, na tom už stejně nesejde, systém končí. Ale máš pravdu, chtít být nezávislý  a pobírat dávky je velmi legrační, protože když nemáš prachy, nekoupíš si ten pozemek, díky kterému bys třeba nezávislá někdy být mohla…. takže je to zase o penězích 🙂

 5. [5]: ne, díky, díky tomu, že mám pořádnou práci za dobré peníze, za což můžou moje schopnosti a inteligence, si mohu dopřát kvalitní víno a nemusím se trávit krabičákama (a také se dokážu zasmát, aniž bych ten pochybný krabičák měla v krvi) :))

  [6]: víš, promiň, ale vzhledem k tomu, že pokud je mi známo, máš ukončenou akorát základní školu, pochybuju že víš cokoli o tom, jak funguje ekonomika (pokud nepočítáme nejrůznější konspirační teorie).
  Ano, samozřejmě mi vadí, že platím na daních kdeco, když z toho pak mám minimální odběr, ovšem tak krizovitě bych to zase neviděla, hlásat o tom, jak je to tady všechno špatný umí každý druhý, takže tomu, cos napsala, se mohu akorát vysmát. Je jedno, jestli z mých daní jdou peníze na neschopné politiky, nebo na neschopné "umělce", obojí mi vadí stejně. Akorát, že ten váš slavný Mamut si hraje na něco, k čemu má opravdu daleko, politik si nehraje na nějakého spasitele ;))

 6. [7]: a mamut si snad na něho hraje?:D Mamut se svou hudbou uživí bez problémů a krabičák jsem nepila ani nepamatuju, proč taky, když si můžu dovolit to, na co mám chuť:) Mamut holt hraje svoji hudbu, se kterou se proslavil a tady asi někdo závidí, že chodí od rána do večera do práce a není slavnej, což?:) A jak jsem řekla – z tvých daní to nejde, těch pár mizernejch korun, co Mamut dostane, si zaplatí na dph a spotřebce ze svýho:)

 7. Lúmenn poslechl jsem si na bandzone.cz všechno od Barbar Punku a poslouchá se to opravdu dobře :-). Závidím ti že máš doma takového úmělce! Já i když bych si to moc přál tak hádám že moje přítelka žádná Simone Simons nikdy nebude 😀

 8. [8]: Nepřípada ti reakce typu "aha, někdo ho kritizuje, tak mu určitě závidí" poněkud pubertální? Ne, žeby Ti do toho něco bylo, ale v mém oboru (mám vystudovaná práva, ačkoli teď se zaměřuju hlavně na svéru sociologie), jsem už něco málo dokázala (ačkoli sebekriticky dokážu uznat, že jiní lidé kolem mě toho dokázali mnohem víc, ale taky jsem poměrně mladá a vychovávám malého syna a ten vyžaduje většinu mé pozornosti :)), nechodím každý den do práce, můžu pracovat z domova, chodím "do terénu" podle toho kdy a kde je mě třeba. Cestuju občas i mimo ČR, takže můj život je obohacen různými kulturami. Mám rozhled, proto také vím o hudbě hodně (a ano, jako mladší jsem poslouchala i punk) a to co děla Mamut se dá za hudbu považovat pouze v případě, žebychom definovali jako hudbu vše, co se hraje na nástroje :))
  Jde mi o princip. To, že my pracující živíme tyto povaleče. Když se tak dobře tou hudbou uživí, přoc tu sociálku bere? Když mu tak vadí ten systém, proč bere ty peníze, když jak říkáš, je to taková směšná cástka a de facto by si ji mohl vydělat sám? Proč si nezaplatí zdravotní ze svého, když je tak úspěšný umělec? Já na to odpověd dobře znám (právě i díky mému oboru), koukám ale že Tobě buď uniká, nebo si ji nechceš připustit :))

 9. Lúm, fakt. Argumentace "kritizuješ, tak závidíš" je hodná třináctileté majitelky růžového blogísku, kterou si někdo dovolí upozornit, že barvy na jejím nejúžasňoučkém výtvoru div člověku nevypálí sítnici.

  Imho kdo nesouhlasí se systémem, prosím, ale pak ať si z něj ale ani nebere. Systém není imaginární veličina produkující nebo požírající peníze v závislosti na konstelaci hvězd. Někdo, naprosto konkrétní někdo, to musí zaplatit. Takhle by mohl chtít natáhnout ruku každý. A potom to zaplatí kdo? Jo, politik vyhazující peníze za zbytečnosti mi vadí zcela stejně. I když by se dalo říct, něco ve smyslu, vybav se příslušnou dávkou morální otrlosti a běž vyhazovat taky, kdo ti brání. A po nás potopa, nazdar, nezajímá mě, co se stane dál, jestli se to zhroutí, protože nebude komu donekonečna tahat z kapes. No nebrání mi nikdo, takže ok, asi mi nezbude než se smířit s tím, že se prostě najdou jedinci se silnějším žaludkem, než mám já, kteří se toho chopí.

  V dnešní společnosti jsou potřeba peníze. Možná je to blbý a možná výměnou za to, že taky něco musíme, dostáváme dost velkou svobodu. Alespoň já jsem celkem ráda, že žiju ve vyspělé civilizaci. Debata na téma "lesní palouček je ti k dispozici, když se ti to nelíbí" už tu proběhla. Komu v rámci ochrany před zlovolným materialistickým světem nedělá problémy zříci se teplé vody, prosím.

  A není teda lepší zatnout zpočátku zuby, vydělat a pak si žít po svém? Než strávit čas akorát naříkáním, jak je všechno špatně? Lepší to samo od sebe imho nebude. Když se nepokusím udělat něco se svým životem, těžko čekat na nějaký zázrak, který plošně změní všechno. Navíc imho: Civilizace=systém a nikdy prostě ne dokonalý systém.

  Jo a asi žiju v nějakém jiném vesmíru, ale znám nemálo lidí, které jejich práce baví a naplňuje. Nikomu samozřejmě nemůžu nutit, aby si ráčil nevyskakovat a podřídil se (i když výše zmínění poměrně spokojení rozhodně nejsou tupé ovce v omezeném zajetí konzumu), ba naopak. Každý nechť si zařídí život po svém. Ale jak už jsem řekla, tak se alespoň pokusit to zařídit, skutečně něco udělat. A méně o tom povídat.

  (Jestli je to jinak a někdo si dá tu práci a vymyslí protiargumenty, ráda si je přečtu. Reaguju pouze na ten rozhovor, ve kterém je teda řečeno poměrně jasně to, co je řečeno.)

 10. Já souhlasím jak s Mamutem (a jeho sympatizanty) tak s Aailyyn. Na jednu stranu mi taky přijde horší platit z daní nenasytné politiky u jejich koryt, beztak nás jen okrádají a sami si žijou ve vatě. Takže platit na jednoho Mamuta mi už tak hrozné nepřijde. Sama mám několik kamarádů, kteří žijí podobným stylem jako on a i když je běžná společnost označuje za nemakačenka a socky, tak zrovna tohle jsou kamarádi se kterými můžu pokecat o všem, jsou přirozeně inteligentní i bez škol (o literaturu, historii, filozofii atd.se snad může člověk zajímat i bez univerzity) a  jejich bohémský styl života neodsuzuju.
  Na druhou stranu s Aailyyn naprosto souhlasím v této větě: "A není teda lepší zatnout zpočátku zuby, vydělat a pak si žít po svém?" Můj přítel se taky snaží žít nezávisle na systému, má vlastní chatu (tedy nemusí platit nájem), fotovoltaické panely (takže nemusí platit elektřinu a vodu), zahradu na které hodláme časem pěstovat vlastní věci a chceme si pořídit i slepičky na domácí vajíčka. Jenže i ty panely, i chata (popř.její stavba), i slepice i auto na solární pohon, které bychom taky chtěli, něco stojí. Takže můj sen je mít práci, která mě bude bavit, abych si mohla dovolit být nezávislá. Na začátku sice člověk investuje do bydlení/fotovoltaiky/slepic/whatever, ale pak se mu to všechno vrátí na vlastní elektřině, vejcích, zelenině apod.
  Pokud je Mamutovou láskou hudba tak mu přeji, aby se jí dokázal pohodlně uživit, ale pokud to zatím nesype tak nečekat a zkusit něco jiného, co ho bude bavit a čím by si mohl přivydělat.
  Good luck, fandím vám 😉

 11. Jezisi a co ta kultura projevu??? Ja myslela, ze Mamut je strasne sporadany barbar a ne vulgarni ubozak 😀 😀 No comment a stejne tak No comment veskere autorciny reakce na komentare typu – zavidis Mamutovi, ze je slavnej – no potes koste, tak jako on bych teda dopadnout fakt nechtela. Ale nu coz, jeho pubertalni stavy jej snad za nejaky cas prejdou a jisti, jak to v zivote chodi. Ono je strasne moderni nadavat na system, ale stejne s tim nic neudelas, pokud se teda nechces vratit na stromy – coz Mamut s Lumenn jiste chce 😀 😀
  No a jeste ke slecne autorce toho rozhovoru – ta, ze studuje zurnalistiku na MUNI???? OMG!!!!!

 12. [12]: Mně to teda vadí oboje. Konkrétní čísla se liší, ale princip je týž.

  Příteli poklona, že svůj nápad realizuje. Ono to určitě jde, pracovat a zároveň si splnit to, co chci. A práce může člověka bavit. (Nutí někdo někoho si stoupnout k pásu, když ví, že by ho to ubíjelo? Myslím, že ne.) To je takový nepřekonatelný problém si vybrat,kam se v životě vrtnu, co budu dělat, aby mě to zajistilo a nebylo mi to úplně odporný? Taky doufám, že si najdu práci, která mě bude bavit.

  Peníze nakonec nejsou potřeba jen k těm velkým plánům, že si musíte vytrpět něco, než si splníte kýžený sen, ale i k tomu, že jaksi nemusíme sbírat kořínky, ale jdeme do sámošky. RUBI to nade mnou napsala trefně. Buď civilizace a tím pádem systém a pravidla a něco za něco, dáš a dostaneš anebo se vrátíme zpátky na větve a můžeme se klidně na potkání mlátit kyjem do hlavy.

  Marieke tu navíc prezentovala živý důkaz, že když se chce, tak to jde. Dá se něco skutečně udělat, než jen nadávat. (Taky máte pocit, že se mudrování nad tím, jak je všechno špatně, leč bez konstruktivních řešení, přesunuly z hostinců na internet?)

 13. [10]: je pubertální, ale musela jsem si rejpnout:) Gratuluji ke skvělému životu, máš to skvěle zařízené, určitě se ti žije dobře:) A to je fajn:) Proč bere dávky se Mamuta musíte zeptat sami, já nejsem jeho prostředníkem a rozhodně taky nějak moc tohle neschvaluji, ale jeho argumenty chápu a respektuju – kupodivu jsou rozumné.

  Jinak pro všechny – Mamut není ten typ, co by si furt stěžoval jak je systém špatný a nic nedělal. Pracoval jako dobrovolník v několika neziskovkách, dělali jsme undergroundovou čajovnu bez komerčních vztahů, má kapelu s texty a názory, která rozdává levně radost všem a pracujeme na tom, vydělat peníze a odjebat se odsud tak, jako to dnes dělá marieke přítel – tohle je náš cíl. A proto aby se nám splnil co nejdřív je třeba mít co nejmenší náklady na život a hodně toho ušetřit bokem, takže každá koruna od tohodle státu se hodí.
  Mamut má hodně názorů jako děcko, vidí svět černobíle atd. atd., ale v mnoha věcech má taky pravdu a snaží se tu svoji pravdu zrealizovat v životě. Místo toho, abyste se tady vztekali a zesměšňovali jej, nám to radši přejte a podporujte nás, to potřebujeme nejvíc:)

 14. [15]: Ano, zařídila, jelikož jsem neseděla na zadku, nenadávala na systém a hlavně jsem si nemyslela, že něco změním hraním špatné hudby nebo psaním na blog :))
  Podporovat Vás? To, kolik lidí Ti to tady žere (a kolik lidí to nejspíš žere Tvému příteli), je pro mě osobně dost vyčerpujícím vysvětlením, proč je ten systém tak špatný, je jaký je ;))

 15. [16]: No, Mamutovu tvorbu neznám, úroveň bych do toho netahala. SuperStar byl spíš recesistický počin, jak jsem pochopila a pokud bere muziku vážně a uživí ho, tzn. bude existovat určitá množina lidí, co to ocení, tak ať si je to jaké chce. Do vkusu nikomu mluvit nelze. Dneska jsem potkala billboard na Michala Davida, ze kterého se mně osobně ježí všechny chlupy, ale když se najdou lidi ochotní ty peníze za lístek nebo za cédéčko dát, tak o co jde? Pořád musí existovat nějaká cílovka, která to koupí. Ani nemám problém s tím, kolik to stojí. Respektuju náklady na ten mně předložený produkt, respektuju, že ten, kdo se na něm podílel, chce taky něco vydělat. Mám volbu, můžu koupit anebo nekoupit. Když chce něco změnit hudbou, ať si tak činí.

  [15]: Nerozumím logice uvažování, že ušetřím, pokud vytáhnu penízky ze státu. Stát je kdo nebo co? Stát není něco, co člověka odrbe, tak je zapotřebí být nemlich tak drzý a odrbat jeho. Stát někdo tvoří (někdo=pracující, produktivní obyvatelstvo). Vyvstalo tu něco ve smyslu, že je samozřejmé si vzít, urvat si co nejvíc a pak ještě svého chlebodárce pomluvit.

  Ozvali se ti, kteří stejně jako Mamut, mají taky nějaký sen a plní si ho. Sami, svými silami. A když mohou oni, proč ne Mamut? Je mladý, zdravý a schopný. Svoboda=peníze. Není to možná ideální, ale nenaděláš nic, smiřme se s tím. Nadáváním nic nezmůžeme, vyděláním si peněz ano.

  Ale ano, určitě to nefunguje tak, že se starám o sebe a kašlu na ostatní. A poraď si, jak umíš. Vsadím se, že na čajovnu by mnozí přispět neváhali. Ale pochopitelně se mnoho lidí bouří za předpokladu, že ten, kdo potřebuje, to podává stylem "prostě si to vezmu a nazdar" a pak ještě kritizuje.

  Z toho článku mi to vážně přijde jako velmi naivní pohled na svět, na fungování společnosti, na stát. S tím dítětem, máš, Lúmennko, při vší úctě, docela pravdu

 16. Milá Lum, určitě tady nechci kritizovat životní postoj Tvého Mamuta, protože jsme klíčema zvonili i za svobodu mamutů a že jsme tam kde jsme je bohužel naše chyba, ale opět si říkám jak dobrej blog jsi vytvořila, že Ti sem  chodí hodně inteligentních přemýšlivých lidí a je fakt zajímavý sledovat názorovou diskuzi

 17. [17]: Jak chceš diskutovat o ponechání práva na vlastní vkus v případě, kdy se jedná o absenci vkusu? :)) To je jako říkat, že každý má právo mít raději jablka nebo hrušky, když dotyčný jablka ani hrušky nikdy neochutnal. Sice je to milé a tolerantní, ale bezpředmětné :))

 18. [16]: milá slečno (paní?), doteď jsme debatovali, teď už je to jen o urážení. Nikdo tady na zadku nesedí a ačkoli Mamut nechodí do standardní práce, má tolik činností, na kterých maká, že u televize s pivem ho fakt nepotkáš:) A že se ti nelíbí muzika Barbar Punku? šmarjá pano, mě se nelíbí hudby, ale to neznamená, že její konzumenty označuji za lidi z absencí vkusu:) A proč jako nepodpořit, minimálně hezkým slověm či úsměvem, naši myšlenku odstěhovat se do domku blízko lesů, zařídit si nezávislost na dodavatelích elektřiny a pěstovat si maximum vlastních plodin? Je to něco špatného? Jsem naivní, že chci takhle žít? Nebo co dělám špatně? Že nadávám na systém…a kdo by nenadával? Nebo ty sis snad myslíš, že vše v našem státě funguje jak má? To asi těžko. Volím alternativní strany, tvořím alternativní projekty, snažím se z tohodle hnusu maximálně vymanit…co mám ještě dělat, abych ve tvých očích nebyla idiotem, co píše blogísek? A vlastně…záleží mi na tom?:) Jsem jaká jsem, miluju chlapa, který má názory dítěte, které ještě neprošlo životem, ale o sebe se postará a žije se nám dobře. Píšu na blog, kde se někdy raduju a někdy smutním. Někomu připadám blbá, někomu naivní, někdo mi to jak říkáš žere a má mě třeba i rád. Nemůžu se zavděčit všem:) Tobě velice děkuji za opačný názor a obohacení, ale pokud chceš vést debatu dále směrem urážek a shazování, pak prosím jdi debatovat jinam:)

 19. [20]: paní, paní :))
  No, nejspíš Ti na tom záleží opravdu hodně, "milá slečno", když jsi napsala takovýto rozhořčený komentář, který nedělá nic jiného, než že mě utvrzuje v mém názoru na Tebe 🙂
  Problem je v tom, a to jsem podotýkala už několikrát, že jsi tak silně přesvědčena o tom, že tím co děláš snad něco dokazuješ, vzhledem k tomu, jak často Tě tady návštěvníci poklepávají po ramenou se slovy "Jóó, Lúmennko, seš dobrá". Ale i tihle lidí jsou obyčejné konzumní ovce, akorát se schovávají za batikované oblečení a glády. Pak přijde občas někdo, kdo si o Tobě dokáže udělat obrázek během pár vteřin, vzhledem k tomu, že podobných lidí už potkal mraky a že jsi opravdu dost průhledná, a prostě Ti to "nežere". Na chvíli vydržíš si hrát na to, jak jsi strašně "nad věcí", ještě k tomu poněkud pateticky vyžaduješ pochvalu (na kterou sis už za tu dobu zvykla, takže úplně chápu, jak to musí být těžké). Nakonec stejně praskneš, pomyslíš si nejspíš, že jsi to tomu člověku takhle hezky nandala, ale stejně Ti něco škube v oku, viď?:)
  A o vkusu s Tebou budu diskutovat jen velice těžce, je mi opravdu líto :))

 20. [22]: Další fáze – tak a teď budu dělat, že jsem zase jakoby nad věcí, tak!
  :))
  Ano, můžeš si o sobě myslet, že jsi dobrá, koneckonců, to Ti přece nikdo zakázat nemůže (ego děla své), ale realita je většinou někde jinde ;))

 21. [23]: víš, co je na těhle debatách nejlepší? Že u nich lidi stráví kupu času, maj mozoly na prstech ze psaní sáhodlouhých odstavců a nakonec oba odejdou s tím, že mají pořád stejný názor a nic se nezměnilo, vesmír funguje dál a blogu.cz se zvýšil o pár kaček příjem z reklam:) Fascinující, že?:)

 22. [19]: Doteď jsem s tebou v podstatě souhlasila, co se názoru na Mamuta týče, alespoň co do informací, o který šlo v článku. Ale teď s tebou názor rozhodně nesdílím.

  A kdo rozhodne, že se jedná o absenci vkusu? Ty? Já? Někdo jiný, nějaký arbitr? Kdo na to má právo to říct? Nikdo si nekoupí cédéčko s programovým "tak a teď si budu schválně kazit vkus něčím příšerným". To už zavání, sorry, značnou netolerancí na téma JÁ mám pravdu a JÁ to vím nejlíp a JÁ jsem kompetentní rozhodovat a vy všichni, komu se nelíbí to, co mně, jste omezené nuly a póvl. (Ne, netvrdím, že jsi něco takového řekla, jen tak, zdá se mi, lze tvůj komentář vyložit. Což, pokud se mi to zdá mylně, nebráním se upravit si názor.)

  Jestli svoje světonázory chce Mamut vyjadřovat muzikou, ať. Jestli si to někdo, kdo s tím bude názorově souhlasit, koupí, ať. Jestli se to někomu líbí, ať. A že se to zjevně někomu líbí. Mamut něco dělá, někoho to asi nefalšovaně těší a je s to to přijmout, tak o co jde. Jestli to někomu připadá jako muzika špatná, taky dobře a ať to klidně i řekne.

  Víš, třeba hudbě rozumíš a máš pocit, že to formálně není dokonalé. Pak tě svým způsobem chápu. Ale já mám to samé s knihami. A nemůžu vřískat na ostatní, kteří si koupí toho Viewegha, ať to nečtou, že je to hrozný. Jim se to líbí, oni se nad tím odreagují, ta kniha jim něco dá (byť to nebude kdovíjaké duševní obohacení, ale i pár minut klidu a relax se počítá).

  Mně nepřipadají omezení lidi, kterým se líbí něco, co je podle mého názoru příšerné (který, zdůrazňuju, nikdo nikomu upřít ale nemůže), mně, při vší úctě, připadají omezení ti, kteří nedovedou nechat žít to, co jim subjektivně není po chuti a odsuzují ty, kteří si v tom něco najdou.

  Jo, třeba jsem milá a tolerantní, ale podalas to tak, jako by to bylo špatně, snad. Co komu přináší nějaké potěšení, tak ať si to provozuje. Komu jako kulturní zážitek života vyhovuje jít na Michala Davida, tak co. Můžeš říkat, že je omezený, protože nezná to nebo tamto (doplň si dle svého uvážení), ale jak jsi si tak jistá, že i kdyby to znal, obrátil by se "na tvou víru" a líbilo by se mu to?

  Dalo by se to vztáhnout nejen na hudbu, knihy, kulturu, ale klidně i na tu debatu dál, na Lúmenn a její blog. Ty si myslíš, že je příšerná, někdo si myslí, že je v pohodě. Nefalšovaně si to myslí a chodí sem prostě proto, že mu její blog vyhovuje. Přičemž se tu rozhodně nevyskytuje jen skvadra sluníčkových přikyvovačů, ale chodí sem lidi s mozkem, s názory, kteří se nebojí nesouhlasit a polemizovat. (Lúmenn čtu pravidelně už nějaký pátek, mám třeba podobný některý zájmy, ale neříkám, že bych si zařídila život do puntíku jako ona, to určitě nikoli a jak vidíš, dávám to najevo.) A pak vznikají celkem zajímavé debaty.

  Sdělit si názor, třeba i opačný, ve smyslu nesouhlasím, vidím to tak a tak, ok, dobrý. Nevím ale, jestli jsi jako výsledek diskuse čekala, že se ti Lúm poníženě omluví za to, co si myslí a Mamut začne produkovat jinou hudbu a poděkují ti, žes je přivedla na správnou cestu. Lúm tě štve, štvou tě lidi, kteří s ní v mnoha ohledech mohou souhlasit, Mamutova tvorba se ti nelíbí.

  Názor jsi projevila, to ti samozřejmě nemůže nikdo vzít a myslím, že je to dobře, že ses ozvala. Navzájem se na internetu plácat po zádech, jak jsme skvělí je samozřejmě fajn masáž ega, ale člověk by se měl vrátit taky na zem. Ale vždycky tu je a bude víc lidí, kteří s Lúm souhlasí nebo jsou jim její názory nějak blízké, protože ten, koho ta holka prostě štve asi sotva bude blog pravidelně vyhledávat, aby se mohl nad každým článkem rozčílit, co je to zase za kravinu.

  S tím, co dělá Mamut nesouhlasím, protože se to jaksi netýká jen jeho, ale jeho automatický předpoklad, že stát dá a stát je něco imaginárního, je trošku zjednodušený, ale jinak věřím tomu, že ti dva prostě dělají to, co považují za nejsprávnější, co jim vyhovuje nejvíc a jiní nebudou. A nadávat jim a snažit se je změnit je kontraproduktivní. V zásadě je mi navíc úplně jedno, že Lúmenn píše blog a Mamut provozuje muziku, nemusím to číst, poslouchat, vyhledávat, pokud nechci.

  Jde ti snad o nějakou pózu? Tak chodí v gládách (no a co, já v nich chodím taky, jsou úžasně pohodlný 😀 ) a píše o tom, že byla na koncertě, to neznamená, že nechodí nakupovat do Tesca. 🙂 Soudit z blogu a podpírat si tvrzení slovy "já tě díky tomu prokoukla" mi připadá ošemetný.

 23. [26]: No jej, to je sloh:)) Ale samozřejmě se pokusím ke všemu vyjádřit, jelikož disuze s Tebou mi příjde zajímavá. Ale jak to shrnout… chmm

  Vkus. To je věc, kterou většina Čechů postrádá. Postrádá také sebekritické myšlení, proto jim je také absence vkusu lhostejná. My se tady ale nebavíme o tom, co je dobrá a špatná hudba, ale o vkusu celkově. Líbí se mi jak to podává Ada z webu modnipeklo.cz. Ta v podstatě od ráno do večera kritizuje vkus Čechů, ať už se jedná o oblékání, jídlo, vaření, ruční práce ale i hudbu. Jak si představíš typického Čech? Ve starých ryflích, mastné vlasay, nejspíš poslouchá Iron Maidem a Kabáty a jeho oblíbené jídlo je vepřo-knedlo a k tomu pivo. Případně kečup. To, že metalová a tzv. česká hospodská hudba je, až na pár výjimek, prostě jednotvárná, neoriginální, bez nápadu, to, že gurmanství je druhem umění, že nejlepší pivo dělají Belgičané, nikoli Češi, nejen že neví, ale ještě se bude hádat o opaku. A to, jak se člověk obléká odjakživa odráží jeho vnitřní vztah ke vkusným věcem. Punk není vkusný, rozcuchané vlasy nejsou vkusné, oblékání se do hadrů, které vypadají, jakoby dotyčný nikdy neviděl pračku nebo jehlu a nit, není vkusné. Na webu modnipeklo.cz tohle autorka dává najevo snad v každém článku a po každým článkem má minimálně 100 souhlasných komentářů. To asi nebude jen taková náhoda, že?
  On je totiž rozdíl mezi tím, aby někdo někomu zakazoval něco mít rád, a mezi tím, aby to co měl dotyčný rád označil za nevkusné. ALE! I punk může být vkusný, i červené vlasy mohou být vkusné, i oblečení nakupované zásadně v second-handu může být vkusné. Jenomže to osoba, které je tohle vlastní, sama o sobě musí mít vkus.
  Co je a co není vkusné lze označit naprosto jednoduše, ovšem umí to osoby pouze s estetickým cítěním. Takových je v ČR opravdu velmi málo, všichni si takové označení berou osobně, a proto pak vznikají uražené komentáře jako č. 20. Problém je prostě v tom, že lidé nevidí rozdíl mezi označováním něčeho za dobré a špatné, a označováním něčeho za vkusné a nevkusné.
  Stejně tak si prostě každý může dělat co chce. Tady se dostávám k jádru – mě lidi jako Lúmenn a Mamut primárně neštvou. Já je beru jako objekty pro studium. Pro mě jsou vlastně jakýmisi výrazy sociální patologie a v jistém smyslu mě i fascinují. Nejvíc mě fascinuje právě ta jejich část, díky které si připadají tak výjimeční. Právě proto, jsem si dala tu práci a v posledních několika měsících jsem si tento blog projela celý. Zasazování rádoby objevitelských názorů, poněkud smrdících nepodloženými články z Epochy, vedle střípků ze života, kde je naprosto jasné, že autorka má nějaký vnitřní problém a proto ji vůbec nepřijde divné, že byla s někým zasnoubená, podvedla ho proto, že ji začal lézt na nervy, nepřipadají ji divné slepované vztahy, nepřipadá ji divné, že nemá žádný klidný vztah (a v sebeobraně stále všechny okolo i na tomto blogu přesvědčuje, jak se jedná o její životní lásku – kterou v pořadí už?). Sama přiznává, že má co dočinění s psychiatrii a žel bohů si neumí přiznat, že je na tom opravdu špatně (teď se ji zdá, že je vyrovnaná, ale to je jen otázkou času). Já ji ale neodsuzuji. Je to její život. Já jsem totiž pouhý pozorovatel a zasáhnu v momentě, kdy mi daná věc nedá tak úplně spát. Ačkoli stejně přijde očekávaná reakce, a to je už moje chyba, to normálně přiznávám.
  Ono totiž setkávání se s takovýmato lidma trochu i patří k mé práci, potkala jsem jich opravdu hodně. Proto mi nepřipadají ničím výjimeční, ale samozřejmě moc dobře vím, že tohle nechtějí slyšel (nikdo nechce), takže se pak debata zvrtne a já najednou stojím v pozici útočníka. Ve skutečnosti je to jinak, ale na takové reakce jsem si už zvykla :))

  [27]: Právo na názor máš, já Ti ho neberu, omlouvám se, pokud to vyznělo jinak. (To ale ještě neznamená, že je ten názor správný – nebo – dostatečně podložený ;))

 24. [28]: Mno Adu, respektive módní peklo znám a pravidelně čtu. 🙂 A v mnoha ohledech s ní souhlasím. Přestože by se mohlo zdát, že Ada paušálně odsuzuje modré džíny, Ada je odsuzuje POUZE nevhodné, ku příležitosti, postavě, typu člověka etc. Jinak netvrdí, že když jdeš ven se psem, máš jít v kostýmku jen proto, abys dělala elegantní dámu, páč to se musí, že ano. 🙂

  Leč pointu srovnání hudby a oblečení, přiznám se, příliš nechápu. U těch džín se to dá opřít právě o to, že nás oblečení nedělá krásné, jak by mělo a že jsme za burany bez špetky estetického cítění, když půjdeme v džínách do divadla.

  Ale je za burana ten, kdo automaticky poslouchá ty Kabáty? Prostě proto, že se mu líbí a dál to neřeší? Jasně, možná to myslíš tak, že buranství by bylo tvrdit, že Kabáti jsou vrchol umění a už nikdy nic lepšího nikdo nevymyslel a nevymyslí a nějaký Mozart se může jít vycpat. (Přeháním pochopitelně.) Vrchol buranství by bylo říkat, tak, já poslouchám Kabáty (mimochodem, občas taky vážně poslouchám, vím o nich, že to není kdovíjaký um, ale baví mě…), jsou nej, nic jiného mě nezajímá a čau. Ale to tu někdo řekl/ukázal? Nevšimla jsem si. (Třeba jsem nevšímavá. 🙂

  (Z druhé strany nemám ráda intelektuální snoby, kteří se třeba budou tvářit, jak milují Mozarta a Kabáty okázale pohrdají.)

  Srovnání s literaturou je mi tak nějak s dovolení bližší. Občas si přečtu brak, protože si u něj prostě odpočinu, účel byl splněn, ale to nic nemění na faktu, že, myslím si, tuším, jak vypadá kniha napsaná fakt výborně. Někdy prostě nemám náladu číst Dostojevského a pustím si televizi. A myslím prostě, že Lúmenn taky není výhradně v zajetí objektivně špatné (falešné, hrát se dá falešně, zpívat se dá taky falešně) hudby nebo objektivně špatných knih (kniha se taky dá napsat úplně strašná). Ledasco ví, o ledasčem přehled imho má, ví, jak vypadá kvalita, srovnání má, ale vybrala si podle svého a to jí už upřít nemůžeme, když ji to takhle prostě těší.

  Rozebírat něčí osobní život, to už je, promiň, na úrovni drbárny na pavlači, do toho se pouštět nebudeme. (Nic to nemění na faktu, že vztah s partnerem bych si zařídila taky osobně úplně jinak, ale vážně se to nehodí rozebírat.)

 25. [29]: Samozřejmě, že Lúmennin osobní život my dvě rozebírat nemůsíme, ale ona sama ho tady rozebíra dost otevřeně, a následné jeho komentování není drbárnou, ale pouhym konstatováním faktů ;))

  Jinak, pořád nechápeš ten základní rozdíl. Nikdo tady nikomu nezakazuje něco poslouchat nebo něco číst, ani nikdo nikomu nepřikazuje poslouchat pouze Mozarta a číst Dostojevského, aby byl dostatečně na úrovni (ostatně, kvůli tomu by byl sám o sobě dost omezený). My se bavíme o tom, že každý poslouchá to, co má rád – jinak řečeno – každému co jeho jest. Ale na základě toho – stejně jako na základě toho co kdo jí či jak se obléká, je to úplně to stejné – se dá docela lehce rozpoznat, jaký má člověk vkus (a zda ho vůbec má), jestli má nějaké estetické cítění, hudební sluch (promiň, ale ten, kdo má hudební sluch nemusí poslouchat jen klasiku, ale rozhodně nebude už z principu poslouchat nic tak falešného a nesladěného jako je Barbar Punk, protože už z PRINCIPU mu to bude trhat uši), jestli má rozhled, jestli je či není omezený – vše se dá po důkladnější "analýze" poznat. Naprosto jednoduše tak můžeš zjistit, zda má dotyčný vkus. ALE, znovu opakuji, nikdo nikomu nezakazuje poslouchat co chce, oblékat se jak chce, jíst co chce, ale pouze to komentuje – stejně jako zmíněná Ada. Tak samozřejmě nikdy nenapíše, že když jdeš ven se psem, más jít v kostýmku, ale stejně tak píše, že to co má člověk na sobě, a to VŽDYCKY (a asi obě víme, že komentuje lidi především na ulici, kde už nikdo jen tak psa venčit nechodí), odráží celkový vkus (jeho přítomnost či absenci) člověka :))

 26. [30]: Samozřejmě, záměrně jsem to vyhrotila do velkých kontrastů, aby bylo jasné, jak to myslím. Jako se dá udělat dobrý pop, dá se stvořit strašný metal, abych se přidržela analogie toho, co je mi blízké, to je přece jasné. (Vím, že to NEJSOU jediné dva druhy muziky, zjednodušuju.) Pak asi už není co řešit, Barbar punk osobně neznám a neposlouchám, byť teoreticky jsem připustila, že objektivně strašný hudební počin se spáchat dá, myslíš-li to takhle, což mě napadlo.

  Pokud se teda osvobodím od nějakých výjimečných případů, že mám zrovna náladu na to číst nebo vidět nebo slyšet nějakou pitomost (byť jsem si teda v tomhle případě asi pořád tak nějak vědoma toho, že o pitomost poměrně jde), abych u ní nemusela myslet nebo naopak si z nějaké pózy vybírám patřičně intelektuální záležitosti a zbytkem pohrdám (z mého pohledu taky obstojný příznak tupé omezenosti, tedy, možná horší, než nevědět, neznat a nechtít znát) a myslíš-li to spíš v obecné rovině, že jsi-li, nazvu to poměrně blbě, kulturní tvor a budeš-li si přirozeně vybírat, neovlivněna žádnou pózou nebo něčím takovým, budou se ti líbit tvé úrovni odpovídající záležitosti a něco se ti líbit zkrátka nemůže, pak uznávám, že je to myšlenka dobrá a něco na ní je.

  A jestli si z toho pro sebe něco vyvozuješ o člověku… nevím, tu potřebu nemám, protože lidí, kteří se na internetu nějak projevují je tolik, že kdybych každého z nich měla jako jistý fenomén studovat, zabere mi to asi zbytek života. 🙂 Žít a nechat žít, jsem ráda, že samozřejmě se shodujeme na tom, že nic militantně nezakazovat a nehrát si na arbitra, který bude svévolně rozhodovat o tom, co se mu líbí. Napsat na to názor je bezesporu v pořádku, ale zas nemám potřebu se kdovíjak rozčilovat nad tím, co druzí dělají se svými životy, Lúmenn bez úhony čtu a hodlám číst dál, někdy s ní prostě souhlasím, něco se mi taky líbí a někdy zkrátka ne. Zas to tak "nežeru". Jsou to jen střípkovité články, které se mi někdy líbí a jindy nikoli. Takhle to beru. V obecné rovině s tebou asi můžu souhlasit, ale nějakou analýzu osobnosti rozmatávat fakt vůbec nechci, čtu taky jen blog a jen hodnotím blog, co se píše ve článku (a to ještě nečtu všechny, nikdy jsem třeba nelnula ke gothice), osobnost za ním prostě neznám. 🙂

 27. [31]: Samozřejmě je mi jasné, že Ty nemusíš dělat jakési analýzy Lúmenniny osobnosti. Tedy, ani já to dělat nemusím, ale pro mě je to už profesionální deformace, částečně to patří k mé práci, takže ano, já takovýma věcma celý život nejspíše strávím, pokud se třeba na stará kolena nerozhodnu odjet na ostrov a sbírat kokosy :)) proto dokážu na základě několika prvků vyvodit to, jaká ta osoba vlastně je. A na internetu, ať už si to připouštíš nebo ne (a ať už si to autorka těchto stránek připouští nebo ne), se dá člověka přečíst naprosto jednoduše, hlavně díky "blogískům", kde člověk otevírá svou duši. Tady na tom blogu je to prostě hrozně jednoduché.
  A hudební počin, který prezentuje Barbar Punk (poslechla jsem si od nich to, co je dostupné, bohužel, zážitek to byl opravdu strašný) a kdybych chtěla věc vyhrotit, ono i samotnému punku to dělá "ostudu".
  Ať už je to oblečení, ať už je to literatura, ať už je to hudba – jakéhokoli stylu (popová i undergroundová – kolik lidí si uvědomuje, že méně známá, tzv. alternativní hudba, zůstává méně známou právě proto, že je špatná?) – nestačí pouze nápad, ať už rádoby originální, chce to ještě provedení. Sladění, nápaditost, detaily, promyšlenost, umění, živelnost, minimalismus – tohle mívají vkusné věci. Ano, vždy se najde dílo, které má svého odběratele, protože lidé jsou různí a každému sedí něco jiného. To ještě ale neznamená, že je dané dílo vkusné a hodnotné ;))

 28. [32]: "že méně známá, tzv. alternativní hudba, zůstává méně známou právě proto, že je špatná?" To snad ne? Takze tim chces rict, ze napr. k uzoufani nudny pop zpevacek s otravnymi hlasky, ktera jsou jedna jako druha, je nejaka kvalitni hudba (na zaklade toho, ze je to slyset v radiu)?? Naopak hudbu, ktera v sobe mela skutecnou kreativitu, hloubku a cit, jsem vzdycky nachazela prave mezi temi malo znamymi (napriklad mam rada neoclassical / ethereal darkwave, tyto styly v sobe maji umeni i krasu, ale pomerne malo lidi vubec vi o jejich exitenci).

 29. [33]: Ale prosímtě, co ta vztahovačnost? Celou dobu se tady s Aailyyn bavíme o tom, že stejně jako hodně metalové hudby je špatné a popové hudby dobré, může to být i naopak. Takže je snad logické, že i v alternativní hudbe budou věci kvalitní i nekvalitní. Spíš je problém v tom, že spousta lidí tíhne k alternativní a UG hudbě už z principu, ale nedokáže na tenhle styl pohlížet kriticky. A hlavně se tady celou dobu bavíme o Barbar Punku, což v momentální době UG hudba je a ke kvalitě má opravdu daleko :))
  Ale Tvoje zaujetí vůči popové hudbě (a podle toho co jsi napsala, popovou hudbu nejspíš ani pořádně neznáš) je závádějící ;))
  Btw., neoclassical a ethereal darkwave rozhodně není neznámý styl ;))

 30. [34]: No, ty jsi to taky napsala poněkud zavádějícím stylem, ale s komentářem číslo 34 už souhlasím. Nikoli jakože je to dobrý, tak to přece všichni musejí znát a je to blbý, no tak lidi si k tomu cestu nenajdou a přirozeně to začnou ingnorovat. Tady samozřejmě hraje ta zmíněná míra vkusu v lidech, třeba i chuť se v tomhle směru nějak vzdělávat a míra pohodlnosti a ochoty se nechat naopak zmasírovat promyšleným marketingem.

  A na žánry, třeba pop vs. metal to nevztahuju už vůbec. Pop prostě neposlouchám, v zásadě mě nechytá, ale už jsem se ho odnaučila paušálně soudit jako blbý, protože jsem chtěj nechtěj konfrontována s faktem, že ne každý sdílí můj hudební vkus a přece dotyčného za to nebudu pranýřovat. Ona v tomhle soudu, jak je jeden žánr naprosto děsný, hraje roli taky jistá lidská omezenost. Když si člověk zapne rádio, hrají tam kolikrát fakt příšerný popový věci, ale to je spotřební věc určená masám. Metal nám v rádiu nějak moc nehrají (předpokládám, vzhledem k tomu, že rádio nějak neposlouchám), takže si musíme muziku najít. A když už si ji dle svého vkus najdem, myslíme si, jak hrozně jsme "hudebně uvědomělí".

  Zkrátka v každým žánru je něco dobře a něco ne. Některé písničky se poslouchat dají, některé se nedají a to napříč žánry. O některých počinech vím, že veskrze průměrné jsou, ale přesto se mi líbí. 🙂

 31. [35]: Problém je v tom, že většina lidí si pod pojmem pop představí Britney Spears, Shakiru, případně Lady Gaga. Zapomíná (nebo to netuší vůbec), že pop utváří a tvarují takové styly jako soul, r'n'b (což znamená rythm and BLUES), urban, breakbeat, house, nejrůznější elektornika až po rock. Co jména jako Sam Cooke, James Brown, Michael Jackson, Stevie Wonder, bruce Springsteen, Lionel Richie, Tina Turner, Kenny Rogers, Ray Charles, Diana Ross, Mary J. Blige, Whitney Houston, Lauryn Hill, a kapely ani vypisovat nebudu. Mezi ty moderní patří plno naprosto brilantních zpěváku, skladatelů a producentů – Beyonce, Jay-Z, Timbaland, L. A. Reed (tady nemá cenu to vypisovat). Pokud si člověk dobře všimne, jedná se většinou o afroameričany – jejihž hudební nadání mají často k těm evropským daleko. Ale i třeba takový britpop, indie rock a shoegaze, tedy vyloženě evropské věci – vy si myslíte, že tohle je záležitost alternativní scény? Ani omylem. Vše co jsem vypsala je čistě popová hudba, a všichni ovlivňují tu alternativní a UG scénu víc, než si kdo tady nejspíš dokáže připustit.
  Dokud bude ale pro někoho popová hudba jen záležitosti uječených zpěvaček z rádia, bude jeho rozhled prostě omezený a tedy i jeho celkový pohled na hudbu.
  Mimochodem, já poslouchám rádio docela často a takové, kde jsou jen uječené zpěvačky, přeladím. A btw. – copak na rádiu Hey metal nehrají?:))

 32. [36]: Tak to fakt nevím vzhledem k tomu, že rádio neposlouchám. 🙂

  Ale jasně, že ty vlivy na sebe působí a bez určitýho hlavního proudu by nakonec žádný odnože a alternativní směry nebyly, protože by to nebylo z čeho odvodit anebo proti čemu se vymezit a úplně naopak říct, že tohle teda ne a jinak.

  Mno a samozřejmě s tebou naprosto souhlasím. Jak už jsem napsala. Některý jména jsou respektováníhodný.

  Subjektivně si můžu říct, že mě i tak jejich tvorba za srdce nechytá, ale prostě jim to upřít nemůžu.

  Protože chtěj nebo nechtěj mě pop jako žánr obecně oslovuje míň, k těm kvalitním jménům se dostanu v zásadě tehdy, když mi to někdo, kdo se o to zajímá a sám aktivně hledá, ukáže. Když tě to nezajímá, zkreslený náhled tím, co se k tobě dostane skrze masivní propagaci, trošku máš.

  Nikoho nehájím a neříkám, že je to dobře. Nejspíš není. Člověk by určitě měl mít rozhled širší nad rámec toho, co se mu subjektivně líbí, aby trochu dokázal rozlišit kvalitu a aby nezůstával jenom zavřený ve škatulce jednoho jedinýho žánru.

  Ale zas bych to nerada vyhnala do nějakého opačného extrému. Vzhledem k tomu, co studuju, vím, troufnu si tvrdit, o umění (především literatura, výtvarný umění, architektura) řekla bych, docela dost. (V hudbě mě bohužel limituje naprostá absence hudebního sluchu. 🙂 A byla jsem nucena se oprostit od toho, že se mi teda něco nelíbí a tím končím, zbytek mě nezajímá.

  No, tak já vlastně pořád nevím. Jde vůbec škatulkovat lidi na jedince tupé, na jedince s kulturním rozhledem a na ty, co by ho měli rádi, chtějí se tak tvářit a nemají na to? (No, právě jsem to udělala, takže to zjevně jde… ) Podobný škatulky se mi těžko vytvářejí nebo těžko přijímají, protože si prostě zařizuju život po svém, obklopuju se takovými lidmi, které uznám za vhodné a ať si ostatní dělají, co umí. Nějak mi připadá trochu neproduktivní místo vlastního sebevzdělávání ztrácet čas teoretizovaním, že někde asi běhají lidi, kteří ten rozhled nemají a mně by to mělo trhat žíly. Nebo ho teda nemají a zkouší se tvářit, že jo.

  Jestli chceš v téhle diskusi ještě pokračovat, nechceš mě soukromě nějak kontaktovat? S Lúmenn už tahle debata na obecné úrovni o (ne)vkusu a (ne)omezenosti už stejně nic společného nemá. Tvoje názory se mi ovšem líbí. Diskuse je zajímavá, tak pokud myslíš, že ještě máš co říct.

 33. [37]: Omlouvám se, že jsem již nereagovala, byla jsem mimo ČR a pak jsem na to zapomněla. Nejspíš už si tohle nepřečteš, pokud ale ano, můžeš uvézt svůj e-mail a já se ozvu. Případně Tě zkusím kontaktovat jinak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.