Magická zvířata – vrány, havrani a krkavci

V prvním článku o průvodcích čarodějnic se podíváme na černé opeřence, jejichž zlověstné krákání děsí lidské plémě snad již od pradávna…

Jací jsou vrány, havrani a krkavci?
Krkavec velký (lat. corvus corax) se stejně jako vrána a havran řadí mezi pěvce (do řádu krkavcovitých) ačkoli jeho krákání zpěv moc nepřipomíná. Krkavcovití jsou velmi inteligentní, svou inteligencí předčí dokonce mnohé papoušky a tak se dají snadno ochočit. Díky svým vyvinutým hlasivkám dokáží dobře napodobit lidskou řeč.
Krkavec je velký pták, rozpětí jeho křídel dosahuje až jednoho metru a ve volné přírodě ho najdeme jen zřídka a to zejména v odlehlých horských oblastech – zčásti proto, že se skrývá a zčásti proto, že ho člověk téměř vyhubil. Stejně jako druzi vrána s havranem je totiž známý vykrádáním hnízd ostatních ptáků a lovem drobných savců, přičemž nehledí na to, jestli jsou člověku užiteční nebo ne.
Havran polní (lat. Corvus frugilegus) by se dal popsal jako o pořádný kus menší krkavec. Stejně jako on je ale velmi inteligentní a živí se převážně polními savci, žížalami, červy a nejrůznějšími kořínky. Hnízdí většinou ve větších koloniích vysoko v korunách stromů. Velká hejna havranů můžeme u nás vídat hlavně v zimě, kdy se slétnou ze severu, aby zde v teplejších podmínkách přezimovali.
Vrána černá (lat. Corvus corone corone) je vzhledem podobná havranovi, liší se několika drobnostmi – havran je celkově mohutnější a má „kalhoty“ tedy peří které překrývá velkou část nohou. Liší se také stavbou zobáku a hnízděním – vrána je totiž na rozdíl od společenského havrana spíše samotář. Vrána je asi největší škůdce ze všech krkavcovitých, vykrádá hnízda koroptví, kachen a hus a pojídá nejen jejich vejce ale i malá mláďata.
Proč jsou považováni za zvířata čarodějnic?
Hlavním důvodem bude zřejmě jejich inteligence – jak bylo zmíněno, krkavcovití jsou stejně (ne-li více) chytří jako papoušci a stejně jako oni jsou schopni napodobit lidskou řeč. Mluvící pták našim předkům jistě přišel podezřelý a když se k tomu přidá jeho vychytralý pohled, zahnutý zobák a černé peří, musí jít prostě o čarodějnické zvíře.
Na rozdíl třeba od koček ale krkavcovití nebyli vyloženě společníky čarodějnic, ale hlavně jejich špehy a donašeči. Když se objevil krákající havran, lidé často dělali různá znamení na zažehnání zlých sil nebo se alespoň křižovali – to aby nad nim čarodějnice neměla moc.
Krkavcovití v pohádkách a pověstech
Každý správný černokněžník se v pohádkách a pověstech proměňuje v havrana či krkavce – vzpomeňte třeba na Rumburaka z Arabely, Čaroděje z pohádky Jak si zasloužit princeznu nebo Krabata z Čarodějova učně. Havran je tedy v pohádkách většinou zástupce mužské poloviny čarodějů a ačkoli bychom asi čekali, že čarodějky se budou proměňovat ve vrány, většinou tomu tak není. Zato právě čarodějkám dělá havran společnost a společně studují kouzla a jak jsem napsala výše – havrani často slouží jako jejich špehové.
Kromě průvodců čarodějů a čarodějnic jsou ale v pohádkách do krkavcovitých často proměněni lidé, stiženi nějakou kletbou (Sedmero krkavců) a nebo se v tyto černé ptáky proměňují různé nadpřirozené bytosti, jako skřítci, skřeti, dokonce i pekelní čerti.
„Hlavní roli“ si vrána zahrála i ve filmu The Crow
Děsivá pohádka(?) plná krákorajícíh havranů, takový je Čarodějův učeň
Mají havran, vrána a krkavec doopravdy nějaké magické schopnosti?
U krkavce těžko říct, ale o vránách (a v některých kulturách havranech) se říká, že jsou to průvodci říší mrtvých a jako jedni z mála tvorů na zemi dokáží překročit hranici světa živých a mrtvých, aniž by museli zemřít. Podle legend mohou libovolně mezi těmito světy létat a nikterak jim to neuškodí. Možná právě proto si je čarodějnice vyhlédly a chtěly od nich získat tajemství, co je po smrti. Zda se jim to povedlo už je ale jen předmětem dohadů, mýtů a legend.
Černokřídlá galerie:
***
***
***
***
***
***
***
***
***
***
Jsou tedy krkavcovití opravdu zvířata s magickými schopnostmi a nebo je to vše jen mýtus, posílený čarodějnickými procesy? Kdo ví. Ale v jednom jsem si stoprocentně jistá – když slyším krákání havranů, vždycky mi přebíhá mráz po zádech, jako by se někde v dálce v korunách stromů nesmálo hejno černých ptáků, ale sama smrt.

7 komentáře “Magická zvířata – vrány, havrani a krkavci

  1. Sakra, sotva přečtu nový články, vybafne na mě novej..>-< Je fakt že to krákání je samo o sobě dost děsivý.. Ale ti ptáčci mi přijdou hrozně miloučcí..n_n Asi jsem divná.xDD

  2. Ten sedmý obrázek je zajímavý, ale poněkud nudný umístěním objektů do středu. OK, nebudu to kritizovat x). Něčím mě zaujal 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.