Netopýr

Oškliví noční tvorové, kteří přespávají hlavou dolů v jeskyních. Jsou opravdu služebníci ďábla a zloději duší, jak se o nich říká? A nebo za pověstmi o jejich nadpřirozené moci stojí jen jejich neobvyklý vzhled? Druhá část putování za magickými zvířaty nás zavede do světa netopýrů…

Jací jsou netopýři?
Netopýři (lat. chiroptera) jsou jediní savci, kteří dovedou aktivně létat. Jejích křídla tvoří tenká kožovitá blána, napjatá od prstů předních tlapek až k nohám a ocasu. Netopýři jsou noční zvířata, proto mají hodně zakrnělý zrak, zato disponují výjimečným sluchem, schopným zachytit i ultrazvuk. To je také tajemstvím jejich orientace i v naprosté tmě – vysílají signály v ultrazvuku a pak naslouchají, odkud se zvuk odrazí zpět a podle toho se orientují. Na světě existuje mnoho desítek druhů netopýrů, v našich krajinách je to 22 druhů. Většina netopýrů jsou hmyzožravci, ale objevují se i býložravci, živící se plody nebo nektarem z květin a také masožravci, kteří loví ryby nebo drobné savce. Netopýr byl často spojován s upírem, ale kromě jediného amerického druhu Desmodus, který saje krev dobytka, se netopýři krví neživí.
Proč jsou považováni za zvířata čarodějnic?
Netopýři jsou zvláštní tvorečci – v obličeji oškliví, s velkými zuby, žijí v noci a přespávají zavěšeni hlavou dolů ve tmě jeskynní a jako jediní savci dokážou létat na podivných blanitých křídlech. Není divu, že naši předkové připisovali netopýrům spolčení s ďáblem, kterému byli tyto „okřídlené myšky“ tak podobné. Jakožto zvíře ďábla byl netopýr samozřejmě ve spojení s čarodějnicí, ďáblovou služebnicí. K tomu se vážou nejrůznější pověry, například když se ženě do vlasů zaplete netopýr, znamená to, že dotyčná má špatné svědomí a netopýr ji chce za trest odvést k čarodějnici. V Evropě kromě zla a neštěstí býval netopýr i předzvěstí smrti, v domě kde se usídlili netopýři tedy mohli v nejbližší době čekat nový hrob. Nejvýznamnější spojení netopýrů a čarodějnic ale bylo prostřednictvím lektvarů – netopýří krev či vnitřní orgány byly velmi častou ingrediencí léčivých i škodlivých lektvarů a sušené tělo netopýra bylo považováno za mocný amulet.
Netopýři v pohádkách a pověstech
Hlavní role netopýr v pohádkách ani pověstech nehraje, ale jako „rekvizita“ se objevuje velmi často – hlavně jako zmíněná součást čarodějnických utrejchů. V nejrůznějších pověstech o ďáblovi zase objevíme motiv, kdy se ďábel změní v netopýra a odletí. V málokteré létající zvíře, kromě havranů nebo krkavců, se ďábel či černokněžník proměňuje tak často, jako právě v netopýra.
Mají netopýři doopravdy nějaké magické schopnosti?
Těžko říct, ale pravděpodobně ne. Našim předkům mohla jako důkaz magických schopností sloužit netopýrova orientace ve tmě či fakt, že se jedná o savce a přesto létá a létání bylo přece odedávna (a donedávna) výsadou ptáků. Kromě spojení netopýra s ďáblem se o jeho magických schopnostech dobové prameny nezmiňují – pokud tedy není mrtvý a rozsekaný na kousíčky. Lektvar z netopýřích srdíček jsem ale nikdy nezkoušela, takže jeho magické účinky nemohu potvrdit ani vyvrátit.
***
***
***
***
***
***
***
Přijdou vám netopýři tak oškliví až jsou krásní? Rádi se díváte na roztomilé kuličky chlupů zavěšené u stropu jeskyně? A nebojíte se, že vám tihle létající savci ukradnou duši? Já se nebojím a věřím, že ani není důvod se bát. Podle mě netopýr pouze doplatil na svůj neobvyklý vzhled a schopnosti a nic jiného za jeho spojováním s čarodějnicemi nejspíš hledat nemůžeme.

7 komentáře “Netopýr

  1. Opět úžasný článek plný informací a tvého pohledu…četlo ser to moc dobře…
    Přiznám se, že když jsem byla mladší (10-11) měla jsem období, že jsem nemohla netopýrům přijít na jméno, ani nevím proč…ale teď už je vše v pohodě a netopýrky mám i vcelku ráda…

    Jinak k anketce…sice miluju kočky(ne nadarmo mi omala říkají kočičí máma :D)…ale…jako pomocníka, mazlíčka…heh…asi sovu…je taková..moudrá… a nevím…zajímavá 🙂

  2. Netopiere sú s určitosťou na prvých miestach môjho rebríčku naj zvierat. Stále sa mi zdali veľmi zaujímaví a rada som postávala večer vonku a sledovala ako križujú po oblohe a aj pri zemi…(jeden čas som túžila mať nejakého doma a to najmä po tom, čo mi kamoška povedala, že jej známy netopiera doma mal 😀 )
    A k ankete..ja by som chcela domov všetky tie tvory okrem žaby, pretože to som už skúšala a neskončilo sa to dobre 😀

  3. Ahoj,moc hezký článek o netopýrech.A jelikož je netopýr mým totemovým zvířetem,tak  bych si ještě dovolil trochu doplnit informaci o jeho magické síle:)Magická síla netopýrů nám říká,že je dobré nevěřit pouze očím,ale také naslouchat.Stejně tak je netopýrek symbolem iniciace a přeměny.Byl velmi často používán při iniciacích šamanů u rituálů smrti a znovuzrození.

  4. prolétla jsem zběžně tak nevím jestli tam máš tuhe poznámku. Ono z nětopýrů by člověk měl mít trošku respekt. né že by sáli rkev nebo kradli duše, ale jsou největšími přenašeči nemocí vůbec, když vás pak taková roztomilá kulička kousne, máte obrovskou šanci na vzteklinu a tak 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.