Jednorožci a pegasové

Nádherná mýtická stvoření v podobě koní s rohem na čele a nebo křídly na zádech. Zatímco jednorožec byl zejména symbolem čistoty a nevinnosti, pegas představoval spíše svobodu a volnost. Pojďme se ponořit do starých bájí a odhalit aspoň kousíček tajemství, která opřádají existenci a původ jednorožců a pegasů.

Jednorožci v pověstech
O jednorožcích se zmiňuje velká spousta pověstí, zejména těch evropských. Jednorožci prý žili v hlubokých lesích, kde se skrývali před lidmi a zlými silami. Zlo bylo něco, co je zabíjelo jen svojí pouhou přítomností, oni sami zlo neznali a jejich duše byla čistá. Ve většině bájí proto s jednorožcem může mluvit či na něm dokonce jet pouze člověk neposkvrněný – tedy panic nebo panna. Ostatním lide se jednorožci vyhýbali a báli se jich.
Jednorožec má ve všech bájích téměř výhradně bílou barvu srsti, občas se stříbrným, perleťovým nebo modravým odstínem, stejně zbarvený je i jeho roh. V antice a středověku se přikládal rohu jednorožce obrovský magický význam a používali ho alchymisté k léčbě snad všech myslitelných nemocí a někteří i k výrobě zlata. Ovšem nutno dodat, že to, co vydávali obchodníci za rozemletý roh jednorožce, byl většinou obyčejný pudr, sádra nebo křída s kousky skla a dalších lesklých materiálů.
Pokud kdy jednorožci existovali (či existují) pak to nebylo v našem světě, ale pouze ve Faerii. Lidé, co je viděli, buď zabloudili za hranice Jiného světa a nebo naopak jednorožec zabloudil sem k nám.
Vědecké vysvětlení jednorožce se objevilo před pár lety v Itálii – byla to srna, které kvůli genetické anomálii rostl jen jeden roh zprostřed čela. Nechci nijak znevažovat krásu srnek, ale i někdo, kdo je slepý, hluchý a blbý by si nespletl velkého bílého koně s malou šedohnědou srnkou. To už mi přijde pravděpodobnější teorie o Faerii.
Pegasové v pověstech
Při slově pegas se většině lidí nejspíš vybaví řecké báje, kde byl létající kůň Pegasos synem Medúsy a Poseidóna. Podle některých verzí vyskočil z krku Medúsy poté, co jí hrdina Perseus uťal hlavu, jiné verze uvádí, že povstal z její krve, která dopadla na zem.
Tento okřídlený kůň pak pomáhal při dobrodružstvích hrdinovi Bellerofontovi, než se na něm pokusil Bellerofontés doletět až na Olymp mezi bohy. To naštvalo vládce bohů Dia a Bellerofonta shodil na zem a Pegas se stal souhvězdím, aby už se nikdo nemohl pokusit pomocí jeho křídel dobýt Olymp.
Od tohoto bájného zvířete se pak začalo všem okřídleným koním říkat pegasové, zejména v moderní době. Kromě Pegase byl slavným létajícím koněm třeba Zlatohřívák, jehož známe z mnoha českých pohádek. V některých příbězích Zlatohřívák létá, v jiných běží po obloze.
Pokud bychom pátrali po pravdivosti mýtu, jedinou možností je, že Pegas (a další okřídlení koně) byl uměle stvořenou chimérou (chiméra je spojení dvou odlišných živočichů, např. člověk, lev a orel dávali dohromady sfingu – více článek o chimérách). Kdo ji však vytvořil, proč a jestli vůbec, to se už pravděpodobně nikdy nedozvíme.
Jednorožci a pegasové ve fantasy
Jednorožci se vyskytují ve fantasy příbězích méně často, než bychom čekali. Nalezneme je např. v prvním díle Harryho Pottera, kde jejich krev dává věčný život, ale přináší tomu, kdo ji pije také prokletí za to, že zabil tak čisté stvoření.
Princ, který jezdí na jednorožci se objevuje také ve fantastické sáze Jestřáb a rybářka, v jejím prvním díle s názvem Východ modrého měsíce.
V poslední době se objevila historická kniha Stříbrný jednorožec od Ludmily Vaňkové, ale nečetla jsem ji, nemohu posoudit.
Jednorožec je ale oblíbeným zvířetem ve filmovém zpracování, můžeme se na něj podívat třeba v pohádkové fantasy Legenda nebo vcelku povedené kreslené pohádce Poslední jednorožec.
U pegasů se mi nevybavuje bohužel žádná kniha, kde by se objevili, kromě Petiškových Řeckých bájí a pověstí a pak okřídlené koně, i když trochu nevzhledné, použila J.K.Rowlingová v pátém díle Harry Pottera a nazvala je testrály.
Jinak se obě tyto koním podobné bytosti hojně objevují v klasických i moderních pohádkách.
Boj dobra a zla, bílé a černé, noci a dne, je součástí nejen většiny pohádkových příběhů, ale i celého našeho života. Jenom v pohádkách jsou hranice černé a bílé mnohem ostřeji vymezené, než v šedivé realitě našeho světa…

17 komentáře “Jednorožci a pegasové

  1. Zveme Vás k účasti na pisatelské soutěži. Pokud je psaní Vaší zálibou, přihlašte se a pište, soutěžte. Rády Vás u nás uvidíme. Další podrobnosti na naší stránce (viz. WEB.)

  2. Nejlepší jsou reklamy na blog, které neuváděj adresu.
    Abych byl k článku tak to že předlohou pro jednorožce byla srnka je možné. První, kdo jí viděl řekl, že to bylo čtyřnohé zvíře s rohem uprostřed čela nebo něco takového. A jednorožec má čtyři nohy a roh uprostřed čela.
    P.S. Nechápu jak dokážeš napsat tak dlouhej článek.

  3. Pegasové se objevují v knihách:Percy Jackson a Bohové Olmypu..je tam zvlášt´uveden černý pegas jménem Blackjack

  4. Do knížky od paní Vaňkové se jednorožec dostal proto, ze ho měl ve znaku hlavní hrdina.

    Jinak významnou roli hrají jednorožci v trilogii od Pierse Antonyho. Zde umí měnit podobu (někteří i na člověka), mají dutý roh (slouží jak k boji tak jako prostředek komunikace) a všechny možné barvy a barevné kombinace. Společnice hlavního hrdiny je drobná jednorožčí klisna jménem Neysa, která má problémy kvůli tomu, že je zbavená jako kůň (jednorožci mají ke koním asi takový vztah jako lidé k opicím).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.