Fénixové

Umírá, aby zas a znova povstal ze svého vlastního popela. Takový je bájný pták Fénix, za nímž se v putování za mýtickými tvory dnes vypravíme.

Vlastnosti fénixe
Ve většině mytologií je fénix podobný pávu nebo orlu, má rudé, až ohnivé peří a zářivý zlatý zobák a spáry. V některých interpretacích může mít fialové, zlaté nebo dokonce modré peří. Egypťané svého fénixe, jehož nazývali Benu, zobrazovali jako sokola s volavčí hlavou.
Ať už byla tedy jeho podoba jakákoli, všechny báje se shodovali na tom, že fénix je nesmrtelný. Jednou za určitou dobu – podle různých mytologií 100, 500 nebo 1000 let, nastane chvíle fénixovi smrti. Pták vzplane a promění se v hromádku popela. Z ní se však narodí nový fénix, opět záleží na mýtu – někdy vyletí mladý pták, jindy v popelu zůstane ležet vajíčko, z něhož se fénix teprve vylíhne. Každopádně byl tento proces věčné obnovy života pro lidi fascinující a není divu, že mnohé kultury povýšili fénixe na božského ptáka či symbol božské přízně.
Fénixovi však byly připisovány další podivuhodné vlastnosti – byl-li zraněn, rychle se regeneroval a tak neexistoval v podstatě žádný způsob, jak fénixe zabít. V některých bájích se také dozvíme, že slzy fénixe měly léčivou moc a dokázaly vyléčit jakoukoli nemoc či zranění. Jsou pověsti, kde se tato uzdravující síla naopak skrývá ve fénixově zpěvu.
Fénix v bájích

Pověst o Fénixovi je stará snad jako lidstvo samo. První zmínky o něm nalezneme ve starověkých indických textech, odkud se tento mýtus rozšířil do Číny, Egypta, Evropy a na Blízký Východ. Ve všech zmíněných zemích byl však fénix brán jako něco zázračného, posvátného.
Egypťané, jak již bylo zmíněno, nazývali fénixe Benu, a zpodobňovali jej nejčastěji jako sokola s volavčí hlavou či přímo jako zářící volavku. Fénix byl dobrým znamením, symbolizoval totiž přízeň boha Ra. Podle některých mýtů přilétal fénix jednou za pět set let do egyptského města Heliopole a v tamějším chrámu prováděl svůj rituál znovuzrození.
Řekové, kteří přejali mýtus od Egypťanů, svého fénixe zobrazovali nejčastěji jako orla nebo páva (nebo něco mezi tím). Podle Řecké báje žil fénix ve Fénicii (dnešní Libanon) u opuštěné studny. Jednoho dne se za svítání koupal ve studni a bůh slunce Hélios zastavil svůj vůz, aby si mohl poslechnout tu překrásnou píseň.
Díky Řekům a jejich mytologii pravděpodobně dostala Fénicie a féničané svoje jméno a také na něj byli patřičně hrdí. Říkali si synové fénixe a i dnešní obyvatelé Libanonu si na tuto báji vzpomínají – ve spojení s jejich hlavním městem Bejrútem. Ten totiž byl v historii již sedmkrát zničen a pokaždé znovu „povstal z popela“.
Pro Číňany je zase fénix, nazývaný Feng-huang, druhým nejmocnějším mýtickým zvířetem – hned po drakovi. Feng-huang symbolizuje ženský element (drak zase mužský), sílu života a jeho znovuzrození a také oheň. Čínský fénix přešel i do japonských mýtů a v obou těchto zemích je vůdcem všech ptáků na zemi a je také nazýván „Nesmrtelným“.
Do Evropské kultury se dostal fénix z Řecka a Říma a s příchodem křesťanství byl pasován na symbol Ježíše Krista a jeho zmrtvýchvstání.
Další obdobné báje o hořícím ptáku, který povstává k novému životu z vlastního popela, nalezneme i u Peršanů a severo i jihoamerických Indiánů.
Fénix ve fantasy

V poslední době je snad nejznámější kniha s důležitou rolí fénixe sága o Harry Potterovi, kde v jednom díle zachrání hrdinův život a v jiném je podle něj pojmenován kouzelnický řád, jež bojuje se zlem.
Kupodivu na více fantasy děl s fénixem jsem opět nikde nenarazila, budu ráda, když mi někdo doplní vzdělání:).
A na závěr samozřejmě pár obrázků tohoto úžasného tvora:
***
***
***
***
***
Obrázky jsem čerpala z deviantartu, zdroj článku anglická wikipedie

10 komentáře “Fénixové

  1. Och, krásné 😉

    Miluju fénixe (jako skoro všechny bájné tvory)…

    Báje o nich jsem několikrát četla a některé jsou opravdu zajímavé 😉

    Jako vždy..pěkný článek a krásné obrázky 😉

  2. Podle mě je fénix jedním z nejúžasnějších magických stvoření – ostatně miluju všechna ohňová zvířata, draky a podobně, takže ještě aby se mi nelíbil fénix 🙂 Kdybych si mohla vybrat nějaký z těch stvoření, asi by to byl právě on.

  3. Fénixové jsou fajn potvory; ale stejně nejradši mám víly, elfy a jednorožce; a pak asi draky. Ale měl bych jistou poznámku k větě: "Byl-li zraněn, rychle se regeneroval a tak neexistoval v podstatě žádný způsob, jak fénixe zabít." A proč ne? Regenerujou se hodně rychle, ale skolit potvoru jednou ranou taky jde, ač u fénixe je to téměř nemožný, protože je to silná potvora. Spíš je to zbytečný; s obrovským výbuchem shoří a zas povstane z prachu.
    Měl bych ale dotaz: Co se stane s fénixem, pokud ho někdo zabije a následně ten popel zmrazí? Povstane až ten popel rozmrzne nebo je pak odepsanej?

  4. Dobrý den,chtěla bych požádat o dovolení použít jeden vas obrazek jako logo na tričko pro nás šípkový team
    předem děkuji siki

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.