Princezna Mononoke

Kdysi dávno byl svět jiný. Byl divočejší, nespoutanější a svobodnější, něž jak jej známe dnes. V lesích se procházeli staří zvířecí bohové, velcí a moudří tvorové, žijící v harmonii s ostatními. Nad osudy lesa a jeho obyvatel bděl svým moudrým okem prastarý Duch lesa. Všechno bylo harmonické…dokud nepřišel člověk.

Ve své hamižnosti rozkopal zemi a začal dolovat rudu, kácel stromy a zabíjel zvěř. Proti němu stáli lesní bohové a obyvatelé hvozdu, po jejich boku i mladá lidská dívka Mononoke, dcera vlčí bohyně Moro, ochotná bránit les do posledního dechu.
Příběh začíná tím, že do vesnice daleko na východě přichází démon, aby v šílenství své nenávisti zničil vše a všechny, kdo se mu postaví. Mladý princ Ashitaka s ním ve snaze zachránit vesnici bojuje, a ačkoli ho zabije, sám je nakažen kletbou, jež stravuje jeho tělo, stejně jako strávila tělo boha-kance a proměnila jej v démona. Ashitaka se rozhodně odejít na západ, aby zjistil, co se stalo a snad i našel lék na prokletí, jež ho stihlo. Zda ve svém pátrání uspěl a co ho na jeho dlouhé cestě potkalo vám už nepovím, abyste měli důvod Princeznu Mononoke shlédnout sami.
Rozhodně se jedná o překrásný příběh, plný napětí, lásky a smutku, o odvěkém boji člověka s přírodou, o nenávisti, lži a také pravdě o tom, že nic není jen černé nebo bílé. Strhující a napínavý animovaný film, podle mě nejlepší, co studio Ghibli kdy udělalo. Snad bude více takových.
A pozor! Rozhodně to není pohádka…:)
Lesní dívka Mononoke a její vlčí matka Moro
Princ Ashitaka bojuje s démonem…
…ale protože je nakažen kletbou, musí odejít pryč z rodné vesnice.
Harmonie lesa – Mononoke a lesní bůžkové
Bůžkové lesa vypadají sice na první pohled hrozivě, ale pak zjistíte, že jsou
vlastně úžasně roztomilí
Duch lesa v celé své kráse

9 komentáře “Princezna Mononoke

  1. Příběh je to strhující a pak, celé zpracování je povedené.
    Moc japonské animace nemusím, ale tento film byl promyšlený, dobře zpracovaný co se techniky týče. Slast se koukat.

  2. Film jsem viděla a je skvělý. Jako malá jsem ho měla ještě s bráchou a bratránkem jako nějaký symbol a nedávno jsem se na něj podívala znova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.