Slovo nad zlato aneb balzám pro uši etymologovy

V (zatím bohužel velmi článkově chudé) rubrice „Krásy češtiny“ jsem se rozepsala o své oblíbené vědní disciplíně, jíž je etymologie, tedy věda o původu slov. Ne, že bych po nocích louskala etymologický slovník, zas tak zažraný amatérský lingvista nejsem, ale kdykoli na nějaké poznatky z etymologie narazím, chtivě je hltám a obvykle se na nich na dost dlouhou dobu zaseknu. Objevovat původ slov a pokoušet se mapovat jejich složitou cestu až do našich úst, to je prostě něco senzačního – a spousta slov už pro vás nikdy nebude stejná, když objevíte jejich prapůvodní význam, stanou se jaksi bližšími a svět najednou dává o fous větší smysl. Ale o nadšení pro etymologii tento článek nebude – i když, možná trochu přeci jen:) Nedávno jsem totiž objevila hotový etymologický poklad v podobě pořadu Českého rozhlasu 2 Slovo nad zlato.

Slovo nad zlato je ryze etymologický pořad, který je vyílaný na vlnách rozhlasu denně, což znamená čerstvý přísun etymologických zajímavostí. Juch!:) Vím, že asi ne každý sdílí mé nadšení, ale pro mě je to úplný zázrak, že se někdo věnuje etymologii s takovou železnou pravidelností a taky tak zajímavou formou, jako je pětiminutové, obvykle zajímavě a vtipně podané vyprávění o nějakém slově a jeho historii.
Namátkou z poslední doby:
Anděl a čert – kdy anděl je úplná lambáda, zatímco odhalení původu slova čert je o poznání složitější
Rýma – napadlo by vás dávat dou souvislosti filozofa Hérakleita a obyčejné tečení z nosu? Ne? A přeci jen spolu mají něco společného:)
Položili jste si někdy otázku, proč říkáme třiCET, čtyřiCET, ale padeSÁT, šedeSÁT? Proto.
Byl dřív tábor nebo Tábor? Odpověď asi překvapí;)
A koho by zajímal kompletní archiv, najde ho na webu ČRo2 přesně tuhle. Dobrou zprávou je, že tento pořad se dá zdarma stáhnout ve formátu mp3. Já se poslechu jazykových zajímavostí zatím dosyta nenabažila a rozšiřuju si své zatím velmi skrovné etymologické znalosti, takže mě to snad namotivuje k dalším článkům z mé supr inťoušské češtinářské rubriky. Připadám si sice trošku jako Sheldon Cooper se svým pořadem Fun with flags, kde jediný, kdo v něm nacházel nějakou zábavu, byl Shledon sám, ale to nevadí. Etymologie je totiž mnohem božáčtější, než vexilologie. Tak:)
(A jestli si chcete přečíst nějaké moje články na téma „Fun with etymology“, mám na kontě dva – jeden o původu slov kolem drog a druhý o slovech právo a pravda.)

8 komentáře “Slovo nad zlato aneb balzám pro uši etymologovy

  1. A což teprve srovnávání jazyků 🙂
    Než jsem se dal na sinologii, plánoval jsem studovat obecnou lingvistiku.
    Ten pořad ,,Slovo nad zlato" jsem neznal, ale poslouchal jsem ,,Divnopis", kde pro změnu vysvětlovali původ názvů vesnic a měst. Jinak článkem na margo slov jsi mi připomněla, že bych měl psát víc článků i na svém vlastním blogu – jak tak koukám, tak píšeš článek prakticky týden co týden, což já se svým zápisem tak jednou, dvakrát za měsíc jsem celkem pozadu.

  2. Etymologie mě velice baví a zajímá. Díky za tip na pořad. Já teď zase objevuji krásy nepravidelností v současné češtině, které jsou pozůstatkem jevů zcela pravidelných ve staroslověnštině 🙂

  3. [3]: zrovna dneska jsem o tom poslouchala asi čtyři díly Slova nad zlato, věnované duálu, tedy číslu dvojnému. Že se zachovalo ve skloňování párových částí lidského těla, to se učí už na základce, ale co mě dostalo, že jeho pozůstatek dnes máme třeba ve skloňvání číslovky sto – dvě stě, ale už tři sta:)

  4. Díky za článek. O pořadu jsem dosud nevěděl. Dík Vám už  něm vím a dík těm dvěma pánům se o něm poměrně hezkou a zábavnou formou dozvídám o něco víc a hlavně mám krásnou možnost vychutnat si lahodnost naší mateřštiny, protože když třeba poslouchám reklamní tupouny s jejich rauchledovým čajem a dalšími výtvory mdlého ducha, ze které bych dotyčným s chutí vlepil pár po hubě, tak tady z těch dvou pánů mám vyloženě radost už jen tím, jak se dobře poslouchají. To, že se k tomu i něco nového dozvím, to už je pro mě bonus navíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *