Všichni umřou, Dejve, všichni umřou!

Parafrázováním hlášky z Červeného trpaslíka se snažím trochu zlehčit situaci, kterou si uvědomím vždycky, když mám zeď plnou mrtvé rockové hvězdy – a teď nemyslím ve smyslu, v jakém to zažila manželka Kurta Cobaina Courtney Love, když se vrátila domů, ale ve smyslu virtuální zdi na facebookovém účtu. Před pár dny se nemluvilo o nikom jiném, než o Lemmy Kilmisterovi, dneska už jsem četla asi sto ripovacích příspěvků o Davidu Bowiem a dochází mi ta krutá pravda, že během našeho života umřou postupně všichni ti, kteří dali vzniknout žánru rocku a metalu. Umřou Stouni, Cepelíni, Prísti, umřou Mejdni a Sabati, umřou prostě všecky ty velký jména 70. a 80.let a my s tím nenaděláme ani prd (to je ta věc, co máme s Courtney společnou…).

Jako jasně, že tak nějak člověk ví, že každej jednou umře. A už jsme za posledních dvacet let (což je doba kterou už si tak nějak pamatuju) pohřbívali kdejakou slavnou osobnost, od princezny Diany přes Václava Havla a Michaela Jacksona až po Christophera Lee. Jenomže celebrity prostě umírají. Legendy, ty by měly žít věčně.
David Bowie – Ashes to Ashes
Proto je to tak strašně smutný, když zhasíná jedna ikona rockové hudby za druhou a vám je jasné, že si smrtka brousí kosu na každého z těch čím dál zežmoulanějších dědků, kteří sice pořád koncertují a hrajou, ale už má půlka z nich bypassy a umělý kyčle a ta druhá půlka je sice díky životnímu stylu rockových hvězd naložená v lihu a drogách, že se nikdy nezkazí, ale jak nám před Silvestrem dokázal Lemmy, umřít může.
Tohle se teď asi odehrává „tam nahoře“ (nebo kdekoli jinde;)) – a ano, chtěla jsem
sem hodit Killed by Death, ale jsem na počítači se zabezpečeným režimem vyhledávání;)
Nedávno jsem se po dlouhé době zase mrkla na Comeback, kde Ozzák s hrůzou v očích odpovídá na větu, že koncert Stounů nebude: „Stouni se rozpadli? Richards se rozpad?“ A uvědomila jsem si, že to nebude dlouho trvat a rozpadnou se tihle všichni. A my je budeme pohřbívat a pak vykládat našim děckám, jak jsme je ještě stihli vidět na živo, ukazovat jim podpisy a fotky jako vzácné artefakty dávno zaniklých dob, pravěkého rocku a metalu, který byl jedinečný proto, že byl první. Všichni, kdo hrají dneska a budou hrát kdykoli v budoucnu, už jdou po cestě kterou vyšlapal někdo jiný, po cestě, která vedla trny společenských konvencí, po cestě úzce balancující mezi svobodou tvořit a komerčním úspěchem, po cestě zcela neprošlapané a neznámé, která se zdála být slepou a dneska po ní následují své průkopnické idoly celé zástupy kapel a nesčetně fanoušků. A i když si někdy myslí, že je ještě co objevovat, v každém zákoutí, kde se zdá, že je neobjevený riff a neznámý akord, už lze nalézt stopy těch, co tam kráčely před desetiletími.
Je to trošku děsivé, trošku smutné a trošku povznášející zároveň. Děsivé proto, že víme s jistotou, že už se to blíží, že už je to vlastně pomaličku tady a my s tím nic nezmůžem a oni taky ne. Smutné je to prostě proto, že tím končí jedna velmi významná část historie hudby, která se už nejspíš nikdy nebude opakovat. A pozvnášející je to proto, že my jsme ti, kdo sledují odcházející legendy ještě na vrcholu jejich sil a slávy a zároveň bedlivě pozorujeme jejich nástupce, zda se vznešenému odkazu nezprotiví. My jsme generace fanoušků, která má v rukou všechny trumfy dní minulých i budoucích. Tak doufám, že to zahrajeme dobře:)
Čest památce všech, co již odešli a na zdraví a dlouhá léta těm, co zatím zůstávají:)

4 komentáře “Všichni umřou, Dejve, všichni umřou!

  1. No, zajímavé zamyšlení.Pak je taky  možnost, že tě (nás) ten zbytek přežije. 😀

    Nikdo neví, kdy skončí,proto bychom si měli co nejvíce užívat života a být na sebe hodní.

  2. Přesně tak nějak jsem to cítila dneska, když umřel Alan Rickman. Je fakt jedna věc, Bowie ani Lemmy mě nesebrali tak, jako podle mě nejcharismatičtější herec všech dob. ale těch jmen přibývá a živých legend ubývá. To je jako když koukáš na starý český film, a uvědomuješ si, že už skoro nikdo z hrdinů nežije.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *